Krok 1 - Określ część kapitału, którą możesz przeznaczyć na inwestycję
Warto poznać różnice pomiędzy inwestowaniem a oszczędzaniem – piszemy o tym w innym artykule. Zanim zaczniesz inwestować, określ, jaką część pieniędzy chcesz wystawić na ryzyko, a jaką zamierzasz ulokować bezpiecznie. Wartość Twojej inwestycji będzie się zmieniała, to nieuniknione. Część Twojego kapitału powinna pozostać bezpieczna i być dostępna. To Twoja poduszka bezpieczeństwa lub oszczędności na planowane w niedługim okresie wydatki. Inwestycje z kolei to środki ulokowane na dłuższy czas z myślą np. o dodatku do emerytury czy studiach dzieci. Ta część pieniędzy będzie objęta większą szansą na zysk, ale także ryzykiem straty. Natomiast prawdopodobieństwo poniesienia straty zmniejsza się wraz z wydłużaniem czasu trwania inwestycji.
Przy określaniu kwoty, jaką chcesz zainwestować, rozważ, jaka jest jej relacja do całego Twojego majątku. Jeżeli planowana inwestycja stanowi jedynie niewielką jego część, możesz sobie pozwolić na większe ryzyko, ale jeżeli to spora część Twojego majątku, wybierz mniejsze ryzyko.
Krok 2 - Odpowiedz sobie na pytanie jakim jesteś inwestorem
Rozważ, jaka jest Twoja indywidualna skłonność do podjęcia ryzyka, czyli jaką maksymalną stratę akceptujesz. Im będzie ona większa, tym większe zyski masz szansę osiągnąć w całym okresie inwestycji. Ważne, aby poprawnie określić poziom akceptacji dla ryzyka, ponieważ kiedy straty (a te są nieodzowną częścią inwestowania) są większe od poziomu, z jakim czujesz się dobrze, możesz podejmować błędne decyzje inwestycyjne.
Sprawdź ofertę funduszy inwestycyjnych UNIQA
Krok 3 - Zbuduj modelowy portfel w oparciu o klasy aktywów
W kolejnym kroku określ strukturę Twojej inwestycji, czyli wybierz klasy aktywów. Nie zapomnij o ustaleniach z kroku 1 i 2. Im więcej ryzyka możesz i chcesz podjąć, tym większą część portfela mogą stanowić akcje. Z kolei przy mniejszej akceptacji ryzyka, zwiększaj udział mniej ryzykownych obligacji.
Pamiętaj o dywersyfikacji. W przypadku części akcyjnej Twojej inwestycji, nie ograniczaj się do jednego rodzaju akcji. Możesz mieć akcje spółek polskich (dużych, ale też małych i średnich) i zagranicznych (np. europejskich, amerykańskich i krajów rozwijających się). W przypadku części obligacyjnej też możesz dobrać różne fundusze obligacyjne. Są także inne klasy aktywów np. surowce.
Krok 4 - Dobierz odpowiednie fundusze oraz określ moment ich kupna
Po wybraniu klas aktywów, dobierasz fundusze inwestycyjne w ramach tych klas.
Krok 5 - Monitoruj inwestycję zgodnie z założonym wcześniej planem
Inwestycję należy monitorować i dokonywać ewentualnych zmian zgodnie z założonym wcześniej planem. Dobrze go mieć, nie zaskoczyły Cię zmiany na rynku. Pochopne decyzje zazwyczaj nie są dobre. Załóż zatem z góry, co zrobisz, gdy część Twojego portfela zacznie tracić na wartości. Masz kilka możliwości.
Zgodnie ze strategią „kup i trzymaj” możesz czekać i nic nie robić.
Jeśli chcesz zarządzać inwestycją aktywnie, określ warunki, w których zmieniasz portfel, np. przy spadku wyceny jednostek funduszu o 15%, pozbywasz się go z portfela. To oznacza, że musisz monitorować zachowanie funduszu.
Kolejną możliwością jest strategia tzw. „rebalancingu”. Wybierasz sobie pewien stały okres czasu, nie częstszy niż kwartalny i nie rzadszy niż roczny. Zgodnie z harmonogramem sprawdzasz stan inwestycji i jednocześnie sprzedajesz część jednostek tych funduszy, których ceny wzrosły i przez to ich udział w portfelu zwiększył się ponad ten założony w trzecim kroku. Za uzyskane w ten sposób środki dokupujesz jednostki funduszy, których udział w portfelu spadł poniżej założonego na wstępie. W ten sposób struktura Twojego portfela oraz jego ryzyko wraca do założonego na początku modelowego poziomu. To jednocześnie pewien rodzaj pasywnego zarządzania, gdyż przez sprzedaż części jednostek funduszy, które dobrze się zachowują, realizujesz dostarczony przez nie zysk. Za ten zysk dokupujesz tańsze jednostki innych funduszy, czyli kupujesz je za cenę atrakcyjniejszą z długoterminowego punktu widzenia.
Jeżeli zastosujesz się do wszystkich pięciu kroków, masz szansę na zbudowanie inwestycji, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Jeżeli dodatkowo konsekwentnie będziesz realizować założony na wstępie plan, to w dłuższym okresie inwestycja powinna przynieść oczekiwane rezultaty. Pamiętaj jednak, że nawet poprawne zastosowanie tego planu nie daje gwarancji sukcesu, a jedynie zwiększa jego prawdopodobieństwo i że bez względu na to, jak starannie przygotujesz inwestycje ryzyko straty nadal istnieje.