Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wygląda i kiedy powinna być dokonana wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego?

Organ rejestrujący samochód czy inny pojazd musi na wniosek właściciela lub właścicieli wydać nowy dowód rejestracyjny, w miejsce starego, jeśli (zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym):

  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny został utracony przez właściciela.
  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny został zniszczony w stopniu powodującym jego nieczytelność.
  • Właściciel dokonał w pojeździe zmian konstrukcyjnych lub wymienił elementy powodujące zmianę stanu faktycznego w zakresie danych zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym.
  • Zaszły zmiany stanu faktycznego pojazdu w zakresie danych obecnego właściciela lub posiadacza pojazdu zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym.
  • Diagnosta wypełnił wszystkie rubryki w dowodzie rejestracyjnym przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego pojazdu.

 

W przypadku, gdy wymiana dowodu rejestracyjnego jest podyktowana utratą dokumentu, to wraz z wnioskiem właściciel musi też złożyć oświadczenie o jego utracie. Jeśli dowód ten został zniszczony, to do urzędu należy go zwrócić.

Gdyby zawarte dane o właścicielach lub współwłaścicielach pojazdu były nieaktualne, np. w wyniku darowizny czy sprzedaży, w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana stanu prawnego pojazdu, należy złożyć do organu rejestrującego wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Jak wymienić dowód rejestracyjny pojazdu?

Jeśli musisz wymienić dowód rejestracyjny samochodu, przedłóż w wydziale komunikacji urzędu miasta czy gminy odpowiedni wniosek, który wydawany jest w trakcie dopełniania formalności. Konieczne jest przygotowanie takich dokumentów jak:

  • dowód tożsamości (najczęściej dowód osobisty) osoby składającej wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu, o ile została wydana,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za nowy dowód,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeprowadzonego badania technicznego pojazdu,
  • ewentualnie pełnomocnictwo udzielone przez właściciela lub właścicieli pojazdu dla osoby załatwiającej sprawę,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC.

 

Po przyjęciu wniosku urzędnik dokonuje adnotacji w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym, o ile jest na to miejsce. Ma ona zwykle treść: „W dniu… złożono wniosek o nowy dowód rejestracyjny w …” oraz podaje datę i nazwę urzędu, który obsługiwał organ dokonujący wpisu.

 

Dotychczasowy dowód rejestracyjny zachowuje ważność do czasu wydania nowego dowodu. Na ten dokument trzeba poczekać około 30 dni. W czasie oczekiwania na wyrobienie dowodu rejestracyjnego, w razie, gdy nie masz starego dowodu, dokumentem dopuszczającym samochód do ruchu jest pozwolenie czasowe. Tymczasowy dowód rejestracyjny jest wydawany na 30 dni, a tylko w szczególnych przypadkach okres ten może zostać wydłużony o kolejne 14 dni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego? Czy z powodu braku miejsca na pieczątki z badania technicznego trzeba go wymienić?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Czytaj dalej

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w…

Czytaj dalej

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

Czytaj dalej
zepsute auto

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny? Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez służby? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat