UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Dlaczego PPK to nie OFE

Przygotowania do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych idą pełną parą. Jednocześnie od kilku lat towarzyszy nam niepewność co do przyszłości otwartych funduszy emerytalnych. I PPK, i OFE wspierają pracowników w długoterminowym gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności na emeryturę, ale obie propozycje gromadzenia środków emerytalnych różnią się zasadniczo.

PPK nie są powiązane z ZUS
Przede wszystkim w przypadku OFE wpłacana składka jest częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS. Podatnik wybiera jedynie, czy zakład ma przekazywać jej część na konto w OFE. Program PPK natomiast nie jest w żaden sposób powiązany z emeryturami z ZUS, zatem środki wpłacane w tym programie nie są daniną publiczną jak składki na OFE. Są naliczane i odprowadzane bezpośrednio na rachunki uczestników PPK w wybranej instytucji finansowej, która tymi pieniędzmi będzie zarządzać. Instytucję wybierze pracodawca w porozumieniu z reprezentacją pracowników.

 

Aleksandra Polakowska-Szymańska

dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów AXA

Środki na rachunku PPK są prywatne
W przypadku programu PPK słowem – kluczem jest „prywatność”. To konsekwencje decyzji rządu dotyczącej OFE sprzed kilku lat i trwającej niepewności co do ich dalszych losów. W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych zapisane jest wprost, że pieniądze gromadzone na rachunku PPK są własnością prywatną. To ważne dla przyszłych uczestników programu. Ponadto środki zgromadzone na rachunku PPK, podobnie jak i na rachunku OFE, nie podlegają egzekucji sądowej i administracyjnej, co chroni je przed egzekucją komorniczą. Wyjątkiem jest zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych. Warto też przypomnieć, że rachunek PPK zasilany jest z aż trzech źródeł: wpłat pracownika, wpłat pracodawcy oraz dopłat z Funduszu Pracy.

PPK inwestują w fundusze cyklu życia
Jak inwestują OFE, a jak będą to robić PPK? OFE to fundusz emerytalny, którego profil inwestycyjny ściśle określa ustawa – jest to m.in. wysoki udział akcji w portfelu. Struktura inwestycji nie zmienia się wraz ze zbliżaniem do emerytury członka OFE. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, rozpoczyna się stopniowe przekazywanie środków do ZUS. PPK natomiast bazują na funduszach cyklu życia, które dopasowują poziom ryzyka do etapu życia uczestnika. Inwestują one w instrumenty finansowe o wyższym poziomie ryzyka, gdy do emerytury inwestora jest jeszcze sporo czasu. Wraz ze zbliżaniem się do niej rośnie zaangażowanie w bezpieczniejsze instrumenty finansowe.

Opłaty w PPK będą niższe
W PPK ustawodawca określił limit wysokości opłaty za zarządzanie, który wynosi 0,5 proc. wartości aktywów rocznie. Dodatkowe wynagrodzenie – 0,1 proc. wartości aktywów za osiągnięty wynik – instytucja finansowa będzie mogła pobrać, jeśli inwestycja osiągnie dodatnią stopę zwrotu wyższą niż stopa referencyjna. W przypadku OFE początkowo ustawodawca w ogóle nie określał maksymalnej wysokości opłat pobieranych od nowych składek na rzecz instytucji finansowych, ale później wprowadzono limit wynoszący kolejno 7 proc., 3,5 proc., a następnie obowiązujący do dzisiaj: 1,75 proc. Ponadto OFE pobierają opłaty za zarządzanie aktywami: maksymalnie 0,54 proc. rocznie od wartości aktywów oraz dodatkowo maksymalnie 0,06 proc. rocznie od aktywów za wynik zarządzania.

Środki zgromadzone w PPK można wypłacić w dowolnym momencie
Co z dostępem do moich środków? – to pytanie często zadawane przez przyszłych uczestników PPK. To także ważna różnica między OFE a PPK. Środków zgromadzonych w OFE nie można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Uczestnik PPK będzie mógł natomiast złożyć wniosek o wycofanie środków z PPK w dowolnym momencie przed osiągnięciem 60. roku życia. Taki zwrot wiąże się jednak z utratą kwoty stanowiącej równowartość wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od Skarbu Państwa oraz z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego. Dodatkowo 30 proc. wpłat pochodzących od pracodawcy zostanie przekazane na indywidualne konto uczestnika PPK w ZUS. Porównanie obu programów i zasad ich działania pokazuje, że nazywanie PPK „drugim OFE” nie jest trafne. Celem i ambicją programu pracowniczych planów kapitałowych pozostaje stworzenie prywatnego, dodatkowego, niezależnego od ZUS źródła pieniędzy dla obywateli na emeryturze.

 

<link emerytura-i-inwestycje ppk formularz-ppk _blank>ZADAJ PYTANIE       <link emerytura-i-inwestycje ppk kalkulator-inwestycyjny-ppk _blank>KALKULATOR PPK     <link lp-ppk _blank>POBIERZ MATERIAŁY

Te porady mogą Cię zainteresować

PPK – co to jest? Zasady pracowniczych planów kapitałowych

Z prognoz ZUS-u wynika, że za 30 lat wysokość przeciętnej emerytury wyniesie nie więcej niż 30% ostatniej pensji. Już teraz stopa zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia) wynosi 56%, zaś zdaniem FPP niemal 5,6% emerytów otrzymuje świadczenia poniżej ustawowego minimum. Odpowiedzią na problem głodowych emerytur w przyszłości ma być zobowiązanie pracodawców do utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Kto i kiedy ma obowiązek wprowadzić PPK? Jak działają pracownicze plany…

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę