Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Zobacz, jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd? Czy Chorwacja samochodem w 2024 to dobry pomysł?
Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Dane organizacji turystycznych wskazują, że tylko w 2020 roku Chorwację odwiedziło 669 917 naszych rodaków. Większość z nich zdecydowała się na wyjazd autem. Wynika to z tego, że droga jest dobra, a odległość nieduża, szczególnie z południowych krańców Polski. Podróż autem do Chorwacji powinna być dobrze przygotowana. W czasie ponad 24-godzinnej drogi mogą bowiem przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Do takich może też dojść już w czasie przemieszczania się po tym kraju. Zobacz, co warto wiedzieć, jadąc do Chorwacji i jak się do tego przygotować.
TRASA POLSKA-CHORWACJA - ILE KM PRZEJEDZIESZ W DRODZE DO CHORWACJI?
Planując podróż autem do Chorwacji, w pierwszej kolejności zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. Pierwsze to: ile jest kilometrów do Chorwacji z Polski? Trudno jednak podać jeden dystans, bowiem wszystko zależy, z jakiego miejsca się wyjeżdża i do jakiego chce się dotrzeć. Nie ma jednak wątpliwości, że najkrótszą trasę będą musieli pokonać mieszkańcy południowej Polski. Kraków, od popularnego letniego kurortu na północy kraju Rijeki, dzieli 915 km, co daje ok. 14 godzin jazdy. Krócej trzeba jechać natomiast do Makarskiej, Zadaru, Splitu – mimo że liczba kilometrów do pokonania jest większa. Na dłuższą trasę i podróż muszą się przygotować mieszkańcy Polski centralnej i północnej. W ich przypadku na wyjazd autem do Chorwacji trzeba przewidzieć ok. dobę, zwłaszcza jeśli turysta za swój cel podróży wybiera nie Zagrzeb w środku kraju, ale np. Dubrownik. Warto pamiętać, że w czasie tak długiej trasy, zawsze trzeba przewidzieć czas na przerwy i odpoczynek, co wydłuża dojazd.
SAMOCHODEM DO CHORWACJI, ILE KM SIĘ JEDZIE – NAJLEPSZA TRASA DO CHORWACJI
Jadąc z Polski do Chorwacji, można wybrać kilka różnych tras. Często Polacy decydują się na podróż przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry. Najpopularniejsze trasy to Cieszyn-Brno-Wiedeń-Graz-Macejl oraz Cieszyn-Trenczyn-Bratysława-Szombathely- Murska Sobota-Ptuj-Macejl.
Ta pierwsza droga jest idealna dla osób wyjeżdżających z południowego zachodu i chcących zrobić sobie przystanek w stolicy Austrii. Druga trasa będzie dobra dla osób podróżujących z południowego wschodu i chcących poznać stolicę Węgier - Budapeszt. Obydwie to ok. 6 godzin jazdy. Jeśli chcesz dojechać do Chorwacji samochodem w tak krótkim czasie, wybierz jedną z tych tras.
WAKACJE W CHORWACJI SAMOCHODEM - KOSZTY DOJAZDU DO CHORWACJI
Drugim pytaniem zadawanym przez podróżujących autem do Chorwacji jest to o cenę podróży. Koszty wyjazdu zależą od tego, jakim samochodem się jedzie oraz jaka jest trasa. Liczy ona średnio około 1000 km. Statystyczne wyliczenia wskazują, że szacowany koszt zakupu benzyny na stacjach benzynowych w obie strony przy założeniu stawki 7 zł za 1 l paliwa i spalaniu na poziomie 8 l/100 km to około 1200 złotych. Jednak za granicą ceny mogą być nieco wyższe, nawet 10 zł za 1 l paliwa, co daje wyższy koszt. Należy jednak pamiętać, że wakacje w Chorwacji samochodem nie oznaczają wyłącznie kosztu paliwa. Do tego należy również doliczyć opłaty drogowe. Większość Polaków do Chorwacji jedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Za przejazd przez terytorium naszych południowych sąsiadów trzeba zapłacić 310 koron za winietę 10-dniową (około 75 zł) lub 440 koron (108 zł) za winietę 30-dniową. Winieta w Austrii na 10 dni to koszt 9,90 euro (63 złote), natomiast w Słowenii winieta na miesiąc kosztuje 32 euro (175 złotych) – oznacza to, że wracając po dłuższym urlopie, nie będzie trzeba wykupywać jej ponownie. Na uwadze trzeba mieć również to, że za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu płaci się również w samej Chorwacji. Cena zależy od odcinka trasy i kategorii pojazdu. Jeśli jedzie się autem osobowym, to za przejazd autostradą od granicy ze Słowenią do Zagrzebia, trzeba zapłacić 6,40 euro, a od Zagrzebia do zjazdu na Sukosan - 16,50 euro, zaś od Zagrzebia do zjazdu do Biograd na Moru: 17,60 euro. Szacuje się, że na dojazd do Chorwacji wydaje się ok. 300 złotych na winiety, pozostałe koszty zależą już od mobilności wakacjowiczów. Ceny przejazdu przez Czechy, Austrię i Słowenię niestety w ostatnich latach wzrosły.
Chociaż z pozoru koszty wyjazdu samochodem do Chorwacji wydają się duże, to dla cztero- czy pięcioosobowej rodziny nadal są niższe niż lot samolotem. Bilet lotniczy do Chorwacji to koszt ok. 500-900 złotych w dwie strony. Często dodatkowo trzeba zapłacić za bagaż, a także później ponieść koszty dojazdu do hotelu i np. wynajmu samochodu na miejscu lub poruszania się taksówkami czy środkami komunikacji publicznej. Wyjazd własnym autem zwalnia z tego typu kosztów i daje dużą swobodę podróżowania.
WYJAZD DO CHORWACJI - DOKUMENTY - WINIETA NA AUTOSTRADĘ I NIE TYLKO
Jadąc autem do Chorwacji, nie można zapominać o formalnościach. Z racji tego, że kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej (od lipca 2013 roku), obywatele Polski nie potrzebują wizy ani paszportu do przekroczenia granicy. Należy natomiast legitymować się ważnym dowodem osobistym - data jego ważności powinna wynosić co najmniej 3 miesiące po zakończonym pobycie. Stan dokumentu musi pozwalać na swobodną weryfikację tożsamości pasażera.
CHORWACJA AUTEM – O JAKICH DOKUMENTACH PAMIĘTAĆ? UBEZPIECZENIE OC NA TERENIE CHORWACJI
Jadąc autem do Chorwacji, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy – honorowane jest to polskie. Oprócz tego dokumentu należy również zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz aktualne ubezpieczenie OC. Nie jest natomiast potrzebna Zielona Karta w Chorwacji. O nią należy się postarać, jeśli przy okazji chce się odwiedzić Czarnogórę lub Bośnię i Hercegowinę. Zielona Karta będzie poświadczać, że auto objęte jest ubezpieczeniem OC. Dokument można otrzymać od ubezpieczyciela samochodu.
UBEZPIECZENIE NA PODRÓŻ SAMOCHODEM DO CHORWACJI - CZY POLSKIE OC JEST RESPEKTOWANE?
Przygotowując samochód do wyjazdu, na pewno szukasz informacji, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji jest potrzebne. Dobra wiadomość jest taka, że Chorwacja honoruje polskie ubezpieczenie OC. Wystarczy więc, że zabierzesz je ze sobą, a zapewni ono ochronę. Czy jednak wystarczającą?
Jazda pojazdem wiąże się z ryzykiem wypadku lub kolizji. Liczne zakręty w Chorwacji, wąskie, trudno przejezdne uliczki w średniowiecznych miastach, a także duży ruch i spora liczba podróżujących przyczyniają się do częstych stłuczek. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd powinno chronić przede wszystkim przed konsekwencjami tych ryzyk. To dlatego przed podróżą zaleca się uzupełnienie obowiązkowej polisy OC o dodatkową ochronę zarówno kierowcy, jak i samochodu. Dobrym wyborem będzie polisa z dodatkowym ubezpieczeniem szyb, opon, obejmujące pożar auta i kradzież. Spokojną głowę na wakacjach zapewni też gwarancja samochodu zastępczego w razie wypadku, awarii lub kradzieży oraz pakiet pozwalający na holowanie samochodu.
CHORWACJA - DODATKOWE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU
Chorwacja jest krajem bezpiecznym i przyjaznym. Do kradzieży pojazdów dochodzi tu niezwykle rzadko, o wiele większe prawdopodobieństwo jest, że uszkodzi się samochód na trasie lub w czasie poruszania się po wąskich uliczkach. Ubezpieczenie do Chorwacji powinno więc obejmować pakiet AC. Ta dobrowolna polisa nie tylko gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, lecz także, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu z własnej winy, np. w wyniku działania sił natury, aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich (również nieznanych sprawców).
CHORWACJA A UBEZPIECZENIE ASSISTANCE – CZY WARTO W NIE INWESTOWAĆ?
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje samochodem, dobrze jest również zainwestować w pakiet Assistance. Jego ochrona obejmuje zarówno teren Polski, jak i całej Europy. Przede wszystkim dzięki niemu ma się zagwarantowane holowanie z Chorwacji w przypadku awarii pojazdu. Oprócz tego Assistance daje dostęp do takich usług jak: pomoc informacyjna, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, pomoc prawnika i tłumacza, organizacja noclegu po wypadku, opieka medyczna, organizacja transportu powrotnego do kraju, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi.
Wybierając ubezpieczenie samochodu do Chorwacji, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak zakres ochrony, limit holowania, zakres terytorialny, noclegi dla podróżnych, samochód zastępczy. W niektórych firmach ubezpieczeniowych właściciele pojazdów mogą wykupić krótkoterminową polisę assistance do Chorwacji na 7, 15 lub 30 dni. Idealnie spisze się ona w czasie wakacyjnego urlopu.
UBEZPIECZENIE CHORWACJA – NNW
NNW to ubezpieczenie, które można dokupić jako dodatkową polisę w ramach OC. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony kierowcy oraz osobom, które z nim podróżują. Jeśli w wyniku wypadku podróżujący odniosą obrażenia, mogą otrzymać wypłatę z NNW.
KARTA EKUZ – CHORWACJA
Wakacje organizowane na własną rękę wymagają zwrócenia uwagi nie tylko na ubezpieczenie samochodu, lecz zapewnienia sobie ochrony w razie różnych zdarzeń. W celu zagwarantowania sobie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych, należy zabrać kartę EKUZ do Chorwacji. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać bezpłatnie, w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Na jej wyrobienie czeka się ok. 3 dni. EKUZ w Chorwacji upoważnia do korzystania ze służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Oznacza to, że darmowy jest transport karetką do szpitala, podstawowa i specjalistyczna opieka medyczna, dostęp do leków uwzględnionych na liście Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO), opieka dentystyczna i protetyczna oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego. Należy jednak zapamiętać, że w Chorwacji zakres świadczeń gwarantowanych jest nieduży, wiele z usług jest płatnych. Polscy turyści posiadający kartę EKUZ muszą zapłacić jednak tzw. partycypację, która wynosi od 1% do 5%. To dlatego EKUZ w Chorwacji może być niewystarczający i zaleca się wykupienie polisy wakacyjnej.
PŁATNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE - CHORWACJA
Polisa turystyczna na urlop w Chorwacji nie jest droga. W wersji podstawowej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Cena jest wyższa, kiedy ma uwzględnić np. choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne. Plusem posiadania polisy turystycznej jest to, że przenosi na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia wszystkich kosztów związanych z hospitalizacją w przypadku nagłej choroby lub wypadku, wizyty u lekarza, nawet tego przyjmującego w prywatnym gabinecie. Ubezpieczyciel zobowiązany jest też zorganizować taką wizytę czy hospitalizacje, pokryć koszty stomatologa, zorganizować transport medyczny do Polski (w razie konieczności). Ubezpieczenie wbudowane w polisę Assistance w razie nagłych problemów ze zdrowiem będzie bezcenne.