Oświadczenie na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych.
Przejrzystość strategii dotyczących ryzyka dla zrównoważonego rozwoju - oświadczenie wymagane zakresem Artykułu 3.
Ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są zdefiniowane jako zdarzenia lub okoliczności, które - jeżeli wystąpią - mogą rzeczywiście lub potencjalnie mieć istotny negatywny wpływ na wartość aktywów, aktywów netto, pozycji finansowej, wynik operacyjny i reputację spółki.
Jako inwestor UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. adoptuje zasady i procesy określone przez Grupę UNIQA mające na celu podejmowanie bieżących działań, aby zidentyfikować i ograniczać negatywne oddziaływanie skutków środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego na wynik z inwestycji.
Grupa UNIQA definiuje ryzyka dla zrównoważonego rozwoju poprzez wykluczenia i negatywne kryteria. Obejmują one działania korporacji i rządów, które uważamy za ważne i dlatego stwarzające ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. W szczególności, kryteria te obejmują niektóre sektory gospodarki (takie jak przemysł tytoniowy, węglowy), używanie niektórych technologii (np. użycie energii nuklearnej) czy też stosowane praktyki (takie jak korupcja, łamanie praw człowieka). Wszystkie te ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są uwzględnione i zoperacjonalizowane w Wytycznych dla Zrównoważonego Rozwoju Grupy UNIQA, które podlegają ciągłemu przeglądowi pod względem ich kompletności i istności.
Stosowanie czynników dla zrównoważonego rozwoju w ramach procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych w Towarzystwie.
Towarzystwo poprzez zarządzających z Grupy UNIQA wdraża Grupowe zasady przy inwestycjach na portfelu własnym. Prowadzi to między innymi do implementacji listy wykluczeń (np. inwestycje w spółki z sektora węglowego) czy też negatywnych kryteriów dla zrównoważonego rozwoju (np. emisji CO2 przez spółki lub kraje w przypadku inwestycji w ich aktywa, czy też zadeklarowania realizacji programu działań mającego na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, który zostanie uznany albo jako wystarczający przez system ratingowy ISS albo jako zbieżny z / zaaprobowany przez SBTi (Science Based Target initiative) uwzględnianych na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestycje znajdujące się w portfelu podlegają następnie regularnemu przeglądowi i weryfikacji w ramach Grupowych procesów pod kątem ich wpływu dla zrównoważonego rozwoju.
W przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne w ramach Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK), które w całości inwestują aktywa w jeden, wyznaczony fundusz inwestycyjny, Towarzystwo na obecną chwilę nie uwzględnia czynników dla zrównoważonego rozwoju w procesie selekcji i oceny poszczególnych funduszy. W zawiązku z wprowadzeniem Rozporządzenia, a co za tym idzie i wymogów informacyjnych dla podmiotów rynku finansowego, Towarzystwo nie wyklucza, iż w przyszłości będzie uwzględniać czynniki dla zrównoważonego rozwoju w ramach budowy oferty UFK.
Identyfikacja czynników dla zrównoważonego rozwoju.
Identyfikacja czy i które czynniki dla zrównoważonego rozwoju są powiązane z konkretnymi inwestycjami są dla portfeli własnych określane na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Emitenci są weryfikowani pod względem kryteriów wyłączeń jak również wpływu niektórych niekorzystnych kryteriów dla zrównoważonego rozwoju zdefiniowanych przez UNIQA oraz monitorowanych z użyciem zewnętrznych dostawców . Jeżeli uznaje się to za konieczne korzysta się z dodatkowych konsultacji ekspertów. Z uwagi na to, że ryzyka dla zrównoważonego rozwoju mają dynamiczny charakter, obecnie inwestycje podlegają na bieżąco ocenie. Wyniki takiej oceny na poziomie Grupy są uwzględnione w corocznym raporcie, który między innymi pokazuje istniejące wyłączenia i negatywne kryteria oraz zwraca uwagę na ich zmiany w czasie oraz odchylenia od założonych celów.
Działania w ramach ryzyka dla zrównoważonego rozwoju.
Grupa UNIQA ustanawia corocznie cele oraz maksymalne wartości dla ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w ramach procesu inwestycyjnego. W celu osiągnięcia tych celów, poziom ryzyka dla zrównoważonego rozwoju jest ciągle monitorowany oraz dostosowywany w ramach procesu inwestycyjnego. Dodatkowo Grupa jak i Towarzystwo może aktywnie zaangażować się w działania dla zrównoważonego rozwoju poprzez wykonywanie prawa głosu z posiadanych akcji.
Przejrzystość w zakresie stosowania głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju - oświadczenie wymagane zakresem Artykułu 4.
W przypadku zarządzania portfelami własnymi Towarzystwo, zgodnie z polityką Grupy bierze pod uwagę głównie niekorzystne skutki decyzji na decyzji inwestycyjnych w następujących obszarach: kwestie środowiskowe, kwestie społeczne i pracownicze, poszanowanie praw człowieka oraz walka z korupcją i przekupstwem.
