Holowanie samochodu – jak poprawnie holować auto? Zasady holowania pojazdu
Sytuacja, w której samochód odmówił posłuszeństwa, z pewnością nie jest przyjemna ani przewidywalna, ale może zdarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego osoby posiadające prawo jazdy powinny wiedzieć, jak zachować się podczas holowania auta, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego i bez problemu przetransportować pojazd pod dom lub do warsztatu mechanicznego. Tak więc, jakie są podstawowe zasady holowania samochodu?
BEZPIECZNE HOLOWANIE SAMOCHODU – PRZEPISY KODEKSU DROGOWEGO I ZASADY HOLOWANIA AUTA
Wielu niedoświadczonych, młodych kierowców zastanawia się, czy można holować samochód? Tak, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym (rozdział 9.), pojazd może być holowany, jednak trzeba spełnić konkretne warunki - jakie? Holować można tylko jeden samochód, a za kierownicą musi siedzieć osoba, która posiada prawo jazdy. Oczywiście nie może być nietrzeźwa. Nie jest to wymagane, jeśli pojazd holowany jest w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim. Dozwolona prędkość pojazdu holowanego wynosi 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim (obowiązuje również na drogach ekspresowych). Jak bezpiecznie holować samochód?
- Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, również w okresie dostatecznej widoczności.
- Podczas holowania auta obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy, który należy umieścić po lewej stronie holowanego pojazdu.
- Do holowania samochodu można wykorzystać hak holowniczy lub specjalne ucho holownicze.
- Holowane auto powinno być połączone z pojazdem holującym w sposób, który wyklucza odczepienie się w czasie jazdy (nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie).
- Przed ruszeniem należy sprawdzić połączenie pojazdu holowanego z holującym.
- Linka holownicza musi być cały czas napięta, a jej wytrzymałość być dostosowana do holowanego auta. Powinna posiadać odpowiednie oznaczenie (biało-czerwone pasy) lub należy umieścić na lince żółtą bądź czerwoną chorągiewkę dla poprawy widoczności.
- Nie można zaczepić liny do elementów zawieszenia (wahaczy, zderzaków), może to spowodować uszkodzenie wahacza lub wyrwanie zderzaka.
- Kierowcy muszą być w stałym kontakcie, dlatego należy ustalić sposób porozumiewania się, np. za pomocą telefonu z zestawem głośnomówiącym.
- Nie można włączać świateł awaryjnych ani w samochodzie holującym, ani w holowanym.
- Obydwa pojazdy mogą poruszać się wyłącznie prawym pasem (dotyczy dróg wielopasmowych).
- Między holowanymi samochodami musi być zachowana odpowiednia odległość - 3 m przy sztywnym połączeniu lub 4-6 m przy luźnym połączeniu.
- Zarówno kierowca holowanego, jak i holującego pojazdu powinien zasygnalizować zamiar wykonania skrętu.
- Jeżeli na trasie jest zła widoczność, pojazd holowany musi mieć włączone światła pozycyjne.
Jeśli chodzi o zakaz holowania, nie można holować pojazdu z przyczepą lub naczepą, o niesprawnych hamulcach lub układzie kierowniczym (to dopuszczalne tylko, gdy metoda holowania auta wyklucza konieczność ich użycia). Zabronione jest również holowanie więcej niż jednego pojazdu naraz, wyjątek stanowi pojazd członowy.
CZY MOŻNA HOLOWAĆ POJAZD NA AUTOSTRADZIE?
Nie, kodeks drogowy wyraźnie zabrania samodzielnego holowania samochodu na autostradzie, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Może to zrobić jedynie pojazd specjalnie do tego przeznaczony (laweta). Holowanie odbywa się tylko do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Maksymalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, holowanie auta z kilkukrotnie mniejszą prędkością (poza terenem zabudowanym może to być nie więcej niż 60 km/h) jest bardzo ryzykowne i surowo zabronione. W tej sytuacji należy wezwać pomoc drogową, a w oczekiwaniu na lawetę, założyć kamizelkę odblaskową i najlepiej stać za barierkami autostrady (zarówno kierowca, jak i pozostali pasażerowie). Kierowca musi również wystawić trójkąt ostrzegawczy w odległości około 100 m od pojazdu oraz włączyć światła awaryjne, aby inni kierowcy zauważyli uszkodzony pojazd z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie stosując się do tych przepisów, właściciel samochodu, który uległ awarii lub wypadkowi, naraża się na otrzymanie mandatu w wysokości 300 zł.
HOLOWANIE AUTA A UBEZPIECZENIE ASSISTANCE
Podczas holowania auta należy zachować wyjątkową ostrożność oraz przestrzegać powyższych zasad. To trudne zadanie, którego nie powinni na własną rękę podejmować się początkujący kierowcy. Rozsądniejszym wyjściem będzie skorzystanie z oferty pomocy drogowej. Dzięki ubezpieczeniu assistance koszty holowania samochodu po wypadku lub awarii pokryje (w ramach obowiązującego limitu) ubezpieczyciel. Najczęściej towarzystwa udzielają pomocy do danej odległości od domu właściciela pojazdu, np. 250 km. Warto dodać, że na rynku dostępne są także polisy bez limitu kilometrów. Informacja na temat odległości jest zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dlatego trzeba drobiazgowo przeczytać umowę przed podpisaniem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Warto dodać, że zarówno holowany, jak i holujący muszą posiadać też obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). W zależności od rodzaju usługi, assistance może zapewnić szybką pomoc w wielu innych, trudnych sytuacjach podczas podróży (np. opiekę medyczną, transport pasażerów i kierowcy, wynajem pojazdu zastępczego, pomoc przy zmianie koła, naprawę uszkodzonego auta na miejscu awarii lub wypadku).
Podsumowując, znając przepisy prawa drogowego i stosując się do uniwersalnych zasad holowania auta, można uniknąć wydatków związanych z koniecznością zapłacenia mandatu.