Jak napisać opis wypadku czy kolizji drogowej? Jak przygotować opis zdarzenia wypadku do odszkodowania?
Zgodnie z przepisami poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. Aby jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez uczestników zdarzenia. Konieczne jest potwierdzenie okoliczności przez sprawcę i bezsprzeczne przyznanie się do winy za wypadek czy kolizję. W zgłoszeniu należy umieścić zwykle szkic dla ubezpieczyciela. Jak dopełnić wymaganych formalności?
OPIS WYPADKU – KIEDY POTRZEBNE JEST OPISANIE OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA DROGOWEGO? PRZYKŁADOWY OPIS ZDARZENIA
Nie każda kolizja drogowa musi kończyć się wezwaniem policji. Jeżeli zarówno sprawca, jak i poszkodowany, zgadzają się co do jej przebiegu, wystarczy opis zdarzenia. Wzór dokumentu wraz z omówieniem możesz znaleźć w internecie, m.in. na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jak napisać opis wypadku? Możesz posłużyć się uniwersalnym wzorem:
W dniu …… (dzień, miesiąc i rok) sprawca zdarzenia kierujący pojazdem marki ………………….(model i marka pojazdu) o numerze rejestracyjnym …………. spowodował ………….. (opis zdarzenia, np. kolizję czy wypadek drogowy). Zdarzenie miało miejsce ………………… (rodzaj, numer drogi, ewentualnie adres). …………………. (zwięzły opis zdarzenia, np. sprawca wymusił pierwszeństwo, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej i wjechał w samochód poszkodowanego – należy wskazać przy tym dane osobowe takiej osoby lub osób, markę i model pojazdu, a także jego numery rejestracyjne).
Uczestnicy zdarzenia byli …. (trzeźwi, nietrzeźwi, pod wpływem środków odurzających). Okoliczności zdarzenia ……(mogły przyczynić się, przyczyniły się, nie przyczyniły się) do jego wystąpienia. W wyniku wypadku czy kolizji doszło do …… (opis szkód osobowych i majątkowych).
Podpisy stron
Wiedząc, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, łatwiej będzie Ci uruchomić całą procedurę.
KIEDY WARTO POWIADOMIĆ POLICJĘ O WYPADKU, A KIEDY WYSTARCZY OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI?
Z pomocy funkcjonariuszy skorzystaj, gdy w wyniku zdarzenia ktoś został ranny lub sprawca zbiegł. Policjanci przeanalizują przyczyny wypadku drogowego, wskażą sprawcę oraz przygotują protokół z przeprowadzonego postępowania, łącznie z zeznaniami świadków. Protokół policyjny dołącz do wniosku o odszkodowanie z OC sprawcy.
Opis zdarzenia jest niezbędny zarówno wtedy, gdy doznałeś szkody w mieniu, jak i szkody osobowej. W obu tych przypadkach ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić Ci odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Ewentualnie uzyskasz je od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli sprawca nie był ubezpieczony. Aby jednak stwierdzić winę i oszacować wartość odszkodowania, musisz dostarczyć opis okoliczności wypadku. Bardzo często w dokumentacji umieszcza się też szkic sytuacyjny zdarzenia. Dokładny opis może korzystnie wpłynąć na czas likwidacji szkody.
JAK NAPISAĆ OŚWIADCZENIE O ZDARZENIU DROGOWYM DO ODSZKODOWANIA Z OC SPRAWCY?
Aby otrzymać odszkodowanie, opis powinien zawierać informacje niezbędne do zidentyfikowania sprawcy i odtworzenia przebiegu zdarzenia. Jak napisać oświadczenie wypadku? Musisz pamiętać w szczególności o kilku elementach, takich jak:
- dane personalne uczestników,
- informacje o pojazdach biorących udział w zdarzeniu drogowym,
- numer polisy sprawcy wypadku czy kolizji drogowej,
- okoliczności zdarzenia.
Pamiętaj o umieszczeniu danych personalnych i adresowych sprawcy oraz poszkodowanego. Następnie zamieść informacje na temat pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. Określ ich markę, model, nr rejestracyjny, a także nr VIN. Oprócz tego spisz dane polisy sprawcy oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została zakupiona ochrona OC na dany pojazd.
Kolejną częścią oświadczenia powinien być opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji. Jak napisać tę część? Co wpisać w okolicznościach wypadku? Wskaż dokładną datę, czas i miejsce zdarzenia, oraz jego przebieg. Napisz, jaką drogą i w którą stronę poruszały się pojazdy. Następnie opisz, jak doszło do wypadku i jakie szkody powstały w jego wyniku. Jeżeli kolizja miała miejsce na drodze wielopasmowej lub skrzyżowaniu, możesz przygotować szkic sytuacyjny z miejsca powstania szkody. Nie musi być to rysunek wykonany z dużą szczegółowością. Wystarczy schematyczny szkic zdarzenia.
Pamiętaj, że opis powinien zawierać także jednoznaczne przyznanie się sprawcy do winy. Dokument musi być czytelnie podpisany przez sprawcę i poszkodowanego. Im więcej szczegółów zawiera opis wypadku samochodowego do ubezpieczenia, tym większa szansa na szybsze uzyskanie odszkodowania.