Opis najważniejszych niekorzystnych czynników dla zrównoważonego rozwoju
Poniższe czynniki dla zrównoważonego rozwoju są systematycznie gromadzone i oceniane na poziomie inwestycji w portfelu własnym Towarzystwa:
- Emisja gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla, ale także innych gazów, jak np. metan i CFCs, powodująca nagrzewanie się atmosfery ziemskiej i wpływająca na klimat w sposób, który trudno przewidzieć. Globalny wzrost temperatury przyczynia się do zwiększenia częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ma to negatywny wpływ na przyrodę, zdrowie ludzi, siedliska zwierząt, plony rolne, itp., a dodatkowo prowadzi do konsekwencji, takich jak zintensyfikowane procesy migracyjne.
- Produkcja energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka. Zakres szkód klimatycznych oraz innych negatywnych skutków środowiskowych i społecznych (np. wycieki ropy) jest silnie powiązany ze zużyciem energii i rodzajem wykorzystywanych jej źródeł (np. odnawialne vs. energia kopalna).
- Różnorodność biologiczna i ochrona ekosystemów są również ważnymi czynnikami jakości życia człowieka. Są częścią bazy żywnościowej i zasobów oraz są czynnikami wpływającymi bezpośrednio na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zniszczone ekosystemy powodują choroby, niedobory żywności i są źródłem procesów migracyjnych.
- Woda jest podstawą życia ludzi i przyrody. Brak wody lub czystej wody zagraża życiu i zdrowiu.
- Odpady są wynikiem nieprawidłowo działających systemów odzyskiwania surowców. Cenne zasoby są marnowane i niebezpieczne odpady niszczą ekosystem i zdrowie.
- Lekceważenie przez firmy problemów społecznych i pracowniczych, takich jak dyskryminacja lub wyzysk i niezdrowe warunki pracy, powodują brak równowagi i podsycają konflikty społeczne.
- Prawa człowieka są powszechne, niezbywalne i niepodzielne. Naruszenie praw obywatelskich, politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych wywodzących się z godności człowieka, niszczy fundamenty współistnienia społeczeństwa.
- Korupcja i przekupstwo stanowią pogwałcenie ekonomicznych i społecznych zasad współistnienia. Prowadzą do zniszczenia ogólnego dobrobytu i zaufania oraz tworzą możliwości powstawanie nielegalnych korzyści dla jednostek.
W jaki sposób oceniamy główne niekorzystne czynniki dla zrównoważonego rozwoju?
Zarządzający w Grupie oceniają każdy niekorzystny czynnik dla zrównoważonego rozwoju bazując na informacjach od podmiotów wyspecjalizowanych w dostarczaniu danych w zakresie ESG (w szczególności bazując na ratingach ESG nadawanych przez ISS). Metody stosowane do oceny wpływu czynników, czy też wskaźniki im przypisane, bazują na jakościowych i ilościowych metrykach. Dotkliwość wpływu na zrównoważony rozwój jest określana bezpośrednio (np. jako energochłonność na milion Euro sprzedaży, czy też poziom emisji dwutlenku węgla przez daną spółkę) lub pośrednio (np. stopień implementacji polityki ochrony praw człowieka jako miara ryzyka lub prawdopodobieństwa naruszenia praw człowieka, czy też deklaracja realizacji programu działań mającego na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, który zostanie uznany albo jako wystarczający przez system ratingowy ISS albo jako zbieżny z / zaaprobowany przez SBTi (Science Based Target initiative) w zależności od charakteru danego czynnika. Powyższe analizy bazują zarówno na informacji publikowanych przez spółki jak również informacjach od podmiotów trzecich.
W przypadku Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Towarzystwo nie uwzględnia niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju. Istnieją dwie główne przyczyny takiego postępowania:
- Towarzystwo nie prowadzi aktywnej sprzedaży produktów ubezpieczeniowych z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, tym samym nie bada preferencji klientów w zakresie uwzględniania niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju,
- Dotychczasowi klienci Towarzystwa wybrali swoje strategie inwestycyjne (określając fundusze w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych) określając preferencje w zakresie celów inwestycyjnych z pominięciem istotnych niekorzystnych czynników dla zrównoważonego rozwoju. Z uwagi na brak informacji co do preferencji klientów w tym zakresie Towarzystwo nie ma możliwości uwzględnienia ich w procesie inwestycyjnym.
W ramach Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Towarzystwo nie zakłada uwzględniania niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych w przyszłości.
Przejrzystość polityk wynagrodzeń w związku z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju - oświadczenie wymagane zakresem Artykułu 5.
Towarzystwo wraz z Grupą UNIQA zamierza w przyszłości uwzględnić czynniki dla zrównoważonego rozwoju w politykach wynagradzania. Jednocześnie informujemy, iż w obecnie obowiązującej polityce wynagrodzeń Towarzystwo nie zidentyfikowało negatywnych czynników dla zrównoważonego rozwoju.
Klasyfikacja produktów finansowych w ramach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych
Zgodnie z przyjętą w Rozporządzeniu (UE) 2019/2088 klasyfikacją, UNIQA TU na Życie S.A. udostępniało produkt finansowy, jakim jest ubezpieczeniowy produkt inwestycyjny, wskazując jednocześnie, iż nie promuje on aspektu środowiskowego lub społecznego lub obu tych aspektów (zgodnie z art. 8 Rozporządzenia 2019/2088) oraz nie ma na celu zrównoważonych inwestycji (zgodnie z art. 9 Rozporządzenia 2019/2088). Jednocześnie zaznaczamy, iż obecnie Towarzystwo nie prowadzi aktywnej sprzedaży produktów ubezpieczeniowych z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym.