Czym jest ubezpieczenie mini-AC i co obejmuje?
Polska Izba Ubezpieczeń[1] informuje, że w 2020 roku podpisano 7 458 006 umów ubezpieczenia autocasco, a 11 pojazdów na 100 miało szkodę zgłoszoną z AC. Średni koszt jednej takiej szkody to ponad 6,8 tys. zł. Część kierowców nie decyduje się na autocasco, zwłaszcza ci, którzy mają starsze samochody. Mogą jednak wziąć pod uwagę mini-AC. Co ono obejmuje?
Przed czym chroni ubezpieczenie AC?
W przeciwieństwie do komunikacyjnego OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolne i właściciel pojazdu sam decyduje, czy chce objąć nim swój samochód czy też nie. Jest ono dodatkowym wydatkiem, ale zapewnia pokrycie kosztów różnego rodzaju szkód powstałych w wyniku wypadku, kradzieży i nie tylko. AC chroni osobę, która zawarła taką umowę ubezpieczenia, przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód zaistniałych w pojeździe. Natomiast OC zapewnia wypłatę odszkodowania dla osób poszkodowanych w zdarzeniach spowodowanych ubezpieczonym pojazdem.
W zależności od wybranej oferty ubezpieczenia autocasco – w skrócie określanego jako AC, możemy spotkać się z różnym zakresem ochrony. Inna może być składka na AC. Trzeba zaznaczyć, że nie każda taka polisa obejmuje ryzyko kradzieży pojazdu. Należy na to zwrócić szczególną uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą towarzystwa.
Autocasco może okazać się przydatne w wielu sytuacjach, np. uszkodzenia samochodu w wyniku działania nieznanych osób trzecich, sił natury czy nawet przez kierującego. Im szerszy zakres ochrony w AC tym wyższa będzie składka. Jeśli jednak chcemy się zabezpieczyć tylko przed wybranymi ryzykami, możemy zdecydować się na polisę mini-AC.
Jak są skonstruowane oferty na mini-AC?
Mini AC – albo minicasco – jak często nazywane jest takie ubezpieczenie, to właściwie klasyczne AC z ograniczonym zakresem ochrony. Mini-AC może pokrywać szkody związane z całkowitym uszkodzeniem pojazdu lub jego utratą w wyniku kradzieży. Wysokość odszkodowania wypłaconego z mini-AC jest uzależniona od ustalonej sumy ubezpieczenia.
Dla kogo jest polecane ubezpieczenie mini-AC?
O ile dla nowych samochodów czy kilkuletnich pojazdów wykupienie ubezpieczenia AC jest zalecane, ponieważ właściciel nie ponosi wówczas wysokich kosztów napraw z własnej kieszeni przeróżnych szkód, o tyle nieco inaczej jest w przypadku starszych pojazdów.
Jeśli nasze auto ma już swoje lata, drobne zarysowania na lakierze czy inne, mniejsze uszkodzenia, które mają charakter estetyczny, ale nie przeszkadzają w codziennym, bezpiecznym użytkowaniu samochodu, być może lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia mini-AC.
Jak dopasować mini-AC do własnych potrzeb?
Przy konfigurowaniu oferty mini-AC warto zwrócić uwagę na jej zakres, kwoty sum ubezpieczenia czy nasz udział własny w szkodzie. Zastanówmy się przed podpisaniem umowy, objęcie jakich ryzyk nas zainteresuje i jakie są wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone z reguły, gdy w czasie zaistnienia szkody:
- samochód nie miał aktualnych badań technicznych, a do zdarzenia doszło w wyniku następstwa złego stanu technicznego;
- samochód był prowadzony przez osobę, która nie miała uprawnień do kierowania pojazdami;
- samochód był kierowany przez osobę znajdującą się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
- ubezpieczający umyślnie doprowadził do uszkodzenia pojazdu lub szkoda powstała w następstwie jego rażącego niedbalstwa.
W ofercie ubezpieczenia mini-AC jest przewidziany pewien udział własny właściciela samochodu w zaistniałej szkodzie. Obowiązuje zasada, że im wyższy jest taki udział, tym mniej zapłacimy w ramach składki na ubezpieczenie, ale równocześnie mniejsza kwota zostanie wypłacona w ramach odszkodowania. W umowie mini-AC może być ujęta franszyza integralna. Przekłada się ona na to, że ubezpieczyciel pokryje tylko te szkody, których naprawa przewyższy wskazaną w umowie sumę.
Jako ubezpieczających powinny nas zainteresować kwestie metody likwidacji szkody – na kosztorys lub w warsztacie, jak i to, w jaki sposób będzie ustalana wartość odszkodowania – czy będzie to wartość pojazdu z dnia szkody, czy z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia mini-AC.
Ubezpieczenie minicasco, czy też mini-AC, jest pewną alternatywą dla z reguły droższego, pełnego AC, a pozwoli uzyskać odszkodowanie przy szkodzie całkowitej czy przy utracie pojazdu w wyniku kradzieży.
[1] piu.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Ubezpieczenia-w-liczbach-2020.pdf