SCHEMAT SPORZĄDZENIA OPISU ZDARZENIA WYPADKU LUB KOLIZJI
Są pewne stałe elementy, które powinny znaleźć się w opisie wypadku lub kolizji drogowej. Schematycznie przedstawiliśmy je w poniższej tabeli:
Element opisu wypadku lub kolizji | Wyjaśnienie |
Wskazanie miejsca zdarzenia | Opis powinien być precyzyjny, aby nie było wątpliwości co do lokalizacji zdarzenia. Najlepiej podać nazwę miejscowości, ulicy czy numer drogi i jej rodzaj. Można dodać także inne szczegóły, np. numery sąsiednich budynków, nazwa skrzyżowania czy ronda. |
Data zdarzenia | W opisie należy umieścić dzień, miesiąc i rok zdarzenia oraz orientacyjną godzinę – czy do zdarzenia doszło w godzinach szczytu czy poza nimi. |
Okoliczności zdarzenia | W opisie okoliczności zdarzenia należy zawrzeć wszystkie szczegóły, które pomagają w odtworzeniu jego przebiegu i ustaleniu przyczyn: - w jakich kierunkach jechali uczestnicy zdarzenia, - czy uczestnicy złamali przepisy ruchu drogowego, np. przekraczali prędkość, wymusili pierwszeństwo, - czy na jezdni znajdowały się poziome znaki drogowe, - czy kierowcy użyli kierunkowskazów, - czy kierowcy podjęli próbę hamowania i uniknięcia zdarzenia, - czy kierowcy byli trzeźwi, - czy w chwili zdarzenia były jakiekolwiek utrudnienia w ruchu. |
Zdjęcia z miejsca zdarzenia | Warto umieścić w opisie fotografie szkód obrazujące dokładne uszkodzenia pojazdu i miejsce zdarzenia. |
Informacje na temat warunków atmosferycznych | Złe warunki pogodowe mogą przyczynić się do zdarzenia. |
Szkic sytuacyjny | Prosty rysunek, który schematycznie pokaże, gdzie znajdowały się względem siebie pojazdy i jak doszło do zdarzenia – ułatwia to zweryfikowanie, który pojazd był sprawcy, a który poszkodowanego. |
Dodatkowe szczegóły | Pozostałe, istotne szczegóły zdarzenia, np. stan nawierzchni drogi, otoczenie drogi, kontakt do świadków zdarzenia. |
OPIS ZDARZENIA DO ODSZKODOWANIA – TYCH BŁĘDÓW NALEŻY UNIKAĆ
Wiele osób zastanawia się, jak napisać opis zdarzenia, aby likwidacja szkody przebiegła poprawnie. Drobne błędy, popełnione podczas przygotowywania oświadczenia o kolizji, skutkują tym, że ubezpieczyciel może domagać się dostarczenia dodatkowych dokumentów.
Do najczęściej popełnianych błędów należą:
- brak informacji na temat miejsca, czasu i daty zdarzenia,
- brak danych osobowych uczestników zdarzenia,
- zbyt ogólnikowy opis zdarzenia, z którego nie wynika, w jaki sposób doszło do kolizji,
- brak wskazania okoliczności, jakie spowodowały, że doszło do zdarzenia,
- brak możliwości przypisania bezpośredniej winy za spowodowanie zdarzenia sprawcy wypadku,
- brak podpisów.
Jak napisać notatkę z wypadku? Zwięźle, rzetelnie, zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy, aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości co do tego, jak doszło do zdarzenia i kto jest winny zaistniałej sytuacji.
OŚWIADCZENIE O KOLIZJI – DODATKOWE ELEMENTY
Oświadczenie po wypadku warto wzbogacić o kilka innych elementów, które pozwolą uniknąć problemów, gdy sprawca zacznie negować swoją winę. Jednym z nich jest wskazanie w opisie świadków, którzy mogą potwierdzić przebieg zdarzenia. W tym celu należy poprosić ich o podanie danych personalnych i kontaktowych. Częstą praktyką jest także dołączanie do opisu kolizji drogowej czy wypadku dokumentacji zdjęciowej. Fotografie pozwalają lepiej odtworzyć okoliczności oraz ocenić rozmiar szkód.
Poszkodowany, który doznał uszczerbku na zdrowiu, do opisu wypadku do ubezpieczenia może dołączyć także oświadczenie lekarskie. Taki dokument przyda się w szczególności, gdy pokrzywdzony będzie domagał się od sprawcy zadośćuczynienia. Jeżeli okoliczności zdarzenia będą niejasne i sprawa o wypłatę odszkodowania czy zadośćuczynienie zakończy się w sądzie, może pojawić się potrzeba sporządzenia dodatkowego dokumentu, jakim jest oświadczenie powypadkowe poszkodowanego. W takim dokumencie, oprócz przebiegu wypadku, należy wskazać również szkody, których doznał pokrzywdzony. Ostatecznie powinno zostać oszacowane i wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy wypadku.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O OPIS WYPADKU
Jakie informacje powinienem uwzględnić w opisie zdarzenia?
Opis zdarzenia powinien uwzględniać dane osobowe i adresowe uczestników, dane pojazdów i opis okoliczności powstania szkody oraz zakres szkód osobowych i majątkowych.
Czy język opisu powinien być formalny?
Język opisu zdarzenia przy wypadku czy kolizji drogowej nie musi być sformalizowany. Ważne, aby był zrozumiały i precyzyjny dla odbiorcy, tj. przedstawiciela ubezpieczyciela.
Jakie znaczenie mają zdjęcia w opisie zdarzenia?
Zdjęcia ułatwiają i dokumentują zakres doznanych szkód przez poszkodowanego. Zapobiegają nieuczciwemu działaniu kierowców, którzy mogliby pogłębiać powstałe w wyniku wypadku szkody w celu wyłudzenia wyższego odszkodowania.
Czy dokładny opis może wpłynąć na szybkość rozpatrzenia roszczenia?
Tak, może wpłynąć na przyspieszenie procedur u ubezpieczyciela i na szybsze rozpatrzenie roszczenia.