Jak przewozić psa w samochodzie? Przewóz psa a względy bezpieczeństwa i aktualne przepisy
Wakacje całą rodziną często oznaczają, że jadą na nie rodzice z dziećmi oraz czworonożny pupil. Jeśli chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na wczasy, a wybierasz transport kołowy, sprawdź, jak przewozić psa w samochodzie. Jak powinna wyglądać podróż z czworonogiem?
Czy można przewozić psa w samochodzie?
Pierwsze i chyba najważniejsze pytanie dotyczące podróżowania z psem samochodem dotyczy tego, czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy. Właściwie na próżno można szukać właściwego odpowiedniego w ustawie dotyczącej ruchu drogowego. Nie znajdziesz w takich regulacjach jasno określonych zasad przewożenia zwierząt w samochodach, o ile nie są one związane z działalnością transportową.
Natomiast więcej szczegółów dotyczących zasad bezpiecznego podróżowania z psem w aucie znajdziesz w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Artykuł 1 ust. 2 tej ustawy stanowi, że w sprawach nieuregulowanych do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Z tego powodu w celu udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jak przewozić psa autem, trzeba sięgnąć do przepisów dotyczących bezpiecznego przewożenia ładunków rzeczowych.
Wracając więc do ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku, w art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4, ładunek, a więc i Twój pies przewożony autem, powinien być umieszczony w taki sposób, by:
- nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
- nie naruszał stateczności pojazdu,
- nie utrudniał kierowania pojazdem,
- nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Dodatkowo pies powinien być umieszczony na pojeździe czy też w nim tak, by był zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiaru hałasu. Co robić w wakacje z psem? Zabrać go ze sobą, ale tak, by w samochodzie był bezpieczny.
Jak podróżować z pupilem? Akcesoria do bezpiecznego przewożenia psa w aucie
Podstawą przy przewożeniu samochodem psa, na dowolnym dystansie, w tym również na wczasy, jest to, by uniemożliwić mu swobodne poruszanie się po kabinie pasażerskiej. Czworonóg nie może utrudniać prowadzenia pojazdu czy ograniczać widoczności albo rozpraszać kierującego. Bardzo ważne przy transporcie zwierzęcia jest to, by mieć pewność, że wszystkie kwestie humanitarnego traktowania psa są spełnione. Czworonóg w transporcie absolutnie nie może zaznawać cierpienia i stresujących sytuacji.
Na szczęście istnieją akcesoria, które umożliwiają stworzenie bezpiecznego miejsca do przewożenia psa w samochodzie. Dla małych zwierząt istnieją specjalne transportery, które można przewozić w bagażniku, odpowiednio przypięte do elementów samochodu. Jeśli przestrzeń w bagażniku jest dostosowana do przewożenia większego psa, dobrym pomysłem będzie wyłożenie jej chroniącą przed zabrudzeniami matą. Od przedniej części auta w takiej sytuacji bagażnik powinien być trwale oddzielony kratką, której zwierzę nie sforsuje. Pies w bagażniku powinien mieć dostatecznie dużo miejsca, by móc się położyć i w takiej pozycji przetrwać podróż. Należy zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo.
W niektórych przypadkach pies może być przypięty przy użyciu specjalnych szelek zakładanych tak jak smycz, które przypina się do pasów bezpieczeństwa. Na tylną kanapę trzeba założyć matę chroniącą tapicerkę przed zabrudzeniami.
Co istotne, przy planowaniu dłuższego wyjazdu samochodem wraz ze swoim psem najlepiej zaplanować częste, regularne postoje, średnio co około 2 godziny. Przez całą drogę czworonóg powinien mieć dostęp do zapasu świeżej wody czy ulubioną zabawkę. Jechać trzeba spokojnie, płynnie, bez zbędnego przyspieszania i gwałtownego hamowania, które mogłyby wywołać u pupila stres.
Jadąc za granicę autem ze swoim psem, trzeba mieć ze sobą nie tylko odpowiednie akcesoria do jego przewożenia, ale i dokumenty. Wewnątrz UE będzie to paszport dla zwierząt, zaświadczenie o aktualnym szczepieniu na wściekliznę oraz tatuaż identyfikacyjny czy elektroniczny, wszczepiony podskórnie chip. Najlepiej sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego jedziesz z psem.
Jaka kara za nieprawidłowe przewożenie psa w aucie – mandat
W przypadku, gdybyś przewoził psa „luzem” w samochodzie, bez odpowiedniego zabezpieczenia przed przemieszczeniem się zwierzęcia, musisz liczyć się z nałożeniem na Ciebie kary finansowej. Mandat za przewożenie zwierząt niezgodnie z wymienionymi regulacjami może skutkować karą grzywny dla kierowcy w wysokości do 3000 zł, zgodnie z art. 97 Kodeksu wykroczeń, albo karą nagany.
Transport psa samolotem – jak wygląda podróżowanie z psem lotniczym środkiem transportu?
Wiesz już, jak podróżować z psem samochodem. Jednak problem jest zdecydowanie większy, jeśli lecisz samolotem np. na wyjazd do Anglii, ale chcesz zabrać ze sobą pupila. Rzecz jasna nie może być on potraktowany jak bagaże do samolotu. Nie jest ładunkiem, dlatego kluczowe są tutaj przepisy stosowane przy przewożeniu zwierząt przez konkretne linie lotnicze. W ich regulaminie znajdziesz wszystkie wytyczne dotyczące tego, co spakować do bagażu podręcznego, jakie rzeczy nie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym i jakiej wielkości powinny być wykorzystane walizki czy torby do samolotu.
PLL LOT dopuszczają możliwość przewożenia na pokładzie swoich samolotów psa, kota, a nawet tchórzofretki. Odprawy na lotnisku w takim przypadku nie przejdzie jednak dość ciężki pies. Waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem (transporterem), w którym będzie podróżował, nie może przekraczać 8 kg, jeśli chcesz go zabrać do kabiny jako bagaż podręczny. W przeciwnym wypadku konieczna będzie odprawa biletowo-bagażowa dla dużego psa umieszczonego w klatce czy transporterze i nadanie go do luku bagażowego.
Żeby móc przewieźć czworonoga liniami lotniczymi LOT, trzeba to zgłosić z wyprzedzeniem, najpóźniej na 24 godziny przed odlotem. Pies musi mieć wydany przez weterynarza paszport.