UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Interesujące zalety regularnego oszczędzania

Praktyka systematycznego odkładania części środków pieniężnych niesie ze sobą masę korzyści m.in.: dobry nastrój, komfort psychiczny czy też długoterminowe bezpieczeństwo finansowe. Nie ma znaczenia, czy robisz to ze względu na cele krótkoterminowe, czy przygotowujesz się do przejścia na emeryturę – lista benefitów związana z utrzymywaniem żelaznej dyscypliny przy oszczędzaniu części dochodu wydaje się perspektywiczna oraz efektywna. Przekonajmy się, jakie są najczęstsze powody, dla których warto wprowadzić w życie nawyk regularnego oszczędzania części dochodu.

Bezpieczeństwo finansowe

Do listy największych zalet regularnego oszczędzania należy poczucie  bezpieczeństwa oraz stabilności finansowej. Życie jest  nieprzewidywalne, a niezaplanowane wydatki takie jak koszty związane z nagłym wypadkiem, zwolnieniem z pracy lub naprawą samochodu mogą odcisnąć piętno na budżecie domowym. Dzięki systematycznemu  oszczędzaniu jesteśmy w stanie stworzyć tzw. tarczę finansową, która zapewne, chociaż częściowo ograniczy skutki niespodziewanych  wydatków w trudnych dla nas czasach. Przyczynia się to do zwiększenia spokoju ducha,  redukcji poziomu stresu, a co więcej pozwala na stawienie czoła niepewności i przeciwnościom losu.

Realizacja celów finansowych

Określenie i osiąganie celów finansowych jest podstawą skutecznego  planowania finansowego. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest  zakup nieruchomości, posiadanie wymarzonego samochodu lub  założenie własnej firmy, nawyk regularnego oszczędzania może pomóc nam zgromadzić niezbędny kapitał na sfinansowanie tych planów. 

Procent składany i akumulacja aktywów

Zapewne większość z nas słyszała o magii procentu składanego w  inwestowaniu. Zgodnie z tą koncepcją konsekwentne odkładanie środków  pieniężnych kumuluje się z narosłymi odsetkami, co z biegiem czasu  może wypracować dodatkowe (i często znaczne) zyski z początkowego  poziomu oszczędności. Rozpoczęcie systematycznego oszczędzania na  dość wczesnym etapie życia może umożliwić inwestorowi wykorzystanie w pełni efektu procentu składanego, tzn. pomnożenie zgromadzonego wcześniej kapitału dzięki skutecznemu inwestowaniu.

Zmniejszenie poziomu zadłużenia i spłata długów

Systematyczne oszczędzanie pieniędzy nie tylko pomaga w gromadzeniu niezbędnego kapitału, ale także ogranicza potrzebę  korzystania z kart kredytowych lub brania dodatkowych pożyczek (niestety często w tzw. parabankach) w celu pokrycia codziennych  kosztów życia bądź nieoczekiwanych wydatków. Dzięki zmniejszeniu zależności od kredytów i chwilówek prawdopodobieństwo zaciągnięcia  wysoko oprocentowanych kredytów istotnie spada, co może pozwolić na  uniknięcie problemów finansowych takich jak rolowanie długu (spłata bieżącego zadłużenia za pomocą środków uzyskanych przez zaciągnięcie  kolejnych zobowiązań). Nie zapominajmy więc, że dzięki regularnemu oszczędzaniu części dochodu jesteśmy w stanie uwolnić się od ciężaru  długów a także zachować większą kontrolę nad sytuacją finansową. 

Planowanie emerytury

Perspektywa przejścia na emeryturę może wydawać się dosyć odległa (szczególnie dla ludzi młodych), jednak jest to ważny etap życia, który wymaga od nas starannego zaplanowania. Systematyczne  oszczędzanie może okazać się strzałem w dziesiątkę oraz odegrać kluczową rolę w kontekście zapewnienia komfortowych warunków  bytowych na emeryturze. Na szczęście istnieją pewne rozwiązania, które  mogą nam to ułatwić (poza pierwszym filarem, jakim jest ZUS), takie jak:  IKE, IKZE, OFE, PPE i PPK. Dzięki tym programom inwestor będzie mógł  zbudować znaczny kapitał, z którego skorzysta podczas jesieni swojego  życia. 

