UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna? Czy AC pokryje koszty?

Cechą charakterystyczną przypisaną do każdego pojazdu jest jego numer rejestracyjny, umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli jest wydana), na dokumencie własności czy na tablicach. Tablice rejestracyjne muszą być trwale umieszczone w wyznaczonym miejscu samochodu czy motocykla. Jednak pomimo dołożenia wszelkich starań do tego, by tak je zamocować, mogą zginąć podczas ulewy czy w innych okolicznościach. Sprawdź, co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna pojazdu. Czy można wyrobić nową, ile to kosztuje i czy posiadane przez Ciebie ubezpieczenie autocasco pokryje ewentualne koszty wymiany?

Czerwony samochód ze zgubioną tablicą rejestracyjną

Znaczenie tablic rejestracyjnych pojazdu

Niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu są tablice rejestracyjne. To dzięki nim można zidentyfikować pojazd i ustalić, skąd pochodzi. Zasadniczo tablice powinny być mocowane z przodu i z tyłu każdego pojazdu. Wszystkie wytyczne dotyczące wyglądu i obowiązku posiadania tablic znalazły się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a i c ustawy  z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.

Rodzaje i wygląd tablic rejestracyjnych samochodu

Rozdział 2 rozporządzenia został poświęcony w całości rejestracji pojazdu. Już w § 2 ustawodawca wskazał, że do wniosku o rejestrację pojazdu należy dołączyć między innymi tablice rejestracyjne, o ile samochód był zarejestrowany.

Rozporządzenie wskazuje wzory takich tablic oraz szczegółowe wymagania techniczne dla nich. Do oznaczania  pojazdów stosuje się różne rodzaje tablic:

  • Zwyczajne – do oznaczania wszystkich pojazdów, z wyjątkiem tych, które są wskazane poniżej.

  • Indywidualne – do oznaczania pojazdów samochodowych.

  • Zabytkowe – do oznaczania pojazdów zabytkowych.

  • Tymczasowe — do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych.

  • Dyplomatyczne – do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

Do samochodów osobowych stosowane są odpowiednie pod względem rozmiarów tablice samochodowe jedno- i dwurzędowe, ale i jednorzędowe zmniejszone, jeśli zmniejszone są wymiary miejsca przeznaczonego konstrukcyjnie do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”.

Każdy pojazd ma przypisany jeden numer rejestracyjny, który jest umieszczany na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej dla samochodu lub motocyklu. Numer jest wytłoczony w kolorze czarnym na białym tle albo w kolorze czarnym na zielonym tle – ten drugi przypadek dotyczy pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem. Numer składa się z:

  • wyróżnika województwa,

  • wyróżnia powiatu,

  • wyróżnika pojazdu.

Dodatkowo w obrębie tablicy rejestracyjnej znajduje się:

  • symbol Unii Europejskiej – 12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej ułożonych na obwodzie okręgu, umieszczony w skrajnej lewej części tablicy, na niebieskim tle,

  • znak z literami „PL” barwy białej,

  • znak legalizacyjny zgodny ze wzorem,

  • grafika obrysu wizerunku orła,

  • oznaczenie numeru certyfikatu posiadanego przez producenta,

  • oznaczenie nazwy producenta i numeru certyfikatu.

Wszystkie tablice rejestracyjne muszą być umieszczone w samochodzie w miejscu do tego przeznaczonym. Co stanie się jednak jeśli nagle zauważysz, że ich nie masz? Być może zwyczajnie je zgubiłeś, a może zostały skradzione? Jak postąpić w takim przypadku?

Brak tablicy rejestracyjnej - podjęcie próby odzyskania utraconych tablic

Zdarza się, że w wyniku sytuacji losowej zgubisz tablicę rejestracyjną. Co robić w takim przypadku? Najpierw spróbują ją znaleźć. Jeśli jeździłeś po wyboistych drogach lub dopiero zauważyłeś stratę, wróć w miejsca, w których mogłeś utracić tablice. Możesz opublikować ogłoszenie na forach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych w obrębie swojego miasta i dzielnicy. Być może ktoś znalazł zgubę.

Dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie komisariatu policji lub straży miejskiej, ponieważ często odnalezione na ulicach i poboczach tablice rejestracyjne są tam odnoszone.

Zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych

Niewykluczone, że straciłeś tablice rejestracyjne w wyniku przestępstwa – ktoś je ukradł, a to poważna sprawa. Jak najszybciej zgłoś to na policję. Po zgłoszeniu otrzymasz zaświadczenie, dzięki któremu zostanie określony czas zniknięcia tablic. To bardzo ważne, bo przestępca, który ukradł je, najpewniej zrobił to w ściśle określonym celu – popełnienia przestępstwa z ich wykorzystaniem. Złodziej może przykręcić Twoje tablice do swojego auta i pojechać na stację paliw. Zatankuje paliwo i ucieknie z miejsca zdarzenia, a kamery na stacji zarejestrują auto z Twoimi numerami. Jeśli nie zgłosiłbyś sprawy na policji, mógłbyś być podejrzany o popełnienie przestępstwa.

Brak tablicy - czy można bez nich jeździć?

Zgubiłeś jedną tablicę rejestracyjną? Zawsze masz drugą, ale nie możesz poruszać się po drogach samochodem bez ich kompletu. Są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, a brak nawet tylko jednej z nich powoduje, że policja może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości do 5 tys. zł lub zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Nie możesz też zastąpić jednej z tablic kartonowym czy papierowym zamiennikiem, chociażbyś wykonał je niezwykle starannie.

Wizyta w urzędzie komunikacji – wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych

W przypadku gdy pomimo podjęcia określonych działań nie uda Ci się odzyskać tablic rejestracyjnych, musisz umówić się na wizytę w urzędzie, w wydziale komunikacji.

Możesz wyrobić wtórnik tablic, jeśli masz aktualne wzory tych rozwiązań z unijnymi symbolami. Możesz też przerejestrować samochód i uzyskać nowy komplet tablic - zrobisz to szybciej, ale i zapłacisz za nie więcej.

Jeśli jeździłeś dotychczas samochodem z czarnymi tablicami starego typu, to bez względu na powód ich utraty musisz uzyskać nowe znaki rejestracyjne. Zapłacisz za nowy dowód, tablice, nalepkę na szybę i komplet znaków legalizacyjnych, dokładnie tak samo jak przy każdej rejestracji samochodu.

Przy utracie choć jednej tablicy białej ze znakiem PL powinieneś wystąpić w urzędzie, w wydziale komunikacji o wydanie wtórnika obu tablic. Musisz zapłacić za nie i za znaki legalizacyjne. Jeśli blachy nie zostały zniszczone i nie masz ich, to niewykluczone, że ktoś mógłby się nimi posłużyć przy przestępstwie. Wtedy powinieneś wystąpić o nowe numery. Podobnie jest przy utracie lub kradzieży tablic białych, z unijnymi gwiazdkami.

Wymiana tablic rejestracyjnych a ubezpieczenie OC i AC

W wielu sytuacjach możesz nie ponosić z własnej kieszeni kosztów wymiany tablic. Taka wymiana może być sfinansowana z OC, jeśli w wyniku kolizji spowodowanej przez innego kierowcę uszkodziłeś tablice lub zostały one zniszczone. Natomiast zdarza się, że zgubiona tablica  i wydanie jej wtórnika zostanie sfinansowane z AC. Warto, byś dokładnie zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz szczegółami polisy, by wiedzieć, czy obejmuje ona taki przypadek. Wykorzystaj kalkulator autocasco i sprawdź, ile zapłacisz za wystarczającą ochronę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Małe tablice rejestracyjne - dla kogo są przeznaczone zmniejszone tablice rejestracyjne i jaki jest ich koszt?

Tablice rejestracyjne motocykli i niektórych samochodów osobowych są wyraźnie mniejsze od standardowych. Jest to jednak zgodne z prawem. Sprawdź, kto może mieć małe tablice rejestracyjne w Polsce? Ile kosztują i czy istnieje możliwość wykonania małych tablic rejestracyjnych indywidualnych za dodatkową opłatą?

Czytaj dalej

Ile będą kosztować tablice indywidualne? Jaki kształt mogą mieć indywidualne numery rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne w są jedną z cech identyfikujących każdy pojazd. Umieszczone są z tyłu i z przodu samochodu czy z tyłu motoru. Zamieszczone na nich symbole znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na polisie OC. Możesz wyróżnić swoje auto i zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Jak to zrobić? Jaka może być treść tablic rejestracyjnych indywidualnych? Dowiedz się również, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak muszą…

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony bez tablic z zagranicy?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 320 tys.[1] samochodów osobowych, więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zdecydowana większość tych aut to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Od stycznia do marca 2021 roku Polacy ściągnęli tak ponad 204 tys. samochodów. Jakie procedury obowiązują przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez tablic?

Czytaj dalej

Zielone tablice rejestracyjne i ubezpieczenie: wszystko, co musisz wiedzieć

Na ulicach polskich miast oraz na drogach krajowych czy autostradach możemy zobaczyć samochody z niestandardowymi, zielonymi tablicami. Oprócz koloru są one niemal takie same, jak standardowe. Co oznacza w tym przypadku kolor zielony i kiedy przysługuje? Czy zakup ubezpieczenia OC dla takiego auta różni się w stosunku do pozostałych samochodów?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę