Jak założyć Indywidualne konto emerytalne (IKE)? Co warto wiedzieć o IKE i o oszczędzaniu na emeryturę prywatną?
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne jest elementem III filaru emerytalnego, w ramach którego możesz gromadzić dobrowolnie środki na przyszłe świadczenie, korzystając ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych od dochodów wypracowanych na IKE. Takie konta oferują różne instytucje, m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w ramach których możesz inwestować swoje pieniądze. Jak założyć IKE?
IKE CZY IKZE? Co warto wiedzieć o IKE i IKZE?
IKE to indywidualne konto emerytalne, o czym już wspominaliśmy. Może je założyć każda osoba fizyczna w Polsce, która ma co najmniej 16 lat. Ograniczeniem dla nieletnich przy zakładaniu i prowadzeniu IKE jest to, że w danym roku kalendarzowym małoletni musi pracować na podstawie umowy o pracę, a jego wpłaty na IKE będą ograniczone do wysokości wynagrodzenia z tej pracy.
IKZE - co to jest? To z kolei Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Taka forma oszczędzania jest dostępna dla dokładnie takiego samego grona osób, jak konto IKE. Zachętą do założenia IKZE jest ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Można odliczyć wpłaty od dochodu w ramach rocznej deklaracji PIT.
Właściwie w obu przypadkach czy przy rachunku IKE czy IKZE korzysta się ze zwolnienia podatkowego.
Zachętą do założenia IKE jest brak opodatkowania zysków kapitałowych. Nie płacisz 19 proc. od kwoty swoich dochodów w przypadku, gdy dokonasz wypłaty z IKE po ukończeniu 60. roku życia lub 55. roku życia, o ile wcześniej nabyłeś uprawnienia emerytalne. Dodatkowo należy zrealizować jeden z warunków braku opodatkowania:
- Wpłacać środki na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych.
- Ponad połowy wartości wpłat na IKE dokonać co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o wypłatę.
Przy zachowaniu takich zasad zostanie Ci wypłacona z IKE pełna kwota kapitału powiększona o wypracowane zyski w trybie jednorazowym lub w transzach. Wypłaty realizowane są na wniosek posiadacza konta. Może być to także wypłata transferowa, na IKE w innej instytucji finansowej, do której przeniesiesz środki.
Warto wspomnieć także i o tym, że nie możesz odprowadzać na swoje IKE dowolnej kwoty. Obowiązują limity roczne, które wynoszą co roku maksymalnie 300 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Limity IKE na 2024 rok jest równy 23 472 zł.
W przypadku IKZE podatek od zysków kapitałowych nie jest pobierany, ale przy wypłacie środków po ukończeniu 65 roku życia i uzyskaniu co najmniej 5-letniego okresu wpłat. Niemniej taka wypłata pociąga za sobą konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku w wysokości 10 proc. od środków zgromadzonych na IKZE. Czy warto oszczędzać w ten sposób? Dzięki IKE czy IKZE możesz mieć prywatną emeryturę.
GDZIE MOŻNA OTWORZYĆ IKE?
IKE mogą być prowadzone przez różne instytucje zarządzające, w tym banki, fundusze inwestycyjne czy zakłady ubezpieczeniowe, czego przykładem oferta UNIQA. Inwestują one środki lokowane przez oszczędzających na ich indywidualnych kontach emerytalnych w określony sposób. Mogą one być przeznaczone również na dłużne papiery wartościowe. Z pomocą IKE zgromadzisz dodatkowe środki finansowe, w ramach rocznego limitu wpłat.
JAK ZAŁOŻYĆ INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE I ZADBAĆ O PRZYSZŁĄ EMERYTURĘ?
Jeśli spełniasz warunki do otwarcia IKE, to możesz przystąpić do wyboru instytucji finansowej, jaka będzie prowadzić dla Ciebie Indywidualne Konto Emerytalne. Podpisujesz umowę o prowadzenie IKE z taką instytucją. Pamiętaj, że możesz mieć tylko jedno IKE, a w trakcie podpisywania wspominanej umowy musisz złożyć oświadczenie, że gromadzisz oszczędności na tylko jednym takim koncie.