Elastyczność i możliwości

Regularne oszczędzanie zapewnia nie tylko względne bezpieczeństwo, ale też swobodę wykorzystywania nadarzających się szans. Dla przykładu może to być inwestycja w dane przedsięwzięcie  biznesowe, studia za granicą czy dokonanie innych istotnych zmian życiowych. Generalna zasada jest taka, że mając poduszkę finansową, jesteśmy w stanie podjąć lepiej skalkulowane decyzje i pominąć wcześniejsze ograniczenia finansowe. 

Pozytywne nawyki, dyscyplina i wytrwałość

Pielęgnacja nawyku systematycznego oszczędzania kształtuje też  dyscyplinę i odpowiedzialność finansową za siebie i swoich bliskich.  Nakłania ona do życia poniżej swoich możliwości finansowych (życia nie ponad stan) oraz dokonywania przemyślanych wyborów dotyczących rozważnego gospodarowania wydatkami.

Przyzwyczajenie to można wykorzystać również w innych obszarach życia finansowego takich jak: budżetowanie, inwestowanie czy zarządzanie zadłużeniem. 

Podsumowanie

Regularne oszczędzanie części dochodu to czynność oferująca liczne korzyści np. wychodzenia z problemów finansowych czy budowania długookresowego bezpieczeństwa finansowego i dobrobytu. Dzięki temu wyruszysz w podróż w kierunku bardziej stabilnego i satysfakcjonującego życia („Podróż tysiąca mil zaczyna się  od jednego kroku” – Laozi). Pamiętajmy więc, że kluczem jest  systematyczność i dyscyplina, gdyż nawet małe, ale za to regularne  wkłady pieniężne mogą z czasem przynieść owocne rezultaty.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czym jest IKZE? Kto może skorzystać z indywidualnego konta emerytalnego? Czy bardziej opłaca się oszczędzać na emeryturę w IKE czy w IKZE?

III filar polskiego systemu emerytalnego jest dobrowolny i każda osoba spełniająca określone wymagania może do niego z własnej woli dołączyć. Jego elementem jest między innymi IKZE – indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Sprawdź, czym ono jest, kto może na nim oszczędzać na przyszłą emeryturę i czy takie działanie w ogóle jest opłacalne?

Czytaj dalej
Małżeństwo siedzi przy stole nad dokumentami i porównuje różnice między ofertami IKE i IKZE

IKE czy IKZE - porównanie programów emerytalnych

Szacuje się, że obecni emeryci po przejściu na świadczenie otrzymują tylko 45 proc. średniego wynagrodzenia. Jednak specjaliści ostrzegają, że i tak jest to bardzo dużo w porównaniu do emerytur, jakie będą wypłacane Polakom za 20-30 lat. Może być to nawet zaledwie 25 proc. pensji. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zwiększyć swój budżet na emeryturze. Może posłużyć do tego jeden z elementów III, dobrowolnego filaru systemu emerytalnego. Zalicza się do niego między innymi…

Czytaj dalej
Ręka trzyma słoik pełen monet w ramach IKE

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE i IKZE? Co wybrać? Wpłaty na IKE czy IKZE?

IKE jest elementem III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Oferuje korzyści natury podatkowej i możliwość efektywnego oszczędzania na jesień życia. Wielu Polaków decyduje się na odkładanie swoich środków finansowych właśnie w IKE także i z tego powodu, że kapitał ten nie znika, nawet jeśli właściciel konta nie dożyje wieku 55 lub 60 lat i nie dokona wypłaty środków. Czy warto oszczędzać na przyszłą emeryturę w ramach IKE lub IKZE? Co przemawia na korzyść takich indywidualnych kont…

Czytaj dalej
PROMOCJA

Zaoszczędź środki na przyszłą emeryturę

Sprawdź nasze promocje dla IKE i IKZE

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat