UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Bezpośrednia likwidacja szkody – była szkoda i co dalej?

Wydarzyła się stłuczka nie z Twojej winy? System Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio w UNIQA. Dzięki temu nie musisz zgłaszać zdarzenia do towarzystwa sprawcy. Sprawę załatwisz wygodnie u ubezpieczyciela, którego znasz i którego Ty wybrałeś!

Brzmi ciekawie? W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

 

wypadek samochodowy

BLS – CO TO JEST

W kwietniu 2015 roku nastąpiła w Polsce rewolucja w zakresie likwidacji szkód. Został wprowadzony system umożliwiający zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. System ten to właśnie BLS. Został on przygotowany we współpracy towarzystw w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przystąpiliśmy do porozumienia wypracowanego w PIU jako jedni z pierwszych, równolegle wdrażając własny system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Początkowo pakiet umów tworzących ramy prawne systemu BLS podpisało osiem zakładów ubezpieczeń i PIU. Porozumienie zrzesza największe na rynku firmy oferujące ubezpieczenia komunikacyjne. Obecnie współpracujemy z: Allianz, Ergo Hestia ( MTU, You Can Drive), Link4, PZU, Wiener oraz Warta.

W przypadku szkody, gdzie sprawca jest ubezpieczony w w/w zakładach, wystarczy, że zgłosisz zdarzenie do nas, a my zajmiemy się wszystkim – od oszacowania odszkodowania, po jego wypłatę, jak również zorganizujemy Ci pojazd zastępczy na czas naprawy. 

System BLS poza Polską

BLS cieszy się bardzo dużą popularnością w wielu krajach i z powodzeniem funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Oto przykłady państw, w których system ten się doskonale przyjął i ma już długą historię:

  • Francja – system BLS jest dostępny w tym kraju od 1968 roku, ale od 2003 w obecnym kształcie. Obejmuje zdarzenia, do których doszło we Francji i Monaco, również takie, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy. Limit wysokości odszkodowania ustalany jest co roku na poziomie 80 proc. wartości szkód za rok ubiegły. Aż 80 proc. szkód, które mają miejsce na tych terytoriach likwidowanych jest w ramach BLS. Obejmuje szkody osobowe.
  • Grecja – system działa od 2000 roku i likwidowanych jest z niego 80 proc. szkód. Wyłączone są zdarzenia z pojazdami zarejestrowanymi poza Grecją, a limit kwotowy zależy od wysokości średniej szkody. Wyłączone są także z BLS zdarzenia z więcej niż dwoma pojazdami i z autami spoza systemu. Obejmuje on natomiast również szkody osobowe.
  • Belgia – w tym państwie system BLS działa od 1972 roku i likwidowanych jest w jego ramach 70 proc. szkód. Wyłączone są z niego zdarzenia z pojazdami zarejestrowanymi poza Belgią i szkody z autami spoza porozumienia BLS. Limit wysokości odszkodowania został określony na 8,5 tys. euro, z możliwością powiększenia do 25 tys. euro.
  • Włochy – aktualny kształt tego systemu obowiązuje od 2007 roku, ale jego historia sięga do 1978 roku. W Italii system BLS jest obowiązkowy, choć wyłączone są z niego niektóre szkody osobowe. Podobnie jak we Francji i Belgii, we Włoszech również ok. 80 proc. szkód likwidowanych jest w ramach BLS.
  • Hiszpania – to kolejny kraj, który może się pochwalić długą historią systemu BLS. Ubezpieczeni mogą z niego korzystać od 1982 roku. Tak jak w Polsce, w Hiszpanii z systemu wyłączone są szkody z więcej niż dwoma pojazdami i autami spoza porozumienia BLS. System cieszy się tam ogromną popularnością – aż 90 proc. szkód likwidowanych jest w jego ramach. Z BLS wyłączono szkody osobowe.

W Polsce system BLS nie jest obowiązkowy i nie wszystkie towarzystwa go oferują. Nie został również ustalony termin, do którego ubezpieczyciele mieliby przystąpić do niego. Zatem, jeśli chcesz mieć możliwość likwidacji szkody w zakładzie ubezpieczeń, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC, to sprawdź, czy należy on do systemu BLS.

Jak było przed wprowadzeniem systemu BLS?

Wcześniej standardem było zgłaszanie szkody do towarzystwa, u którym sprawca wykupił ubezpieczenie OC. W takim wypadku ubezpieczyciel poszkodowanego nie odgrywał żadnej roli i nie był stroną w sprawie. Poszkodowany musiał sam zgłosić szkodę i dochodzić odszkodowania u ubezpieczyciela, którego nawet nie zna. Nie zależało mu więc na jakości likwidacji szkód z ubezpieczenia OC we własnym towarzystwie, co sprawiało, że firmy nie musiały ze sobą na tym polu konkurować. Dzięki BLS ta sytuacja się zmieniła. Towarzystwa skupiają się teraz na dostarczaniu usług i produktów wysokiej jakości. Bezpośrednią korzyść z tego tytułu będą na pewno czerpać kierowcy, którzy także będąc poszkodowanym, mogą kontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, zamiast z towarzystwem, w którym OC ma sprawca kolizji lub wypadku. 

Kiedy możesz skorzystać z BLS, likwidacji szkody w ramach systemu?

Z systemu BLS w UNIQA skorzystasz gdy:

  • posiadasz ubezpieczenie OC w UNIQA, a sprawca ubezpieczony jest w jednym z towarzystw: Allianz, Ergo Hestia ( MTU, You Can Drive), Link4, PZU, Wiener oraz Warta;
  • do zdarzenia doszło na terenie Polski;
  • nikt nie został ranny, a w zdarzeniu brały udział tylko dwa pojazdy;
  • spisane zostało ze sprawcą oświadczenie o kolizji lub policja ukarała go mandatem karnym;
  • szacowana wartość szkody nie przekracza 30.000 zł

W sytuacji gdy szkoda nie spełnia powyższych kryteriów, należy zwrócić się bezpośrednio do towarzystwa sprawcy. Co się dzieje, jeśli zgłosisz do swojego zakładu ubezpieczeń szkodę, a okaże się, że wyceniono ją na kwotę powyżej 30 tys. złotych? Nie ponosisz z tego powodu żadnych konsekwencji – w takim przypadku likwidacja szkody zostanie przeniesiona do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Bezpośrednia likwidacja szkody - jak działa i na czym polega?

To, że posiadasz polisę z bezpośrednią likwidacją szkody, nie zobowiązuje Cię do naprawienia szkody w zakładzie ubezpieczeń, z którym masz zawartą umowę. Masz taką możliwość, ale równie dobrze możesz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Wybór polisy z BLS nie wiążę się z wyższym kosztem ochrony, a gwarantuje komfort i może być podstawą do oceny współpracy z zakładem ubezpieczeń. 

Działanie systemu BLS można przedstawić w 3 prostych krokach:

  • Szkoda - za Tobą zdarzenie ze sprawcą ubezpieczonym w innym towarzystwie. Zdarzenie zgłaszasz do nas, czyli do swojego ubezpieczyciela.
  • Wypłata - wycenimy Twoją szkodę i wypłacimy należne odszkodowanie, a także zorganizujemy pojazd zastępczy na czas naprawy.
  • Rozliczenie - po wypłaceniu Ci odszkodowania, zwrócimy się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconej kwoty. Cały proces jest już po naszej stronie. Nie musisz martwić się, czy ubezpieczyciel sprawcy nam zapłaci. Możesz cieszyć się naprawionym autem.

Bezpośrednia likwidacja szkody - czy warto? 

Skorzystanie z systemu BLS przynosi wiele korzyści poszkodowanemu:

  • znamy klienta - a klient zna nas. Nie musisz szukać kontaktu do ubezpieczyciela sprawcy i głowić się jak tam się zgłasza szkodę. Zgłosisz ją wygodnie, korzystając z formularza na naszej stronie - u ubezpieczyciela, którego dobrze znasz.
  • sprzedajemy doświadczenie - działamy od początku wprowadzenia systemu BLS. Znamy potrzeby klienta i wiemy, że pomoc to nie tylko wypłata odszkodowania za uszkodzone auto, dlatego też oferujemy możliwość naprawy pojazdu w naszej sieci partnerskiej, zwracamy koszty holowania auta po kolizji, a także zorganizujemy Ci pojazd zastępczy na okres naprawy samochodu.
  • upraszczamy - zgłaszając szkodę w UNIQA, pieniądze możesz otrzymać już po kilku dniach, bez czekania na przyjazd rzeczoznawcy i wypełniania zbędnej ilości dokumentów.
  • działamy skutecznie - poprzez interakcje z naszymi klientami, w takich przypadkach jak szkoda powstała z winy innego ubezpieczyciela, rozwijamy nasze kompetencje oraz czujemy, że nasza praca ma sens -  robimy to, co przynosi satysfakcję nam i naszym klientom. 

Uwaga! System BLS przynosi korzyści dla obu stron - dla klienta jest to minimum formalności, kontakt z ubezpieczycielem, którego sam wybrał oraz prosta i szybka wypłata odszkodowania. Dla nas to możliwość budowania długotrwałych relacji. Wybierając UNIQA, w cenie Twojego OC, otrzymujesz również lepszą obsługę i szybszy proces likwidacji szkody. 

Ważne! Odszkodowanie wypłacone w systemie BLS nie ma wpływu na Twoje zniżki w ubezpieczeniu OC jak i AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to w szczególności zaniedbań właściciela samochodu w zakresie przeprowadzań badań technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania wówczas, gdy szkoda została spowodowana celowo.

Czytaj dalej
Na drodze stoi trójkąt ostrzegawczy, w tle widać uszkodzony samochód.

Jak ustala się wysokość odszkodowania z polisy AC przy szkodzie całkowitej? Czy ubezpieczenie pokryje odszkodowanie przy szkodzie całkowitej z OC sprawcy?

Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC lub OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowania biorą pod uwagę także sposób spowodowania zdarzenia.

Czytaj dalej

Udział własny w szkodzie – czym jest, na czym polega?

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

Czytaj dalej
Samochody stoją w korku zachowując miedzy sobą bezpieczny odstęp

Bezpieczny odstęp między pojazdami na drodze - jazda na "zderzaku" w prawie o ruchu drogowym

Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jednym z podstawowych wytycznych w przepisach Prawa drogowego. Dostosowanie się do niego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Bezpieczny odstęp uzależniony jest m.in. od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni. Jaki powinieneś zachować?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę