UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kary za brak ubezpieczenia OC

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

ruch uliczny

Kupiłeś nowy samochód, przeraża Cię wysokość Twojej składki OC, więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostaniesz złapany na jeździe bez ważnej polisy OC, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Nie opłaciłeś OC? Nie jedź – co grozi za brak ubezpieczenia?

Jeśli właśnie planujesz zacząć oszczędzać, to nie zaczynaj od zaniechania wykupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu i obejmuje szkody związane z udziałem samochodów w ruchu drogowym, których następstwem jest uszkodzenie lub zniszczenie mienia oraz utrata zdrowia przez poszkodowanych w wypadku drogowym. Na kierowcę poruszającego się bez ważnej polisy OC zostanie nałożona kara, której nie da się w żaden sposób obniżyć ani anulować. Kierowca samochodu osobowego zapłaci nawet dwukrotność płacy minimalnej. W 2021 roku oznaczało to nawet 5600 zł kary, a w 2022 jest to już kwota – 6020 zł. Prowadzenie samochodu ciężarowego, który nie posiada ubezpieczenia OC wiąże się z karą w wysokości trzech płac minimalnych. Prowadzenie innego pojazdu mechanicznego bez ważnej polisy grozi zapłatą 1/3 części płacy minimalnej. Każdego roku obowiązują inne kwoty w związku ze zmianą najniższego wynagrodzenia. Jak już wspomnieliśmy, brak opłaconej składki OC wiąże się z karą, której wysokość zależy m.in. od czasu przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. UFG może naliczyć karę za brak OC w wysokości:

  • 20 proc. pełnej opłaty karnej – przerwa do 3 dni,
  • 50 proc. pełnej opłaty karnej – przerwa od 3 do 14 dni,
  • 100 proc. pełnej opłaty karnej – przerwa powyżej 14 dni.

Poniesienie finansowej kary za brak OC nie zwalnia posiadacza pojazdu z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wysokość kar nie podlega żadnym negocjacjom, ale UFG może na wniosek nieubezpieczonego sprawcy wypadku rozłożyć płatność kary na raty. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest również umorzenie opłaty, jednak takie wnioski rozpatrywane są indywidualnie. Co więcej, zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy, jeśli nie dopełnisz w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, to powinieneś dobrowolnie wnieść należną opłatę na konto UFG.

Posiadasz pojazd, którego od dawna nie używasz? Nie zwalnia Cię to z konieczności zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Fakt, że nie jeździsz autem nie oznacza, że unikniesz kary.

Jeśli złapano Cię na gorącym uczynku, to kara zostanie naliczona od dnia, w którym upłynął termin ważności polisy. Im dłużej zwlekałeś z opłaceniem OC, tym większy procent od podanej wyżej kwoty zostanie naliczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ewidencję ubezpieczonych pojazdów i regularnie weryfikuje, które pojazdy nie mają ważnej polisy.

Ponad 70 proc. wykrytych przypadków braku ubezpieczenia OC jest efektem ustaleń własnych UFG, bez bezpośredniego kontaktu z właścicielem pojazdu. Pozostałe wezwania wynikają z kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy policji i inne organy zewnętrzne. Z roku na rok rośnie skuteczność działania UFG. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku Fundusz wystawił 93 tys. wezwań do zapłacenia kary za OC, czyli aż o 25 tys. więcej niż w tym samym okresie 2018 roku.  

Co się stanie, jeśli UFG nałoży na Ciebie karę, a Ty jej zapłacisz? Fundusz przyznaje, że dobrowolnie karę płaci około 35 proc. ukaranych. Jak wygląda procedura pociągnięcia do odpowiedzialności za brak OC?:

  • Fundusz zwraca się do posiadacza pojazdu o okazanie ważnej polisy OC lub dobrowolne zapłacenie kary.
  • Jeśli wezwany nie udzieli odpowiedzi w wyznaczonym terminie, to fundusz przypomina mu o konieczności wyjaśnienia sprawy.
  • W przypadku gdy przypomnienie również nie przynosi efektu, UFG rozpoczyna egzekucję i przekazuje obowiązek ściągnięcia kary urzędowi skarbowemu, czego skutkiem może być nawet zajęcie rachunku bankowego lub wynagrodzenia posiadacza pojazdu.

Zgodnie z ustawą urząd skarbowy ma wykorzystać najmniej uciążliwy dla ukaranego środek egzekucyjny.

Wszystko dobre, co się kończy

Spowodowanie kolizji drogowej pojazdem bez ważnego OC wiąże się z ogromnymi kosztami. Oprócz kary za brak polisy dochodzą do tego opłaty za likwidację szkody, czyli naprawę uszkodzonego przez Ciebie pojazdu, a w przypadkach szkód osobowych – mogą to być ogromne kwoty wynikające z wypłaconych poszkodowanym świadczeń Na początku szkodę w Twoim imieniu zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale musisz zwrócić mu równowartość wszystkich kosztów, które poniósł. UFG zabezpiecza w ten sposób poszkodowanych kierowców, żeby jak najszybciej mogli cieszyć się naprawionym samochodem. UFG coraz skuteczniej ściąga zadłużenia od kierowców, którzy bez ważnej polisy spowodowali kolizję drogową. Roszczenie zwrotne bywa określane mianem regresu, czyli UFG może domagać się od Ciebie zwrotu spełnionego świadczenia.

Z jakimi kosztami musi się liczyć nieubezpieczony sprawca wypadku? Najwyższe regresy  wykryte przez Fundusz przekraczają milion złotych. Jak informuje UFG, na koniec 2019 roku najwyższą kwotą, jaką sprawca wypadku miał obowiązek zwrócić było 1,4 mln złotych. Dotyczy to posiadacza nieubezpieczonego motocykla, który potrącił rowerzystkę. Inny sprawca ma do zwrotu 1,37 mln złotych – w wypadku ucierpiał pasażer, który doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany. Gdyby ci posiadacze pojazdów dopełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, to koszty te pokryłoby towarzystwo ubezpieczeniowe.

Brak ubezpieczenia OC może wynikać z niewiedzy właściciela pojazdu. Czy na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, kiedy ochrona ubezpieczeniowa zostanie automatycznie przedłużona, a kiedy nie? Do przedłużenia nie dojdzie, jeśli:

  • Nie zapłaciłeś całej składki za OC – mimo niedopełnienia tego obowiązku, do końca umowy Twój pojazd pozostaje ubezpieczony, ale umowa automatycznie wygaśnie wraz z jej zakończeniem.
  • Korzystasz z polisy OC poprzedniego posiadacza – po zawarciu umowy sprzedaży pojazdu możesz korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy, ale ochrona wygaśnie automatycznie wraz z zakończeniem umowy.

Częstą przyczyną niedopełnienia obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC jest również nieświadomość, że nawet niesprawny technicznie i nieużytkowany pojazd musi być ubezpieczony. Pamiętaj o tym, że każdy zarejestrowany samochód należy ubezpieczyć.

Nie trzeba wiele

Na wysokość składki OC, jaką należy zapłacić ubezpieczycielowi wpływa wiele czynników. Osoby młode prawdopodobnie zapłacą wyższą składkę. Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele mają ograniczone zaufanie do młodych kierowców zarówno wiekiem jak i stażem jazdy. Dlatego także kierowcy z krótkim okresem posiadania prawa jazdy będą musieli zapłacić więcej.

Wysokie kary za nieopłacenie ubezpieczenia to dopiero początek dużej kwoty pieniędzy, jaką będziesz musiał zwrócić, jeśli spowodujesz kolizję drogową, nie mając opłaconej składki. To także zamknięta droga do przyszłych zniżek na ubezpieczenia AC i OC. Nie warto więc oszczędzać na ubezpieczeniu, bo jak wiadomo, najczęściej przynosi to odwrotny skutek. Brak ubezpieczenia OC może Cię dużo kosztować.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Policjant zabiera kierowcy prawo jazdy

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Jak można stracić prawo jazdy za prędkość - nowe przepisy ruchu drogowego. Jak można odzyskać utracone prawko?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną tego jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej liczby punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Czytaj dalej
Auto jadące drogą

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w…

Czytaj dalej
uszkodzone auto

Jakie konsekwencje niesie brak ważnego OC?

Polisa OC jest jedyną obowiązkową w Polsce formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Jej brak pociąga za sobą wysokie kary finansowe. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo brak ważnego ubezpieczenia OC w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego wiąże się z koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Wypowiedzenie umowy OC w 2021 – kiedy i jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę