Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Gaśnica do samochodu – jaką wybrać?

Gaśnica do samochodu to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu osobowego. Ten niezastąpiony gadżet pozwala stłumić ogień w zarodku i uchronić auto przed całkowitym spaleniem. Wielu kierowców zastanawia się, jaką gaśnicę samochodową kupić. Jaka jest standardowa cena gaśnicy samochodowej?

gaśnica

Gaśnica samochodowa – obowiązkowa czy nie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu osobowego jest gaśnica, dzięki której możemy zdusić pożar w zarodku, zapobiec całkowitemu spaleniu pojazdu, a przede wszystkim ochronić życie swoje i pasażerów. Środek gaśniczy powinien mieć co najmniej 1 kg pojemności, homologację i aktualne badanie techniczne. Za brak gaśnicy w samochodzie kierowcy grozi wysoki mandat karny (w wysokości do 500 złotych). Gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu (przepisy nie określają precyzyjnie, gdzie dokładnie należy ją umieścić). Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Co więcej, gaśnica do samochodu musi być odpowiednio zabezpieczona (przymocowana do auta), w przeciwnym razie, np. podczas kolizji drogowej, może stwarzać zagrożenie dla pasażerów, będąc swego rodzaju pociskiem. Jeśli gaśnica w samochodzie będzie położona luźno w kabinie pasażerskiej, kierowca może otrzymać mandat w wysokości do 200 złotych za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób się w nim znajdujących. Nie można więc przewozić gaśnicy pod fotelem czy we wnęce pod bagażnikiem. Gdzie najlepiej umieścić gaśnicę w samochodzie? Dobrą lokalizacją jest zamykany schowek przed pasażerem lub boczna ścianka bagażnika.

Warto dodać, że jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenie AC, ale nie będziemy mieć w pojeździe gaśnicy – w razie pożaru auta – możemy nie otrzymać odszkodowania, gdy dojdzie do szkody całkowitej (chcąc poznać szczegółowe informacje na ten temat, należy dokładnie zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). 

Okres ważności gaśnicy w samochodzie

Wiele osób zastanawia się, jak długo jest ważna gaśnica do samochodu. Każdy tego typu środek gaśniczy otrzymuje roczną homologację. Po tym czasie możemy skorzystać z legalizacji gaśnicy – przeprowadzanej w profesjonalnym serwisie gaśnic (informacje na temat firm świadczących tego typu usługi udziela np. komenda straży pożarnej) – lub kupić nową. Okresowy przegląd gaśnicy kosztuje 5–15 złotych, za tak małą, wręcz symboliczną kwotę, możemy upewnić się, że posiadana gaśnica do samochodu jest sprawna. 

Gaśnica w aucie – typ A, B, C. Jaka gaśnica do samochodu jest najlepsza?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie każdy środek gaśniczy nadaje się do gaszenia pożaru pojazdu. Na etykiecie znajduje się informacja o grupach pożarowych, które możemy gasić za pomocą danego modelu. Na rynku znajdziemy dwa typy gaśnic do samochodu: BC i ABC. Każda z liter odpowiada następującym grupom pożarowym:

  • A – pożar ciał stałych (np. papier, guma, drewno, tekstylia),
  • B – pożary cieczy i materiałów stałych topiących się (np. benzyna, smoła, oleje, rozpuszczalniki),
  • C – pożary gazów (np. metan, propan, wodór).

Najlepsza gaśnica do samochodu to produkt typu ABC (z kategorii gaśnic proszkowych stałociśnieniowych), ponieważ pozwala zarówno na gaszenie płonących gazów oraz płynów, jak i ciał stałych. Gaśnica ABC zawiera proszek zmieszany z gazem, jest łatwa w użyciu i niewiele droższa od podstawowej gaśnicy BC, a daje nam większe możliwości w razie awaryjnej sytuacji. Po użyciu bez problemu można ją ponownie nabić. Ile kosztuje dobra gaśnica ciśnieniowa ABC? Około 50–100 złotych.

Mimo że przepisy wymagają, aby wozić w aucie co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego, który ugasi niewielki pożar – wielu ekspertów rekomenduje zakup większej, dwukilogramowej gaśnicy do samochodu lub posiadanie w pojeździe dwóch jednokilogramowych gaśnic. Dlaczego? Ponieważ, jeśli jedna nie zadziała, zawsze możemy użyć drugiej, a poza tym gaszenie pożaru z dwóch różnych stron przez dwie osoby jest bardziej efektywne. 

Jak używać gaśnicy samochodowej w razie pożaru?

Podczas pożaru samochodu liczy się każda sekunda, chcąc skutecznie zdusić ogień w zarodku, warto znać podstawowe zasady akcji gaśniczej. Jeśli dysponujemy standardową, małą, kilogramową gaśnicą do samochodu, najlepszą techniką będzie gaszenie pożaru krótkimi strzałami – starając się trafić w źródło ognia, ponieważ tego typu środek gaśniczy starcza tylko na około 6–7 sekund. Pamiętajmy, że tlen stanowi paliwo dla płomieni, dlatego jeśli zauważymy, że źródło pożaru jest pod maską, nigdy nie otwierajmy jej energicznie i szeroko! Wystarczy ją delikatnie uchylić i wprowadzić środek gaśniczy przez szparę.

Bądźmy świadomi, że gdy od wzniecenia ognia minęło kilka minut i zajęta jest większa część auta – niewiele możemy zdziałać przy pomocy zwykłej gaśnicy do samochodu. Warto więc zabezpieczyć się przed tego typu przykrymi sytuacjami, wykupując ubezpieczenie samochodu od pożaru i kradzieży (P-KR).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?

Zakres ochronny polisy AC wyszczególniony jest na umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje on takie sytuacje losowe, jak, np. pożar. Jednakże, jeśli samochód spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, niewłaściwego serwisowania lub rażącego zaniedbania właściciela, wówczas odszkodowanie z AC nie przysługuje.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat