Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jakie dane gromadzi?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system, w którym gromadzone są dane o pojazdach i kierowcach. Prowadzony on jest przez Ministra Cyfryzacji, a zasady jego działania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie dane gromadzone są w bazie? Jak możesz z nich skorzystać?

mężczyzna za kierownicą

Dane gromadzone w bazie CEPiK

CEPiK obejmuje dwie ewidencje:

  • centralną ewidencję pojazdów,
  • centralną ewidencję kierowców.

W ewidencji pojazdów gromadzone są informacje o:

  • pojeździe, takie jak marka, model, pojemność czy moc silnika,
  • dokumentach pojazdu,
  • obecnym i poprzednich posiadaczach i właścicielach,
  • obowiązkowym ubezpieczeniu OC,
  • przeprowadzonych badaniach technicznych i odnotowanym wówczas stanie licznika,
  • zdarzeniach, takich jak kradzież, zbycie pojazdu, wyrejestrowanie czy odnalezienie.

Natomiast w rejestrze kierowców znajdują się informacje:

  • o osobach, które posiadają prawo jazdy,
  • o osobach, którym takie uprawnienia cofnięto,
  • o osobach, które mają zakaz prowadzenia pojazdów.

Centralny rejestr ewidencji pojazdów i ewidencja kierowców online mają obecnie bardzo duże znaczenie. Zgromadzone dane są wykorzystywane przez sądy, komorników, prokuraturę, Inspekcję Transportu Drogowego, policję, straż miejską i gminną, a także przez inne podmioty. Żeby jednak Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców była bazą wartościową, muszą znajdować się w niej aktualne dane. Zgromadzone tam informacje są przekazywane przez:

  • towarzystwa ubezpieczeniowe – informacje o ubezpieczeniu pojazdu,
  • stacje kontroli pojazdów – informacje o przeprowadzonych badaniach technicznych i stanie licznika,
  • wydziały komunikacji – informacje o zarejestrowanych pojazdach i o kierowcach,
  • Inspekcję Transportu Drogowego i policję – m.in. dane o kradzieży pojazdów i zatrzymaniu dokumentów.

Czy taki centralny rejestr pojazdów czy ewidencja kierowców mają jakieś większe znaczenie dla ciebie jako kierowcy i posiadacza pojazdu? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim w ramach CEPiK możesz skorzystać z wielu usług, dzięki którym zdobędziesz cenne informacje. Oto dostępne e-usługi:

  • Historia Pojazdu – możesz ją sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Żeby uzyskać informacje o danym pojeździe, potrzebujesz numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Jest to bardzo dobre źródło wiedzy, jeśli zamierzać, kupić dany samochód. Z bazy danych pojazdów dowiesz się m.in. czy auto ma aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC. Sprawdzisz, ile wynosił przebieg pojazdu w dniach, w których przeprowadzono badania techniczne, więc unikasz ryzyka zakupu auta z cofniętym licznikiem (dane są zbierane od 2014 roku). Sprawdzisz również ile posiadaczy miał pojazd.
  • Punkty Karne – jeśli w ciągu 12 miesięcy otrzymasz 24 punkty karne (lub 20 w pierwszym roku od zdobycia prawa jazdy), to stracisz prawo jazdy. Czy pamiętasz, ile masz tych punktów? Możesz to zrobić m.in. przez internet, ale potrzebujesz profilu zaufanego, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Sprawdzić możesz wyłącznie swoje punkty.
  • Bezpieczny Autobus – usługa, którą szczególnie docenią rodzice. Jeśli twoje dziecko jedzie na wycieczkę, to możesz przed odjazdem sprawdzić autobus, którym ma wyruszyć. Usługa dostępna jest za darmo na stronie [M.S.1] bezpiecznyautobus.gov.pl. Aby uzyskać informacje, potrzebujesz wyłącznie numeru rejestracyjnego pojazdu. Na tej podstawie sprawdzisz ważność badania technicznego pojazdu, jego dane techniczne oraz informacje o polisie OC.
  • Mój Pojazd – jeśli posiadasz samochód lub motocykl i musisz natychmiast sprawdzić dane w dowodzie rejestracyjnym, którego nie masz pod ręką, to możesz skorzystać z tej usługi. Sprawdzisz tak wyłącznie dane tych pojazdów, których jesteś właścicielem lub posiadaczem. Korzystając z usługi, zweryfikujesz np. stan licznika z ostatniego badania technicznego. Żeby uzyskać dostęp do informacji, musisz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – ważne dane

Z roku na rok CEPiK cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków – coraz chętniej korzystamy z usług dostępnych za darmo w ramach tego systemu. Do bazy kierowanych jest miesięcznie 100 tys. zapytań w ramach usługi Historia Pojazdu i 17 tys. w ramach Bezpiecznego Autobusu. W sumie rocznie do CEPiK trafia 27,5 mln zapytań. Dane te pokazują, że jest to usługa ewidentnie przydatna Polakom.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Kluczyk do samochodu

Historia ubezpieczenia – jak wpływa na ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń mają pełną dowolność pod względem wyliczania opłaty za ochronę ubezpieczeniową – muszą jedynie zapewnić ten sam zakres zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najczęściej na koszt OC wpływa historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Na czym one polegają i jak można je zdobyć?

Czytaj dalej

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Czytaj dalej

Historia Pojazdu – sprawdź VIN bezpłatnie

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat