Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu? Jak krok po kroku wypełnić druk PCC-3 po zakupie samochodu i zapłacić podatek PCC?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku obowiązków. Jednym z nich jest wypełnienie deklaracji PCC‑3 i zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie nazywanego PCC. Czy w każdym przypadku istnieje taka konieczność? Jak wypełnić druk PCC i ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

zakup samochodu

Czym jest podatek PCC w kontekście podatku od wzbogacenia się i podatku od spadków i darowizn?

Podatek od czynności cywilnoprawnych często nazywany jest również podatkiem od wzbogacenia się, ale to nazwa potoczna, która nie występuje w przepisach. Co istotne, płaci go nie sprzedający auto, czyli strona, która otrzymała zapłatę za pojazd, lecz nabywca.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają różne umowy, takie jak:

  • umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy lub praw majątkowych;
  • umowa pożyczki;
  • umowa darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy;
  • umowa dożywocia;
  • umowa o dział spadku lub umowa o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłaty lub dopłat;
  • umowa depozytu nieprawidłowego (notarialnego);
  • umowa spółki.

Natomiast podatek od spadków i darowizny naliczany jest w sytuacjach wymienionych w ustawie. Należny jest on w przypadku zasiedzenia, darowizny czy nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Kupno samochodu i podatek od czynności cywilnoprawnych

Jedną z sytuacji, w których występują konieczność zapłaty PCC jest zakup pojazdu. W takiej sytuacji podatek wynosi 2% wartości samochodu. Nie musi nią być cena ustalona między stronami w umowie sprzedaży pojazdu. Dlatego też wpisanie w niej kwoty niższej niż faktycznie zapłacona nie spowoduje, że zapłacisz niższy podatek. Urzędnik ustali, ile wynosi realna wartość pojazdu i jeśli zapłacona kwota nie będzie adekwatna, to wówczas zostaniesz wezwany do uregulowania należności zgodnie z wartością pojazdu.

Skąd urząd skarbowy wie, ile jest wart dany pojazd? Sprawdzi to w profesjonalnych katalogach samochodów, takich jak Eurotax czy Infoexpert. Pracownik znajdzie w nich, ile wynosi wartość konkretnego samochodu, biorąc pod uwagę: markę, model, rok produkcji, wersję wyposażenia czy przebieg.

Uwaga!

Warto pamiętać, że urząd skarbowy ma aż 5 lat na weryfikację kwoty zapłaconego podatku. W przypadku gdy kupiłeś auto, które wymagało inwestycji z Twojej strony, np. powypadkowe, to powinieneś zachować dowody, które będą potwierdzeniem tego, że mogłeś zapłacić za nie dużo mniej. Wystarczą potwierdzenia opłacenia faktur z warsztatu czy zdjęcia auta.

Jak wypełnić PCC-3? Deklaracja PCC-3 krok po kroku po zakupie samochodu

Poza zapłaceniem podatku Twoim obowiązkiem jest również złożenie deklaracji PCC-3. Jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem (nabywców jest więcej), trzeba dołączyć do druku PCC-3 załącznik PCC-3/A. Na dopełnienie tych formalności masz 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży pojazdu. Czy PCC-3 można złożyć przez Internet? Jak najbardziej. Deklarację złożysz na kilka sposobów:

  • Stacjonarnie – w urzędzie skarbowym, pod który podlegasz.
  • Za pomocą poczty tradycyjnej – wystarczy wypełnić i wysłać formularz.
  • Przez internet – bez wychodzenia z domu.

Należy również wpłacić kwotę wyliczonego podatku na numer rachunku bankowego urzędu skarbowego.

Druk PCC-3 znajdziesz na stronie urzędu. Możesz go pobrać, wydrukować i wpisać wymagane informacje. Jak prawidłowo wypełnić PCC-3? Każde pole, które może się wydawać niejednoznaczne, opatrzone jest wskazówkami. Zanim rozpoczniesz wypełnianie formularza, przygotuj umowę kupna-sprzedaży samochodu, w której znajdziesz wiele potrzebnych informacji.

Na urzadskarbowy.gov.pl możesz skorzystać z kreatora, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez wypełnienie deklaracji PCC-3. Na podstawie odpowiedzi udzielonych na pytania druk zostanie wypełniony automatycznie. Jeśli jednak wiesz, jak uzupełnić ten dokument, możesz to zrobić bez korzystania z podpowiedzi.

Jeśli chcesz wypełnić deklarację PCC-3 samodzielnie, musisz podać następujące informacje:

  • Identyfikator podatkowy – jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś zarejestrowany jako płatnik podatku VAT, nie jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, wówczas podajesz numer PESEL. W pozostałych przypadkach – NIP.
  • Data dokonania czynności – czyli data zakupu auta (podpisania umowy sprzedaży), a nie data wypełniania dokumentu.
  • Miejsce składania deklaracji – czyli urząd skarbowy, pod który podlegasz.
  • Cel złożenia deklaracji PCC-3 – osoby, które nie wiedziały, jak wypełnić PCC-3, mogły popełnić błąd. Muszą zatem złożyć korektę. Jeśli jednak w przypadku danego pojazdu składasz deklarację po raz pierwszy, to zaznaczasz: złożenie deklaracji.
  • Podmiot składający deklarację – w przypadku zakupu samochodu wybierz z dostępnych opcji: „inny podmiot”.
  • Rodzaj podatnika – do wyboru są: „podatnik niebędący osobą fizyczną” i „osoba fizyczna”. Wybierz drugą z opcji.
  • Nazwa pełna/ Nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia.
  • Nazwa skrócona/ Imię ojca, imię matki.
  • Adres siedziby/adres zamieszkania – należy wprowadzić swoje dane.
  • Przedmioty opodatkowania – wybierz wariant: „umowa”.
  • Miejsce położenia rzeczy lub miejsce wykonywania prawa majątkowego – należy wybrać „terytorium RP”.
  • Miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej – należy zaznaczyć, gdzie została zawarta umowa – w Polsce czy za granicą.
  • Zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej – dokładnie należy opisać pojazd, który kupiłeś, tj. podać markę, model, rodzaj, numer VIN, pojemność silnika, numer rejestracyjny, rodzaj nadwozia czy opis ewentualnych uszkodzeń.
  • Obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umowy spółki lub jej zmiany – ta część może sprawić najwięcej problemów. W polu 26. należy wpisać wartość pojazdu, czyli najczęściej kwotę wynikającą z umowy sprzedaży. W polu 27. podaj wysokość podatku, czyli 2 proc. od wartości auta. Kwotę podatku należy ponownie wpisać w pole 46.
  • Podatek do zapłaty – wyliczoną kwotę podatku należy zapisać ponownie w polu 53.
  • Informacja o załącznikach – jeśli pojazd będzie miał więcej niż jednego właściciela, to w tym polu należy to zaznaczyć. Czy do deklaracji PCC-3 należy dołączyć umowę kupna-sprzedaży? Nie, nie ma takiego obowiązku.
  • Podpis podatnika i osób reprezentujących podatnika.

Jak najbardziej można wypełniać papierowy formularz, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zrobienia tego online. Kreator przeprowadza krok po kroku przez kolejne pola deklaracji i informuje Cię o niezgodności danych. Dzięki temu minimalizujesz do zera ryzyko, że wyślesz dokument błędnie wypełniony i zostaniesz wezwany do złożenia korekty.
Złożenie deklaracji PCC-3 musi iść w parze z zapłatą należnego fiskusowi podatku od kupna samochodu. Jak zapłacić PCC-3 przez internet za samochód? Możesz wpłacić wyliczoną kwotę przelewem internetowym na rachunek bankowy właściwego urzędu.

Kara za niedopełnienie obowiązku na czas

Wiesz już, jak wypełnić formularz PCC-3. Czy jednak za niedopełnienie tej powinności, we wspomnianym wyżej terminie 14 dni, i niezapłacenie podatku grozi kara? Może to być potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo, w zależności od tego, ile wynosi kwota podatku. Jeśli nie jest ona wyższa niż wysokość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym. Kara może wynieść wówczas od 1/10 minimalnego wynagrodzenia aż do jego dwudziestokrotności. Może być nałożona w przypadku każdego opóźnienia w złożeniu deklaracji.

Czy wiesz, że?

W pewnych przypadkach kary możesz uniknąć. Przygotuj tzw. czynny żal, czyli pismo skierowane do naczelnika urzędu skarbowego, w którym przyznajesz się do przekroczenia terminu, podajesz przyczynę takiej sytuacji i prosisz o niewyciąganie konsekwencji finansowych. Oczywiście, powinieneś natychmiast złożyć deklarację i zapłacić podatek od zakupu samochodu. Jeśli niedotrzymanie terminu zdarzyło się po raz pierwszy, to możliwe, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Kto jest zwolniony z podatku od wzbogacenia?

Spoza grupy płatników wykluczeni są ci, którzy kupili zupełnie nowy pojazd i zrobili to, np. w salonie. W przypadku sprzedaży samochodu z salonu jest już bowiem naliczany podatek VAT (zawiera się w cenie zakupu). Nie płacą ponadto kupujący pojazd używany od firmy, czyli taki, na który została wystawiona faktura.

Uwaga!

Zakup samochodu na fakturę VAT w salonie, komisie lub od przedsiębiorcy zwalnia z konieczności zapłaty podatku PCC, pod warunkiem że sprzedającym jest faktycznie ta firma a nie tylko pośrednik.

Kto jeszcze został wyłączony z tego obowiązku? Każdy, kto nabywa auto poza granicami naszego kraju, czyli od sprzedawcy mieszkającego poza Polską. To jeszcze nie koniec ulg. Oprócz tego PPC nie dotyczy pojazdów, których wartość wynosi nie więcej niż 1000 zł.

Zapłacenie podatku to niejedyny obowiązek

Po transakcji sprzedaży auta zarówno sprzedający, jak i kupujący pojazd muszą pamiętać o kilku formalnościach. Zbywca musi przekazać nabywcy polisę OC i poinformować o sprzedaży towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 14 dni od przeniesienia prawa własności. Jeśli kupujący nie będzie korzystał z opłaconego OC zbywcy, może on otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy nabywca złoży wypowiedzenie umowy po zakupie używanego samochodu.

Obowiązkiem obu stron jest również powiadomienie o transakcji właściwego wydziału komunikacji. Sprzedający informuje o zbyciu pojazdu, a kupujący rejestruje auto. Obie strony na dopełnienie tego obowiązku mają 30 dni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna podpisuje dokument

Podatek od wzbogacenia – ile wynosi, kiedy należy go zapłacić?

Nabycie nieruchomości czy samochodu wiąże się najczęściej z dużym wydatkiem. Niestety, zapłacenie ustalonej ze sprzedającym ceny to nie koniec kosztów, które towarzyszą transakcji. Kolejnym obciążeniem finansowym jest podatek od wzbogacenia. W jakich przypadkach należy go zapłacić? Kiedy można go uniknąć?

Czytaj dalej
Przekazanie kluczyków na tle samochodu.

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi zapłacić podatek PCC? Jak rozliczyć podatek od zakupu samochodu?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat