Bezpośrednia likwidacja szkody – była szkoda i co dalej?
Wydarzyła się stłuczka nie z Twojej winy? System Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio w UNIQA. Dzięki temu nie musisz zgłaszać zdarzenia do towarzystwa sprawcy. Sprawę załatwisz wygodnie u ubezpieczyciela, którego znasz i którego Ty wybrałeś!
Brzmi ciekawie? W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.
BLS – CO TO JEST
W kwietniu 2015 roku nastąpiła w Polsce rewolucja w zakresie likwidacji szkód. Został wprowadzony system umożliwiający zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. System ten to właśnie BLS. Został on przygotowany we współpracy towarzystw w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przystąpiliśmy do porozumienia wypracowanego w PIU jako jedni z pierwszych, równolegle wdrażając własny system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Początkowo pakiet umów tworzących ramy prawne systemu BLS podpisało osiem zakładów ubezpieczeń i PIU. Porozumienie zrzesza największe na rynku firmy oferujące ubezpieczenia komunikacyjne. Obecnie współpracujemy z: Allianz, Ergo Hestia ( MTU, You Can Drive), Link4, PZU, Wiener oraz Warta.
W przypadku szkody, gdzie sprawca jest ubezpieczony w w/w zakładach, wystarczy, że zgłosisz zdarzenie do nas, a my zajmiemy się wszystkim – od oszacowania odszkodowania, po jego wypłatę, jak również zorganizujemy Ci pojazd zastępczy na czas naprawy.
System BLS poza Polską
BLS cieszy się bardzo dużą popularnością w wielu krajach i z powodzeniem funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Oto przykłady państw, w których system ten się doskonale przyjął i ma już długą historię:
- Francja – system BLS jest dostępny w tym kraju od 1968 roku, ale od 2003 w obecnym kształcie. Obejmuje zdarzenia, do których doszło we Francji i Monaco, również takie, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy. Limit wysokości odszkodowania ustalany jest co roku na poziomie 80 proc. wartości szkód za rok ubiegły. Aż 80 proc. szkód, które mają miejsce na tych terytoriach likwidowanych jest w ramach BLS. Obejmuje szkody osobowe.
- Grecja – system działa od 2000 roku i likwidowanych jest z niego 80 proc. szkód. Wyłączone są zdarzenia z pojazdami zarejestrowanymi poza Grecją, a limit kwotowy zależy od wysokości średniej szkody. Wyłączone są także z BLS zdarzenia z więcej niż dwoma pojazdami i z autami spoza systemu. Obejmuje on natomiast również szkody osobowe.
- Belgia – w tym państwie system BLS działa od 1972 roku i likwidowanych jest w jego ramach 70 proc. szkód. Wyłączone są z niego zdarzenia z pojazdami zarejestrowanymi poza Belgią i szkody z autami spoza porozumienia BLS. Limit wysokości odszkodowania został określony na 8,5 tys. euro, z możliwością powiększenia do 25 tys. euro.
- Włochy – aktualny kształt tego systemu obowiązuje od 2007 roku, ale jego historia sięga do 1978 roku. W Italii system BLS jest obowiązkowy, choć wyłączone są z niego niektóre szkody osobowe. Podobnie jak we Francji i Belgii, we Włoszech również ok. 80 proc. szkód likwidowanych jest w ramach BLS.
- Hiszpania – to kolejny kraj, który może się pochwalić długą historią systemu BLS. Ubezpieczeni mogą z niego korzystać od 1982 roku. Tak jak w Polsce, w Hiszpanii z systemu wyłączone są szkody z więcej niż dwoma pojazdami i autami spoza porozumienia BLS. System cieszy się tam ogromną popularnością – aż 90 proc. szkód likwidowanych jest w jego ramach. Z BLS wyłączono szkody osobowe.
W Polsce system BLS nie jest obowiązkowy i nie wszystkie towarzystwa go oferują. Nie został również ustalony termin, do którego ubezpieczyciele mieliby przystąpić do niego. Zatem, jeśli chcesz mieć możliwość likwidacji szkody w zakładzie ubezpieczeń, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC, to sprawdź, czy należy on do systemu BLS.
Jak było przed wprowadzeniem systemu BLS?
Wcześniej standardem było zgłaszanie szkody do towarzystwa, u którym sprawca wykupił ubezpieczenie OC. W takim wypadku ubezpieczyciel poszkodowanego nie odgrywał żadnej roli i nie był stroną w sprawie. Poszkodowany musiał sam zgłosić szkodę i dochodzić odszkodowania u ubezpieczyciela, którego nawet nie zna. Nie zależało mu więc na jakości likwidacji szkód z ubezpieczenia OC we własnym towarzystwie, co sprawiało, że firmy nie musiały ze sobą na tym polu konkurować. Dzięki BLS ta sytuacja się zmieniła. Towarzystwa skupiają się teraz na dostarczaniu usług i produktów wysokiej jakości. Bezpośrednią korzyść z tego tytułu będą na pewno czerpać kierowcy, którzy także będąc poszkodowanym, mogą kontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, zamiast z towarzystwem, w którym OC ma sprawca kolizji lub wypadku.
Kiedy możesz skorzystać z BLS, likwidacji szkody w ramach systemu?
Z systemu BLS w UNIQA skorzystasz gdy:
- posiadasz ubezpieczenie OC w UNIQA, a sprawca ubezpieczony jest w jednym z towarzystw: Allianz, Ergo Hestia ( MTU, You Can Drive), Link4, PZU, Wiener oraz Warta;
- do zdarzenia doszło na terenie Polski;
- nikt nie został ranny, a w zdarzeniu brały udział tylko dwa pojazdy;
- spisane zostało ze sprawcą oświadczenie o kolizji lub policja ukarała go mandatem karnym;
- szacowana wartość szkody nie przekracza 30.000 zł
W sytuacji gdy szkoda nie spełnia powyższych kryteriów, należy zwrócić się bezpośrednio do towarzystwa sprawcy. Co się dzieje, jeśli zgłosisz do swojego zakładu ubezpieczeń szkodę, a okaże się, że wyceniono ją na kwotę powyżej 30 tys. złotych? Nie ponosisz z tego powodu żadnych konsekwencji – w takim przypadku likwidacja szkody zostanie przeniesiona do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
Bezpośrednia likwidacja szkody - jak działa i na czym polega?
To, że posiadasz polisę z bezpośrednią likwidacją szkody, nie zobowiązuje Cię do naprawienia szkody w zakładzie ubezpieczeń, z którym masz zawartą umowę. Masz taką możliwość, ale równie dobrze możesz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Wybór polisy z BLS nie wiążę się z wyższym kosztem ochrony, a gwarantuje komfort i może być podstawą do oceny współpracy z zakładem ubezpieczeń.
Działanie systemu BLS można przedstawić w 3 prostych krokach:
- Szkoda - za Tobą zdarzenie ze sprawcą ubezpieczonym w innym towarzystwie. Zdarzenie zgłaszasz do nas, czyli do swojego ubezpieczyciela.
- Wypłata - wycenimy Twoją szkodę i wypłacimy należne odszkodowanie, a także zorganizujemy pojazd zastępczy na czas naprawy.
- Rozliczenie - po wypłaceniu Ci odszkodowania, zwrócimy się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconej kwoty. Cały proces jest już po naszej stronie. Nie musisz martwić się, czy ubezpieczyciel sprawcy nam zapłaci. Możesz cieszyć się naprawionym autem.
Bezpośrednia likwidacja szkody - czy warto?
Skorzystanie z systemu BLS przynosi wiele korzyści poszkodowanemu:
- znamy klienta - a klient zna nas. Nie musisz szukać kontaktu do ubezpieczyciela sprawcy i głowić się jak tam się zgłasza szkodę. Zgłosisz ją wygodnie, korzystając z formularza na naszej stronie - u ubezpieczyciela, którego dobrze znasz.
- sprzedajemy doświadczenie - działamy od początku wprowadzenia systemu BLS. Znamy potrzeby klienta i wiemy, że pomoc to nie tylko wypłata odszkodowania za uszkodzone auto, dlatego też oferujemy możliwość naprawy pojazdu w naszej sieci partnerskiej, zwracamy koszty holowania auta po kolizji, a także zorganizujemy Ci pojazd zastępczy na okres naprawy samochodu.
- upraszczamy - zgłaszając szkodę w UNIQA, pieniądze możesz otrzymać już po kilku dniach, bez czekania na przyjazd rzeczoznawcy i wypełniania zbędnej ilości dokumentów.
- działamy skutecznie - poprzez interakcje z naszymi klientami, w takich przypadkach jak szkoda powstała z winy innego ubezpieczyciela, rozwijamy nasze kompetencje oraz czujemy, że nasza praca ma sens - robimy to, co przynosi satysfakcję nam i naszym klientom.
Uwaga! System BLS przynosi korzyści dla obu stron - dla klienta jest to minimum formalności, kontakt z ubezpieczycielem, którego sam wybrał oraz prosta i szybka wypłata odszkodowania. Dla nas to możliwość budowania długotrwałych relacji. Wybierając UNIQA, w cenie Twojego OC, otrzymujesz również lepszą obsługę i szybszy proces likwidacji szkody.
Ważne! Odszkodowanie wypłacone w systemie BLS nie ma wpływu na Twoje zniżki w ubezpieczeniu OC jak i AC.