UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Awaria samochodu na drodze – jakie ubezpieczenie może nam się przydać?

Problem z działaniem auta, kiedy jesteśmy w drodze, może utrudnić wycieczkę, uniemożliwić dotarcie na ważne spotkanie i spowodować inne komplikacje. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze ryzyko awarii samochodu i zakupimy odpowiednie ubezpieczenie, to uporanie się z tego typu utrudnieniami stanie się dużo łatwiejsze. Jaka polisa sprawdzi się w takim przypadku?

trójkąt ostrzegawczy zepsute auto w tle

Awaria samochodu – jak się zabezpieczyć?

Wyobraźmy sobie wyjazd z rodziną na urlop. Jesteśmy już daleko od domu i nagle dochodzi do awarii samochodu. Pojawia się wówczas duży problem, szczególnie jeśli zdarzenie ma miejsce w nocy. Jak wówczas znaleźć mechanika? Gdzie zorganizować nocleg dla bliskich? Jak dostarczyć pojazd do warsztatu, o ile w ogóle jest gdzieś w pobliżu? W takich przypadkach można szybko i stosunkowo łatwo sobie poradzić, o ile posiadamy ubezpieczenie assistance. Jest to jedna z najpopularniejszych komunikacyjnych polis dobrowolnych w Polsce, przy czym dostępny jest również np. assistance medyczny.

Na czym polega ubezpieczenie assistance? Otóż mając taką polisę, kiedy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, wystarczy powiadomić o nim ubezpieczyciela, a potrzebna w danym przypadku pomoc pojawi się tak szybko, jak to możliwe. Taka ochrona nie zawsze wymaga dodatkowej opłaty. Osoby korzystające z OC w naszym towarzystwie otrzymują w cenie również pakiet assistance Midi, który zapewnia ochronę również wtedy, gdy dojdzie do awarii samochodu. Jest to jednak podstawowy wariant tego ubezpieczenia – warto wybierać taki, który będzie uwzględniał wszystkie oczekiwania. Przede wszystkim assistance Midi działa wyłącznie w Polsce – nie można z niego skorzystać, jeśli przydarzy się awaria samochodu za granicą. W takich przypadkach potrzebny jest szerszy wariant ochrony.

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie assistance? Dla każdego kierowcy. Jest to nie tyle ubezpieczenie od awarii samochodu, co bardziej ochrona, która może się przydać w przypadku różnych problemów z autem. Assistance obejmuje wiele ryzyk, a żeby z niego skorzystać, nie trzeba posiadać u nas ubezpieczenia OC – można zawrzeć wyłącznie umowę assistance. Proponujemy następujące okresy ubezpieczenia:

  • 7 dni,
  • 15 dni,
  • 30 dni,
  • rok.

Zakres ubezpieczenia assistance

Awaria hamulców w samochodzie? Problemy z elektryką? Warto przygotować się na takie ryzyka i wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia. Proponujemy kilka opcji. Przed wyborem konkretnego pakietu, polecamy sprawdzić, jaki zakres ochrony jest dostępny w danym przypadku. Może on obejmować:

  • Naprawę auta na miejscu zdarzenia – w razie wypadku lub awarii. Warto zwrócić uwagę na limit kwotowy dla tego ryzyka.
  • Holowanie pojazdu – znaczenie ma limit kilometrów. Może być różny dla Polski i dla innych krajów.
  • Holowanie pojazdu poszkodowanego – w razie wypadku.
  • Auto zastępcze – znaczenie ma klasa auta oraz to, przez ile dób można z niego korzystać.
  • Transport osób – sprawdźmy, w jakich przypadkach i w jakiej odległości od miejsca zdarzenia można skorzystać z ubezpieczenia.
  • Nocleg – warto upewnić się, kiedy można skorzystać z noclegów i ile dób obejmuje.
  • Pomoc przy wymianie koła – sprawdźmy, jakie obowiązują limity kwotowe oraz ewentualnie limity holowania, jeśli w danym przypadku będzie to konieczne.
  • Pomoc przy otwarciu pojazdu – zwróćmy uwagę na to, jaki jest limit kwotowy lub ewentualnie limit holowania, jeśli będzie ono niezbędne.
  • Pomoc w razie braku paliwa.
  • Pomoc w razie zatankowania nieodpowiedniego paliwa – najczęściej obowiązywać będzie limit kilometrów.
  • Parkowanie pojazdu – warto zwrócić uwagę na limit dobowy lub w kilometrach.
  • Złomowanie pojazdu.
  • Dostarczenie części zamiennych.
  • Natychmiastową pomoc medyczną.
  • Hospitalizację – sprawdźmy, jakie obowiązują limity kwotowe.
  • Repatriację – czyli pokrycie kosztów powrotu ubezpieczonego do kraju po nieszczęśliwym wypadku.
  • Przewóz medyczny.
  • Zorganizowane wizyty bliskiej osoby.
  • Dostarczenie leków.
  • Opiekę nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi.
  • Transport zwłok.
  • Usługi tłumacza – za granicą.
  • Pomoc finansową – pożyczka w określonej kwocie, która podlega zwrotowi.
  • Ochronę prawną za granicą – warto sprawdzić, do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokryje honorarium prawnika.
  • Pomoc informacyjną.
  • Przewóz, opiekę i leczenie zwierzęcia domowego.

Jak widać, zakres ochrony w ramach ubezpieczenia assistance może być bardzo szeroki, ale wszystko zależy od tego, na jaki wariant zostanie wybrany. Ubezpieczenie działa nie tylko w przypadku awarii samochodu, ale również w razie wypadku czy kolizji. Pamiętajmy o tym, żeby nie kierować się wyłącznie ceną ubezpieczenia, lecz zwracać uwagę na to, czy jest ono odpowiednio dopasowane do potrzeb. Dla przykładu, osoby podróżujące za granicę, potrzebują ochrony, która będzie działać również poza terytorium Polski.

Awaria auta za granicą

A co zrobić, gdy przytrafi Ci się awaria auta za granicą? Należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku awarii na autostradzie w kraju. Trudności możemy napotkać podczas wzywania pomocy, jeśli nie posługujemy się danym językiem. W tym przypadku warto posiadać ubezpieczenie assistance obejmujące nie tylko Polskę, lecz także całą Europę. Ubezpieczenie assistance zapewnia między innymi pomoc informacyjną i organizacyjną, która za granicą może okazać się bezcenna. Ubezpieczyciel pomoże Ci w znalezieniu najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji drogowej.

Autocasco - ubezpieczenie samochodu od awarii

Innym rodzajem ubezpieczenia, które może przydać się podczas awarii na autostradzie, jest autocasco (AC), które również jest dobrowolne. Warto je wykupić, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy. Czego dotyczy ubezpieczenie AC? Ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży samochodu.

Zepsuty samochód na autostradzie - co robić?

Jeżeli auto zepsuje się podczas jazdy na autostradzie, natychmiast trzeba zjechać na pas awaryjny (jeśli to możliwe), włączyć światła awaryjne, włożyć kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem wraz z rodziną, zadbaj o to, by mieć w samochodzie niejedną kamizelkę odblaskową, a tyle, by starczyło dla każdego pasażera. Na nieoświetlonej drodze, po zmroku, poza terenem zabudowanym trzeba posiadać elementy odblaskowe.

Postępowanie w przypadku awarii na autostradzie - krok po kroku:

  • przestaw (o ile to możliwe) samochód na pas awaryjny,
  • włącz światła awaryjne,
  • załóż kamizelkę odblaskową,
  • wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
  • jeśli ustawienie samochodu na pasie awaryjnym nie jest możliwe, postaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,
  • zadzwoń po pomoc drogową lub udaj się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadom o zajściu zarządcę autostrady,
  • na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym. 

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego - zasady

Po wyjściu z auta jak najszybciej wyjmij trójkąt ostrzegawczy. Ile metrów powinien być oddalony od pojazdu? Według kodeksu drogowego, na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt odblaskowy należy umieścić w odległości 100 metrów od unieruchomionego pojazdu. Aby dobrze określić tę odległość, można posiłkować się słupkami drogowymi, które są umieszczone w takiej właśnie odległości od siebie.

Pomoc drogowa na autostradzie

Kiedy ustawisz już trójkąt ostrzegawczy, przejdź w bezpieczne miejsce. Nie jest nim ani wnętrze auta, ani pas awaryjny, ale przestrzeń za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza. Teraz możesz wezwać pomoc drogową. Najlepiej zadzwonić na numer telefonu znajdujący się na bilecie, który otrzymałeś na bramce autostrady. Możesz też skorzystać z budki z telefonem alarmowym, która jest umieszczona co dwa kilometry po obu stronach autostrady.

Holowanie na autostradzie - przepisy

Jeśli jesteś pewien, że Twoje auto nie nadaje się do dalszej podróży, wzywając pomoc drogową, od razu możesz poprosić o lawetę. Możliwe jest też holowanie auta na autostradzie, ale tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony. Nie ma możliwości holowania pojazdu na autostradzie przez innego kierowcę. Zepsute auto odprowadza się, z zachowaniem właściwej prędkości holowania na autostradzie, do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej, MOP-u lub warsztatu.

Na temat tego, czy można holować na autostradzie, mówi jasno kodeks drogowy: „Zabrania się holowania: na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych” (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym Art. 31. ust. 2 pkt 5).

Pamiętaj, że po zabezpieczeniu pojazdu przez służby drogowe na pasie awaryjnym, jeśli usterka nie jest poważna, można naprawić ją na miejscu. Na przykład wymiana koła na autostradzie nie wymaga holowania auta do warsztatu. W takim przypadku przywrócenie sprawności auta na miejscu będzie szybsze i tańsze.

Podczas awarii na autostradzie warto korzystać z firm poleconych przez ubezpieczyciela. Zyskujemy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a usługa będzie najwyższej jakości.

Jak włączyć się do ruchu po awarii na autostradzie?

Jeśli samochód uda się uruchomić na miejscu i nie wymaga holowania, należy właściwie włączyć się do ruchu. Najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując się do prędkości poruszania się innych pojazdów na sąsiednim pasie ruchu. Odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami, zanim włączysz się do ruchu. Pamiętaj, że pasem awaryjnym można poruszać się tylko i wyłącznie w przypadku awarii samochodowej.

Assistance - poczucie bezpieczeństwa w podróży

Ubezpieczenie assistance zapewnia szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, które mogą Cię spotkać podczas podróży samochodem, takich jak awaria na autostradzie, wypadek czy kradzież samochodu. Zakres ubezpieczenia assistance różni się pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi - dlatego zawsze sprawdzaj szczegóły w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń i wybierz ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 10 lat – co warto wiedzieć?

Mimo że wartość aut diametralnie spada wraz z ich wiekiem, niektórzy właściciele starszych samochodów mogą być zainteresowani ubezpieczeniem, które ochroni ich m.in. przed kradzieżą czy szkodami spowodowanymi siłami natury. Sprawdź, kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu powyżej 10 lat i na co zwrócić uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
przyczepka samochodowa

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy? Czy jest obowiązkowe?

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przyczepka do samochodu stanowi pojazd mechaniczny. Choć nie jest niezależny i w praktyce nie może poruszać się bez podłączenia do samochodu czy motocykla, to w świetle prawa traktowany jest tak samo jak auto. W efekcie także dla niego należy wykupić polisę OC. Co obejmuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej i jakie konsekwencje grożą za brak OC? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy – kiedy i w jakiej odległości należy go ustawić?

Prawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego ma duże znaczenie z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa na drodze – zarówno dla kierowcy uszkodzonego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto wiedzieć, ile metrów od auta należy umieścić trójkąt samochodowy oraz jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w terenie zabudowanym, a jakie na drogach ekspresowych.

Czytaj dalej
Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Automatyczne przedłużenie OC – jak to działa i kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat