Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Homologacja samochodu – na czym polega?

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu, to być może spotkałeś się już z pojęciem homologacja, ale nie znasz jego definicji. Co oznacza uzyskanie świadectwa homologacji? Czy masz na to jakikolwiek wpływ? Od czego i kogo to zależy?

mężczyzna za kierownicą auta

Homologacja auta – co to oznacza?

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy pojazd zostaje dopuszczony do ruchu, co polega na sprawdzeniu go pod względem zgodności z lokalnymi normami i wymaganiami. Homologacja pojazdu jest podstawą do tego, żeby z pojazdu silnikowego można było korzystać na polskich drogach. Jazda autem bez homologacji jest nielegalna.

Świadectwo homologacji – kto wydaje?

Od 1 stycznia 2014 r. zadania związane z homologacją pojazdów i przedmiotów przejął Dyrektor TDT, czyli Transportowego Dozoru Technicznego. Do jego obowiązków należą m.in.:

  • udzielanie dopuszczenia jednostkowego pojazdu,
  • wydawanie, zmiana lub cofnięcie homologacji,
  • wyznaczanie jednostki uprawnionej do badań homologacyjnych,
  • sprawdzanie u producenta zgodności produkcji pojazdu, elementów wyposażenia lub części,
  • wydawanie, zmiana lub cofnięcie świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.

Świadectwo homologacji samochodu osobowego – kto o nie wnioskuje?

O świadectwo homologacji ubiega się producent nowego typu pojazdu. Eksperci sprawdzają dokumentację, poddają go badaniom i weryfikują, czy możliwa będzie jego seryjna produkcja. Jeśli tak, to dostanie on świadectwo homologacji. Jednym z zadań TDT jest udzielanie dopuszczenia jednostkowego pojazdu. Chodzi o przypadki, kiedy np. skonstruowałeś pojazd typu SAM, czyli na podstawie samodzielnie opracowanej konstrukcji. Bez uzyskania homologacji samochodu nie możesz korzystać z takiego auta.

Kategorie homologacyjne pojazdów

Poszczególne, wybrane zakłady mogą być upoważnione do przeprowadzania badań homologacyjnych w odniesieniu do różnych kategorii pojazdów, takich jak:

  • M – pojazdy mające co najmniej 4 koła, służące do przewozu osób,
  • N – pojazdy mające co najmniej 4 koła, przeznaczone do transportu ładunków,
  • O – przyczepy,
  • L – pojazdy mające 2 lub 3 koła, motorowery oraz niektóre pojazdy mające 4 koła,
  • R – przyczepy rolnicze,
  • T – ciągniki rolnicze,
  • S – wymienne urządzenia ciągnięte.

Homologację muszą mieć jednak nie tylko pojazdy. Dotyczy to również części samochodowych i elementów wyposażenia, by rozwiązania te mogły być wprowadzone na rynek. Jeśli producent lub jego przedstawiciel uzyskał homologację w kraju Unii Europejskiej, to Polska musi ją zaakceptować.

Homologacja butli LPG

Jeśli posiadasz auto z instalacją gazową, to musiałeś spotkać się również z pojęciem:  świadectwo homologacji LPG. Jest ono niezbędne m.in. w przypadku montażu nowego zbiornika, po zakupie nowego samochodu sprowadzonego z zagranicy. Po legalizacji z butli można korzystać przez 10 lat. Homologację można następnie przedłużyć, ale zbiornik może być użytkowany maksymalnie przez 20 lat.

Rejestracja quada bez homologacji

Zdarza się, że kupujący decydują się na zamówienie quada w atrakcyjnej cenie, np. z Chin. Nie ma on homologacji i nie można nim jeździć po drogach publicznych w Polsce. Czy możliwe jest zarejestrowanie takiego pojazdu? Teoretycznie tak, ale to skomplikowany proces. Można się go podjąć na podstawie art. 70zn ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi o wspomnianym już przez nas dopuszczeniu jednostkowym pojazdu do rejestracji w Polsce. Należy o to wnioskować do TDT, a jeśli takie dopuszczenie zostanie wydane, to wówczas obowiązuje ono wyłącznie na terenie kraju. Pamiętaj, że quad jest pojazdem, który wymaga zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia pojazdu. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych możesz kupić ubezpieczenie OC dla quada, który nie jest zarejestrowany. Musisz jednak okazać świadectwo zgodności oraz dopuszczenia jednostkowego pojazdu i zaświadczenie o zaliczeniu badania technicznego. W przypadku gdy w terminie 30 dni pojazd nie zostanie zarejestrowany, obie strony mają prawo do rozwiązania umowy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy homologacja pojazdu wpływa na ubezpieczenie OC?

Homologacja pojazdu dotyczy zatwierdzenia, czy spełnia on normy techniczne występujące w danym kraju. Procedura ta może dotyczyć zarówno producentów chcących wprowadzić na rynek nowy pojazd, jak i właścicieli aut, którzy dokonali poważnej przeróbki w konstrukcji auta, np. zamontowali instalację gazową.

Czytaj dalej
auto na gaz

Homologacja butli LPG – jak przebiega, ile kosztuje?

Podczas zakładania instalacji LPG w samochodzie, butla z gazem otrzymuje homologację, co oznacza, że przeszła stosowne badania, a jej użytkowanie jest bezpieczne. Po 10 latach użytkowania konieczne jest przedłużenie homologacji butli LPG lub wymiana na nową - pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie oszczędniejsze. Sprawdź, ile kosztuje homologacja butli LPG, kiedy należy ją przedłużyć i na czym to polega.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat