Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kolizja drogowa a ubezpieczenie OC

Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy decydują się na opuszczenia miejsca zdarzenia, co może się dla nich zakończyć kosztownymi konsekwencjami. Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja drogowa?

zderzenie dwóch aut w tle

Kolizja drogowa – definicja

Według danych Komendy Głównej Policji w 2019 roku zgłoszono do jednostek policji 455 454 kolizji drogowych. Takich zdarzeń mogło być nawet kilkukrotnie więcej – nie do wszystkich ich uczestnicy wzywają funkcjonariuszy, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Czym jest kolizja drogowa? Chodzi o takie zdarzenie, w którym nikt nie odniósł obrażeń, nie było również ofiar śmiertelnych, a uczestnicy ponieśli jedynie koszty materialne. Przykładem kolizji, do której dochodzi bardzo często jest uderzenie jednego pojazdu o drugi na parkingach marketów, gdzie kierowcy często zapominają o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Niemniej, jeśli nie doszło do szkód osobowych, to nie ma takiej konieczności, żeby wezwać policję. Jednak mogą się przytrafić różne zdarzenia i należy wiedzieć, jak działać.

Kolizja drogowa – co zrobić?

Parkując w okolicach marketu, zamyśliłeś się i uderzyłeś swoim pojazdem o auto stojące w pobliżu. Jak powinieneś zareagować? Przede wszystkim nie bierz pod uwagę ucieczki z miejsca zdarzenia, gdyż konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo kosztowne. Na parkingach niemal wszystkich dużych sklepów działa monitoring. Zdarzenie może zauważyć przechodzień i opisać policji, kto za nie odpowiada. Jednak bez względu na to, gdzie spowodowałeś szkodę, powinieneś ją naprawić. Tym bardziej że w przypadku takiej szkody zakład ubezpieczeń prawdopodobnie wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu z Twojego ubezpieczenia OC. Jakie są natomiast konsekwencje ucieczki z miejsca kolizji drogowej? Należą do nich:

  • Likwidacja szkody z własnych środków – jeśli uciekniesz z miejsca zdarzenia i zostanie ci to udowodnione, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale następnie zwróci się do ciebie z postępowaniem regresowym. Koszty naprawy uszkodzonego pojazdu będziesz musiał zatem pokryć z własnych środków.
  • Punkty karne za spowodowanie szkody.
  • Mandat karny.

Co powinieneś zrobić, jeśli jednak na miejscu zdarzenia nikogo nie ma? W takim przypadku poczekaj, być może właściciel auta za chwilę nadejdzie. Jeśli do kolizji drogowej doszło na parkingu marketu, to możesz poprosić pracowników sklepu o wywołanie właściciela auta przez głośniki. Jeżeli jednak i to nie przyniesie efektu, a gdzieś ci się śpieszy, to możesz zostawić poszkodowanemu wiadomość. Napisz na kartce, że spowodowałeś szkodę i podaj swój numer telefonu. Umieść informację w widocznym miejscu, np. za wycieraczką – dzięki temu kierowca prawdopodobnie się z tobą skontaktuje. Zwróć uwagę na pogodę. Jeśli zanosi się na deszcz, to po opadach właściciel auta może nie odczytać twojej wiadomości.

Może się zdarzyć i tak, że poszkodowany zignoruje twoją informację i wezwie policję, którą poinformuje, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Warto przygotować się na taką ewentualność. Zorientuj się, czy w okolicy znajduje się monitoring, który mógł zarejestrować zdarzenie. Jeśli tak, to może on stanowić dowód kolizji drogowej, do której doszło. Zrób również zdjęcia, na których będzie widać pojazd w takim stanie, w jakim był, kiedy odjeżdżałeś z miejsca zdarzenia.

Może się również zdarzyć, że nie zauważysz, iż spowodowałeś szkodę. Poszkodowany zapewne wezwie policję. Jeśli funkcjonariusze ustalą twoją tożsamość, to zostaniesz potraktowany, jakbyś uciekł z miejsca zdarzenia. Czy w takim przypadku nie pozostanie ci nic innego, jak tylko zapłacić za likwidację szkody? Jeśli rzeczywiście nie zorientowałeś, że doszło do zdarzenia, to możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Cennym dowodem w takim przypadku może być zapis z monitoringu, na którym widać będzie, że naturalnie odjechałeś z miejsca zdarzenia. Jeśli jednak na nagraniu będzie widać, jak wysiadasz z auta, oglądasz, jaką spowodowałeś szkodę, to oczywiście odwołanie nie przyniesie żadnego efektu.

Z poważniejszymi konsekwencjami niż w przypadku kolizji drogowej musi się liczyć ten, kto ucieknie z miejsca wypadku. Jak wynika z art. 162 § 1 Kodeksu karnego za samo nieudzielenie pomocy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Kierowca, który zbiegł z miejsca zdarzenia może być pozbawiony wolności na 12 lat. Obowiązkiem sądu jest również w takim przypadku zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 3 miesiące.

Kolizja drogowa bez wzywania służb

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze do zdarzenia drogowego trzeba obowiązkowo wzywać policję. Jest to konieczne, jeśli:

  • Są ranni lub ofiary śmiertelne.
  • Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.
  • W wyniku zdarzenia doszło do zatamowania lub znacznego utrudnienia ruchu drogowego.
  • Sprawca nie posiada prawa jazdy lub ważnej polisy OC.
  • Podejrzewasz, że prowadzący pojazd znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
  • Uczestnicy zdarzenia nie są zgodni odnośnie do tego, kto zawinił.

Nie zawsze łatwo ustalisz z kierującym drugie auto, kto jest sprawcą kolizji. Możliwe, że wasze opinie będą odmienne. W takim przypadku warto wezwać funkcjonariuszy policji, którzy wskażą, kto spowodował szkodę. Jeśli strony samodzielnie doszłyby do porozumienia w kwestii tego, kto jest winny, to osoba ta uniknęłaby mandatu i punktów karnych. Tylko co należy wówczas zrobić? Otóż kierowca odpowiedzialny za zderzenie powinien przygotować oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Wzór takiego dokumentu warto mieć zawsze w swoim aucie, ale równie dobrze możesz takie oświadczenie napisać na zwykłej kartce papieru. Ważne jednak, żeby w treści znalazły się niezbędne informacje, takie jak:

  • dane uczestników kolizji – imię, nazwisko, adres zamieszkania (ewentualnie korespondencyjny), numer i seria dowodu osobistego, a także numer i seria prawa jazdy;
  • dane pojazdów – marka, rodzaj, model, numer rejestracyjny;
  • dane właściciela pojazdu (jeśli jest nim ktoś inny niż prowadzący);
  • nazwa ubezpieczyciela sprawcy i numer jego polisy OC.

Następnie należy opisać, do jakiego doszło zdarzenia, tzn. jak były ustawione pojazdy, jakie wykonały manewry, gdzie i kiedy doszło do szkody. Jeśli byli świadkowie kolizji drogowej, to warto wskazać w oświadczeniu ich dane kontaktowe. Należy opisać również, jakie szkody odnieśli uczestnicy zdarzenia. Warto też zrobić zdjęcia dokumentujące, do czego doszło i jakie były szkody. Takie oświadczenie musi być koniecznie podpisane przez sprawcę i poszkodowanego. Zgłaszając szkodę, poszkodowany będzie musiał załączyć do dokumentów np. skan pisma. Na tej podstawie ubezpieczyciel rozpocznie proces likwidacji szkody. Na jej zgłoszenie z OC masz 3 lata.

O zdarzeniu możesz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, ale jeśli posiadasz polisę z bezpośrednią likwidacją szkody, to naprawą auta może się zająć twój ubezpieczyciel. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – na jakiej podstawie można uzyskać odszkodowanie za zderzenie z sarną czy kolizję z dzikim zwierzęciem?

Z roku na rok rośnie liczba kolizji z udziałem zwierząt. Z danych opublikowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku na drogach w Polsce doszło do 174 wypadków z udziałem zwierząt. Uszczerbek na zdrowiu odniosły 202 osoby, a 8 zginęło. Do spotkania z jeleniem czy dzikiem może dojść zarówno na drodze leśnej, jak i podmiejskiej. Co zrobić w przypadku zderzenia z sarną? Jak i od kogo dostać odszkodowanie za zniszczony samochód?

Czytaj dalej

Kara za brak OC: ile wynosi, jak jej uniknąć i co warto wiedzieć?

Niezawarcie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość jest uzależniona od typu pojazdu, okresu przerwy w ubezpieczeniu oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku - kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej niż właściciel osobówki. A może kupiłeś nowy samochód, przeraża Cię wysokość Twojej składki OC, więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostanie to wykryte, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego…

Czytaj dalej

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak uzyskać, jak długo przysługuje?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków, które najczęściej wiążą się z paraliżującym stresem u poszkodowanych oraz sprawców. Aby zmniejszyć lęk i zdenerwowanie, warto wiedzieć, na co możemy liczyć, gdy do niebezpiecznego zdarzenia nie doszło z naszej winy. Dowiedz się, na jakich warunkach można uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy oraz od kiedy i przez jak długi czas możesz nim jeździć.

Czytaj dalej
dzikie zwierzę na drodze

Kolizja ze zwierzyną leśną a uzyskanie odszkodowania

Podróżując autem, musisz być gotowy nawet na niespodziewane. Tak więc zdarza się, że ludzkie drogi przemierzają też zwierzęta zamieszkujące znajdujące się nieopodal łąki czy lasy. Niestety, z tego powodu dochodzi do kolizji auta z sarną, dzikiem czy innym swobodnie poruszającym się stworzeniem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak to się ma do odszkodowania?

Czytaj dalej
wypadek

Wypadek a kolizja drogowa – czym różnią się takie zdarzenia drogowe?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków i kolizji, które są skutkiem chwilowej nieostrożności kierowcy lub konsekwencją nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Wiele osób traktuje te terminy jako synonimy, co jest błędem. Jakie są podstawowe różnice między wypadkiem a kolizją? Co powinno zawierać oświadczenie wypadku samochodowego i jakie konsekwencje prawne czekają sprawców tych zdarzeń?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat