UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kiedy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych w Polsce? Czy wymiana tablic rejestracyjnych samochodu zawsze ma miejsce przy zakupie auta?

Z reguły wraz z rejestracją pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji, na wniosek właściciela lub współwłaścicieli był on rejestrowany na nowo. Otrzymywałeś zatem nowy dowód rejestracyjny wydany na Twoje nazwisko, a wraz z nim tablice rejestracyjne. Jednak przepisy się zmieniły - nie zawsze przy przerejestrowaniu samochodu będziesz wymieniał jego tablice. Sprawdź, kiedy będzie to potrzebne i ile kosztuje?

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic – kiedy jest możliwa?

Zastanawiasz się, czy zmiana tablic jest obowiązkowa w 2023 roku? W wielu przypadkach nie ma konieczności wymiany blach samochodowych. Wszystko dlatego, że od 31 stycznia 2022 roku zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tego możesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu.

Wcześniej również było to możliwe, ale brak zmiany tablic rejestracyjnych na nowe przy przerejestrowaniu auta wiązał się z koniecznością spełnienia pewnych warunków. Jeśli sprzedawca i nabywca samochodu mieszkali w tym samym powiecie, to przepisy dopuszczały możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic. W przeciwnym wypadku ich zmiana była koniecznością.

Od 31 stycznia 2022 roku nie ma już obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe i tym samym zmiany dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, niezależnie od tego, czy samochód był dotychczas zarejestrowany np. w Warszawie, a nowy nabywca rejestruje go w Trójmieście czy w Poznaniu. Zgodnie z prawem możliwe jest bowiem zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, a więc i samych tablic, jeśli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowym warunkiem jest, by jego numer rejestracyjny był czytelny, utrzymany w należytym stanie, a same tablice były zgodne z obowiązującym obecnie wzorem.

Dlatego też, jeśli kupiłeś samochód z czarnymi tablicami rejestracyjnymi czy białymi z flagą PL (a nie symbolem UE), wówczas i tak konieczna będzie ich wymiana przy przerejestrowaniu pojazdu.

W celu pozostawienia dotychczasowych numerów rejestracyjnych i samych tablic samochodowych musisz jedynie przy przerejestrowaniu auta w urzędzie, w wydziale komunikacji, złożyć o to wniosek.

Organ rejestrujący samochód w takim wypadku nie wydaje nowych tablic, a jedynie dokonuje legalizacji dotychczasowych blach. Możesz zachować tablice rejestracyjne używanego auta, zarejestrowanego dotychczas w Polsce.
 

Kiedy konieczna jest wymiana tablice rejestracyjnych na nowe?

Przy rejestrowaniu samochodu w urzędzie w wielu przypadkach nadal, pomimo wprowadzenia przepisów pakietu deregulacyjnego dotyczącego ustawy Prawo o ruchu drogowym, trzeba wymieniać tablice. Zmiana jest konieczna, jeśli:

  • rejestrowany samochód nie był dotychczas zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – chodzi tu przede wszystkim o samochody, które możesz sprowadzić z zagranicy;
  • tablice rejestracyjne pojazdu są zniszczone, mają nieczytelny numer rejestracyjny;
  • tablice rejestracyjne auta nie spełniają wymogów stawianych nowym „blachom", np. są to stare, czarne tablice z białymi numerami;
  • rejestrowany jest samochód fabrycznie nowy.

W takich przypadkach prawo nie pozostawia Ci wyboru i musisz wymienić tablice samochodowe.
 

Jak wyglądają legalne tablice rejestracyjne pojazdów?

Organ uprawniony do rejestracji pojazdów mechanicznych wydaje tablice rejestracyjne samochodowe, motocyklowe lub motorowerowe. W przypadku blach do aut mogą być:

  • Jednorzędowe i dwurzędowe, służące do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów innego typu.
  • Jednorzędowe zmniejszone, które wykorzystywane są do oznaczania pojazdów silnikowych, które mają zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów oznaczonych jako inne.

Legalne tablice rejestracyjne w Polsce powinny mieć wytłoczony numer rejestracyjny:

  • barwy czarnej na białym tle albo
  • barwy czarnej na zielonym tle, w przypadku tablicy, która wydawana jest dla pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem,
  • barwy czerwonej na białym tle, w przypadku tablic tymczasowych.

Numer ten składa się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu oraz wyróżnika pojazdu.

W skrajnej, lewej części tablicy rejestracyjnej powinien dodatkowo znajdować się symbol Unii Europejskiej na niebieskim tle, tj. symbol składający się z 12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej, ułożonych na obwodzie okręgu, oraz znak z literami PL barwy białej.

Czy warto zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu po zakupie auta?

Dzięki przerejestrowaniu samochodu w 2023 roku bez zmiany tablic możesz zaoszczędzić. Urząd nie pobierze bowiem opłaty za ich wydanie. Nie musisz też uiszczać opłaty za nalepkę kontrolną. Pod względem kosztów pozostawienie numeru rejestracyjnego pojazdu, który był przypisany do niego do tej pory, jest na pewno dobrym pomysłem. Zapłacisz jedynie za nowy dowód rejestracyjny przy zakupie auta jako jego nowy właściciel.

 

Inna kwestia dotyczy sytuacji, gdy sprzedający pojazd miał indywidualne tablice rejestracyjne. Pamiętaj, że są one przypisane nie do posiadacza pojazdu, ale do samochodu. Jeśli więc będziesz mieć takie życzenie, możesz zatrzymać indywidualne tablice bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Przy braku zmiany tablic rejestracyjnych musisz liczyć się z tym, że wyróżnik województwa i powiatu, który sobie zostawisz na blachach auta, nie będzie wskazywał na rzeczywisty obszar rejestracji samochodu.

Ile kosztuje tablica rejestracyjna?

Jeśli musisz wymienić tablice rejestracyjne lub po prostu taką podjąłeś decyzję, licz się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. W zależności od dokonanego wyboru pomiędzy tablicą zwykłą i indywidualną wydatek ten będzie inny.

Zwykłe tablice kosztują 80 zł, a indywidualne pociągają za sobą koszt rzędu 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć opłaty ewidencyjne i za wydanie nalepek kontrolnych.

Ile się czeka na tablice rejestracyjne? Ile trwa przerejestrowanie auta i uzyskanie nowego numeru rejestracyjnego przez nowego właściciela?

Podczas wizyty w wydziale komunikacji otrzymasz miękki, tymczasowy dowód rejestracyjny i tymczasowe tablice. Oczekiwanie na nowe tablice, stały dowód i naklejki kontrolne trwa około 14 dni, choć ustawowo urząd na ich wydanie ma 30 dni liczone od chwili złożenia wniosku.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat