UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia finansów właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się przede wszystkim zakresem ochrony. Warto sprawdzić, co obejmuje m.in. ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

młoda kobieta zastanawia się czym są ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne to ubezpieczenia majątkowe działu II, określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Obowiązkowe OC nie jest jednak jedynym, jakie można wykupić dla swojego pojazdu. 

Ubezpieczenia komunikacyjne to najbardziej popularne majątkowe produkty ubezpieczeniowe w Polsce. Polacy chętnie po nie sięgają, obejmując ochroną swoje samochody, motocykle i inne pojazdy.

NAJPOPULARNIEJSZE UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE - UBEZPIECZENIE OC, AC, NNW, ASSISTANCE

Rozróżnić możemy kilka rodzajów  produktów ubezpieczeniowych z grupy komunikacyjnych. Najbardziej popularne ubezpieczenia dla pojazdów w Polsce to oczywiście polisy OC. Ubezpieczenie jst obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Jeśli zdarzy się kolizja lub wypadek ubezpieczonym autem będzie można uzyskać wsparcie finansowe dla poszkodowanych z OC sprawcy. Właściciel pojazdu musi zadbać o takie ubezpieczenie i o zachowanie ciągłości trwania ochrony. Musi również zawrzeć ubezpieczenie w dniu pierwszej rejestracji pojazdu czy sprawdzić, czy po zakupie używanego auta jest ono ubezpieczone. Standardowa polisa OC, która obowiązują przez 12 miesięcy, automatycznie się przedłuża, poza wyjątkami. 

W drugiej kolejności wśród ubezpieczeń komunikacyjnych dużą popularnością cieszy się Autocasco, które jest już dobrowolne. Kierowcy często wykupują OC i AC w ramach jednego pakietu. Do popularnych należą również NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance, które zapewnia np. pomoc w razie awarii, naprawę na miejscu zdarzenia, czy holowanie zepsutego pojazdu. 

UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE – PODSTAWY PRAWNE UBEZPIECZEŃ SAMOCHODU

Kwestię ubezpieczeń komunikacyjnych, a więc związanych z ruchem lądowym odbywającym się przy użyciu pojazdów mechanicznych, reguluje m.in. kodeks cywilny. To w nim znajdują się przepisy mówiące o tym, czym w ogóle jest polisa i na czym polega świadczenie ubezpieczyciela. Inne istotne dla tego zagadnienia akty prawne to: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Towarzystwa mogą same wskazać w przypadku m.in. AC czy assistance, jaki będzie zakres ochrony. Podobnie będzie przy ubezpieczeniu osobowym, jakim jest NNW. Określą, za jaki uszczerbek na zdrowiu będzie należało się na przykład odszkodowanie. Warto kupić ubezpieczenie dopasowane do potrzeb klienta i brać pod uwagę nie tylko cenę, ale i to, przed czym ubezpieczenia komunikacyjne chronią. 

UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE – CECHY POSZCZEGÓLNYCH PRODUKTÓW

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do takich, które stają się często przedmiotem dyskusji kierowców ze względu na różnice w cenach, a także w zakresie ochrony (z wyjątkiem OC, którego zakres jest regulowany ustawowo). Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Reguluje to rzeczona ustawa – OC komunikacyjne musi mieć każdy kierowca dla swojego auta, inaczej naraża się na nałożenie niemałej kary finansowej ze strony UFG - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wraz z OC może, ale nie musi wykupić pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia autocasco czy assistance. 

Jeżeli chodzi o koszt, warto pamiętać, że cena, jaką płaci za ubezpieczenia komunikacyjne np. nasz sąsiad, nie powinna być dla nas żadnym punktem odniesienia. Wysokość składki np. na komunikacyjne ubezpieczenie OC zależy od wielu czynników, dlatego poszukujący najbardziej atrakcyjnej polisy korzystają często z pomocy agenta albo internetowej porównywarki ubezpieczeń tego rodzaju. W ten sposób mogą poznać wszystkie dostępne dla siebie oferty.

Zakres ochrony jest szczegółowo określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ten dokument powinien przeczytać każdy, kto planuje zawarcie polisy. Najlepiej wybrać kilka ofert atrakcyjnych ze względu na cenę, a następnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdego produktu i wybrać ten, który nam odpowiada. Trzeba przy tym zwrócić uwagę np. na to, czy wybrane AC obejmuje szkodę polegającą na kradzieży pojazdu, jaki jest udział własny w szkodzie ubezpieczonego czy też ile wynosi suma ubezpieczenia. Nie zawsze AC zapewni pokrycie kosztów związanych z kradzieżą pojazdu.

Może być określony udział własny w szkodzie - kwotowo lub procentowo, ale nie musi.  Polisy AC mogą mieć odmienny zakres. Zwykle są zawierane na 12 miesięcy, podobnie jak OC. Są to ubezpieczenia dodatkowe, które możesz, ale nie musisz wykupywać. Przeglądając ofertę towarzystw, zawsze sprawdzaj, za co ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Polisy OC chronią właściwie tylko przed ponoszeniem finansowych konsekwencji wypadków i kolizji spowodowanych ubezpieczonym pojazdem. Przy AC czy assistance najważniejszy jest zakres polisy, którą kupujesz. Im bardziej kompleksowe ubezpieczenie wybierzesz, tym niestety więcej będzie kosztować.

Warto pamiętać, że ubezpieczenia samochodów to bardzo przydatne produkty finansowe. Pomagają one w trudnych sytuacjach życiowych, nie tylko, gdy dochodzi do szkody na mieniu, ale też zdrowiu. Warto zainwestować w dobre ubezpieczenia komunikacyjne, by móc spokojnie spać, a przede wszystkim - spokojnie prowadzić samochód

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Czytaj dalej

Udział własny w szkodzie – czym jest, na czym polega?

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

 

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat