UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

mężczyzna prowadzi samochód

Wszyscy się z tą polisą zetknęliśmy, ale czy wiemy, od czego chroni? Dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC – co to jest?

OC komunikacyjne jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym, a to oznacza, że jego zakres jest określony ustawowo i jest taki sam w każdym towarzystwie. Na pytanie o to, co obejmuje ubezpieczenie OC pojazdu, odpowiada szczegółowo art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – według niego odszkodowanie z ubezpieczenia OC przysługuje, „jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”.

Co to oznacza w praktyce?

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC pojazdu i kiedy zadziała? Krótko mówiąc, OC komunikacyjne zadziała, kiedy na skutek użytkowania samochodu wyrządzimy komuś szkodę (osobową lub rzeczową). Co istotne, za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, załadunku i rozładunku, a także podczas zatrzymania, postoju lub garażowania. Myśląc o tym, co obejmuje ubezpieczenie OC, zdarza nam się o tych elementach zapomnieć.

Wyłączenia odpowiedzialności

Warto wiedzieć nie tylko, co obejmuje ubezpieczenie OC, ale także, jakie zdarzenia są z jego zakresu wyłączone. W art. 38 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przeczytamy, że zakład nie odpowiada za szkody rzeczowe wyrządzone przez kierującego posiadaczowi auta, a także za szkody: w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu; polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych itd.; polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

Kogo chroni polisa OC?

Z pytaniem o to, co obejmuje ubezpieczenie OC, związana jest kwestia osób, które korzystają z ochrony. Ubezpieczenie OC nie jest przypisane do konkretnego kierowcy, ale do samochodu. Jak mówi art. 35 Ustawy, ubezpieczeniem OC „jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”.

Warto zadbać także o własne straty

Świadomi tego, co obejmuje ubezpieczenie OC, powinniśmy pomyśleć także o wykupieniu nieobowiązkowej polisy AC. To z Autocasco pokryjemy koszty naprawy własnego pojazdu – także w tych przypadkach, kiedy to my jesteśmy winni kolizji. Polisa AC może także obejmować ochronę z tytułu kradzieży auta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kierowca prowadzi auto

Ubezpieczenie OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie samochodu używanego po zakupie. Czy polisa OC zbywcy po kupnie samochodu pozostaje ważna?

Przy zakupie używanego samochodu istotną kwestią jest ważność ubezpieczenia OC. Musisz zweryfikować jego status, jeżeli nie chcesz zostać pociągnięty w przyszłości do odpowiedzialności finansowej. Ponadto, w przypadku zmiany właściciela auta, towarzystwo ma prawo rekalkulacji polisy OC, a nabywca – zmiany firmy ubezpieczeniowej. Powinieneś jednak uważać na sytuację, w której pojawić się może problem podwójnego OC. Zobacz również, co zrobić, jeśli decydujesz się na zakup auta bez ważnego OC.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Wynajem samochodu to sprawdzony sposób na komfortowe przemieszczanie się między miastami w czasie urlopu. W Polsce funkcjonuje ponad 1000 wypożyczalni aut. Przy wynajmie pojazdu warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale i kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jak to wygląda z perspektywy właściciela auta, czyli wypożyczalni, a jak z punktu widzenia wynajmującego?

Czytaj dalej
para w samochodzie

Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach związanych z pojazdem.

Czytaj dalej

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – jakie konsekwencje grożą, jeśli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu?

Komenda Główna Policji, w swoim raporcie dotyczącym wypadków na drogach w 2023 roku, podała, że trzecią najczęstszą przyczyną incydentów na prostych odcinkach było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Z tego powodu doszło do 1537 takich zdarzeń. Jednocześnie było to przyczyną ponad 600 wypadków na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu. Sprawdź, co grozi kierowcom za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Czytaj dalej

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Sprawdź koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu i na stacjach

Na koniec I kwartału 2024 roku, według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Popularność takich pojazdów rośnie. Z siódmej edycji Barometru Nowej Mobilności, tj. corocznego badania obrazującego preferencje Polaków związane z elektromobilnością, przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że niemal 25 proc. respondentów jest zainteresowanych zakupem auta elektrycznego.…

Czytaj dalej

Ruch lewostronny na świecie – w których krajach obowiązuje ruch lewostronny?

W Polsce i większości krajów europejskich obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że samochody poruszają się po prawej stronie jezdni. Nie jest to jednak normą na świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej samochody jeżdżą po lewej stronie. Gdzie jeszcze panują takie zasady? Warto to wiedzieć, zwłaszcza przy planowaniu wyjazdów turystycznych własnym autem.

Czytaj dalej
agent ubezpieczeniowy zawierający umowę

Ubezpieczenie OC zawodowe – dla kogo jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w określonych przez ustawy przypadkach, jest w Polsce obowiązkowe. Dotyczy to m.in. właścicieli pojazdów mechanicznych, ale też niektórych profesji. Kogo obejmuje obowiązkowe OC zawodowe, a kto może ubezpieczyć się w ten sposób dobrowolnie?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Ubezpieczenie majątkowe – rodzaje polis majątkowych

W grupie ubezpieczeń znaleźć można różnego rodzaju oferty, które obejmują osoby lub mienie. Jeśli przedmiotem ochrony jest majątek klienta, wówczas mamy do czynienia z ubezpieczeniami majątkowymi. Czym one są?

Czytaj dalej

Rażące niedbalstwo – czym jest, jakie mogą być konsekwencje?

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia możesz się spotkać z pojęciem rażącego niedbalstwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe używają go, wskazując na wykluczenia odpowiedzialności, kiedy to nie wypłacą odszkodowania ze względu na to, że poszkodowany ich zdaniem dopuścił się takiego zachowania. Co to jest rażące niedbalstwo?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść w 2021?

Wykonywanie przeglądu technicznego jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu? Jaka jest kara za brak przeglądu sprawdź.

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Kierowca w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?

To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Ubezpieczenia samochodu – obowiązkowe ubezpieczenie OC i dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Gdzie po najlepsze i tanie OC i AC pojazdu?

W Polsce kierowcy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej OC, która jest formą zabezpieczenia finansowego w przypadku spowodowania szkody. Taki obowiązek nakłada na właściciela pojazdu ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Inne typy ubezpieczeń samochodowych nie są obowiązkowe. Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kierowców. Warto sprawdzić, jakie są to ubezpieczenia auta i od czego zależy wysokość składki na nie?

Czytaj dalej
rodzina korzystająca z laptopa

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC – jak szybko znaleźć dobrą polisę?

Wyborowi polisy ubezpieczeniowej OC i AC warto poświęcić maksimum uwagi. Przy przeglądaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych oprócz ceny polisy należy kierować się również zakresem ochrony. Przy wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczenia OC i AC pomocne są kalkulatory online oraz porównywarki internetowe.

Czytaj dalej
podpisanie dokumentów

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej
kobieta prowadzi samochód

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce - ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę