Fundusze inwestycyjne
Jeżeli szukasz możliwości osiągnięcia wyższych zysków niż na tradycyjnej lokacie bankowej, ale nie masz odpowiedniej wiedzy, czasu, odwagi, by zacząć inwestować na giełdzie samodzielnie, dobrym rozwiązaniem może być inwestowanie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Pomogą zwiększyć zyski, przy możliwie ograniczonym ryzyku.
Ze względu na poziom ryzyka rozróżniamy kilka typów funduszy:
- Fundusze akcyjne
- Fundusze mieszane i fundusze absolutnej stopy zwrotu
- Fundusze dłużne
- Fundusze gotówkowe
Największą potencjalną stopą zwrotu, ale i największym ryzykiem charakteryzują się fundusze akcji. Fundusze obligacji i inne fundusze papierów dłużnych nie inwestują w akcje, przez co ryzyko inwestycyjne jest mniejsze, ale potencjalna stopa zwrotu niższa. Pomiędzy funduszami akcji a funduszami obligacji sytuują się fundusze stabilnego wzrostu (lokujące większość aktywów w obligacje) i fundusze zrównoważone (lokujące w akcje i obligacje w różnych proporcjach).
Sprawdź ofertę funduszy inwestycyjnych UNIQA
Fundusze otwarte (FIO)
To taki rodzaj funduszy, które nie mają górnych limitów wpłat czy limitów dotyczących liczby uczestników. Do FIO można przystąpić w dowolnym momencie, nabywając jednostki uczestnictwa.
Fundusze zamknięte (FIZ)
To rodzaj funduszy, gdzie ogranicza się liczbę uczestników, za to dopuszcza się szersze spektrum możliwości inwestycyjnych niż w przypadku funduszy otwartych. W przypadku FIZ odkupienie jednostek uczestnictwa może nastąpić wyłącznie w ściśle określonym momencie (w odróżnieniu od funduszy typu FIO, gdzie inwestor może wycofać się z inwestycji w dowolnym momencie).
Czym jest parasol funduszy
To fundusz z wydzielonymi, zarządzanymi oddzielnie subfunduszami. Zwykle pod jednym parasolem znajdują się zarówno bardziej bezpieczne, jak i bardziej agresywne i ryzykowne subfundusze, pomiędzy którymi inwestor może dokonywać zmian w zależności od koniunktury na rynku. Wymierną korzyścią z inwestycji w subfundusze znajdujące się pod jednym parasolem jest możliwość dokonywania zmian pomiędzy funduszami bez konieczności uiszczenia podatku. W przypadku tradycyjnej inwestycji w fundusz, podatek należy uiścić przy każdej konwersji środków. W przypadku parasola subfunduszy podatek uiszcza się dopiero po zakończeniu inwestycji.