UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Deska rozdzielcza samochodu nie służy tylko do tego, by kontrolować prędkość, z jaką się poruszamy podczas jazdy czy sprawdzać obroty silnika. To także miejsce, z którego wiele możemy dowiedzieć się na temat aktualnego stanu naszego auta. Kontrolki na desce rozdzielczej wskazują, jakie światła samochodowe są włączone, a także informują o awariach. Znajduje się tam przykładowo kontrolka silnika, kontrolka temperatury czy kontrolka akumulatora. Inna może nas poinformować również o awarii układu hamulcowego. Sprawdźmy więc, jak interpretować poszczególne symbole.

kontrolki w samochodzie

Trzy główne rodzaje kontrolek w aucie - czy zawsze oznaczają awarię lub konieczność wizyty u mechanika?

Współczesne pojazdy mechaniczne są wyposażone w wiele układów i systemów elektronicznych, powiązanych oznaczeniami w samochodzie na desce rozdzielczej. Dlatego o wiele łatwiej jest nam zauważyć np. to, że silnik się przegrzewa albo brakuje w nim oleju. Co oznaczają poszczególne kontrolki? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. O wiele łatwiej będzie nam interpretować ikony w samochodzie, jeśli przyporządkujemy lampki kontrolne do trzech grup, według ich kolorystyki wykorzystywanej najczęściej przez producentów. Pod tym względem ikonki na desce rozdzielczej można podzielić na:

  • zielone – kontrolki informacyjne,
  • żółte lub pomarańczowe - kontrolki informacyjno-ostrzegawcze,
  • czerwone – kontrolki ostrzegawcze w samochodzie.

O ile kierowca nie musi zwracać większej uwagi na zielone lampki w aucie, o tyle czerwone to istotne znaki ostrzegawcze w aucie. Wyświetlające się na desce rozdzielczej samochodu kontrolki zielone informują, co aktualnie jest włączone w pojeździe i dotyczą m.in. świateł. Mogą również sygnalizować, że kierowca korzysta z systemu wspomagania parkowania, asystenta pokonywania wzniesień, asystenta rozpoznawania znaków drogowych czy z tempomatu. Kontrolki wyświetlające się na zielono mają charakter informacyjny.

Natomiast inną interpretację mają pomarańczowe kontrolki w samochodzie – mają one charakter ostrzegawczy. Mogą sygnalizować kończące się paliwo, zbyt niskie ciśnienie w oponach czy niski poziom oleju silnikowego. Nie są groźne i nie zwiastują od razu awarii pojazdu, ale należy szybko skontrolować, co się dzieje. Zdecydowanie najbardziej istotne są czerwone lampki kontrolne, gdyż zwykle nakazują kierowcy bezwzględne zatrzymanie pojazdu.

O czym informują zielone lub niebieskie kontrolki na desce rozdzielczej? Kontrolki informacyjne

Oto wykaz kilku kontrolek w kolorze zielonym lub niebieskim, z jakimi kierowca może się spotkać:

  • kafelek z czterema skośnymi liniami po lewej stronie – kontrolka świateł mijania (krótkich),
  • kafelek z czterema skośnymi liniami po lewej stronie przekreślonymi w pionie nieregularną linią – przednie światła przeciwmgielne,
  • dwie strzałki, w prawo lub w lewo - kontrolka w samochodzie oznaczająca kierunkowskaz.

Poza tym na zielono lub żółto mogą świecić się pozycyjne światła. Kontrolki te mają postać dwóch przeciwstawnych reflektorów. Na niebiesko zaś wyświetla się kafelek z trzema poziomymi, równoległymi liniami po lewej stronie, który oznacza światła drogowe (długie).

Opis kontrolek na desce rozdzielczej - symbole żółte i pomarańczowe. Kontrolki informacyjno-ostrzegawcze

Prócz zielonych, informacyjnych ikonek, zobaczyć możemy też i żółte kontrolki w aucie. Znaczenie takich kontrolek już znamy. Wśród nich, prócz wspomnianych świateł pozycyjnych, można wyróżnić i inne symbole:

  • przekreślona poduszka powietrzna obok fotela z fotelikiem dziecka umieszczonym przeciwnie do kierunku jazdy – wyłączona poduszka po stronie pasażera,
  • żarówka z wykrzyknikiem w środku – awaria świateł zewnętrznych,
  • silnik – awaria systemu wtrysku,
  • dwie pętelki – awaria świec żarowych silnika,
  • obrys samochodu z otwartym wlewem paliwa – źle zamknięty wlew paliwa,
  • śnieżynki – oblodzona nawierzchnia drogi,
  • koło zębate z wykrzyknikiem – uszkodzenie skrzyni biegów,
  • dystrybutor paliwa – rezerwa paliwa w baku.

Pomarańczowe kontrolki w samochodzie powinny skłonić kierowcę do sprawdzenia przyczyny ich wyświetlenia się. Znając znaczenie kontrolek w samochodzie, możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Bardzo ważną jest symbol żółtego silnika, który wskazuje na awarię jednostki napędowej i informuje, że samochód może przejść w tryb awaryjny. Po dotarciu do celu podróży warto dowiedzieć się, co jest przyczyną wyświetlenia się takiej kontrolki. Czasem spowodowane jest to awarią filtra cząstek stałych lub świec żarowych, co wymusza wizytę w warsztacie mechanicznym.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie? To każdy kierowca powinien o nich wiedzieć. Kontrolki ostrzegawcze

Zdarza się, że na desce rozdzielczej pojawiają się czerwone kontrolki samochodowe. Opis takich ikonek wskazuje, że kierowca ma wówczas powody do zmartwienia. Czerwone wskaźniki w samochodzie mogą mieć postać:

  • obrysu samochodu z kluczem mechanicznym – usterka układu elektroniki,
  • kaganka na olej z kroplą – niski poziom oleju, który grozi uszkodzeniem silnika,
  • termometru na falach – wysoka temperatura płynu chłodniczego,
  • akumulatora – słaby akumulator,
  • okręgu z napisem ABS – awaria systemu ABS,
  • okręgu z półokręgami przerywanymi po obu stronach – zużycie klocków hamulcowych,
  • rzutu samochodu z góry z otwartymi drzwiami – otwarte drzwi lub klapa bagażnika,
  • dwóch trójkątów wpisanych w siebie – włączone światła awaryjne,
  • kroplomierza z kroplą – minimalny poziom oleju silnikowego.

Na desce rozdzielczej możemy zobaczyć też uniwersalne czerwone lampki. Mają one postać trójkąta z wykrzyknikiem. To sygnalizator ogólny, który pokazuje awarię i sugeruje szybkie udanie się do warsztatu. Ikoną ostrzegawczą jest też okrąg ze wpisaną literą P, który wskazuje na zaciągnięty hamulec ręczny. Warto znać oznaczenie kontrolek w samochodzie, aby móc szybko na nie zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu, jeśli dojdzie np. do awarii pojazdu, to wystarczy zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela, żeby uzyskać pomoc. Niezbędny jest jednak wybór odpowiedniego wariantu ochrony, która obejmuje dane ryzyko. 

Czy czerwone kontrolki zawsze oznaczają poważną awarię?

Jeżeli na desce rozdzielczej naszego samochodu ukażą się czerwone kontrolki ostrzegawcze, powinniśmy najlepiej niezwłocznie udać się do mechanika. Musimy pamiętać, że często mogą to być usterki związane z silnikiem, układem hamulcowym, elektronicznym lub przykładowo brak płynu chłodzącego, który również może stwarzać ogromne zagrożenie, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić u fachowca, z czym mamy do czynienia. Kontynuowanie jazdy niesprawnym samochodem może doprowadzić nawet do poważnego wypadku, w którym może ucierpieć zdrowie lub życie pasażerów. Pamiętajmy więc, żeby za każdym razem dokładnie upewniać się, co oznaczają dane kontrolki w aucie. Nie zawsze ikonki w samochodzie będą oznaczały coś złego, ponieważ pomarańczowe i żółte kontrolki w samochodzie, a także zielone i niebieskie o czymś nas informują i ostrzegają, ale sytuacja nie jest krytyczna. Natomiast w przypadku zapalenia się kontrolki czerwonej na tablicy rozdzielczej należy udać się do serwisu samochodowego, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kluczyki w stacyjce

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Nieustannie cierpimy na brak czasu. Wszędzie nam się śpieszy. Kiedy prowadzimy auto, dzwoni telefon, dzieci narzekają, że chcą być już w domu, a po drodze musimy jeszcze zrobić przystanek na szybkie zakupy. W wyniku natłoku obowiązków i stresu może dojść do tego, że zatrzaśniemy kluczyki w aucie. Co wówczas zrobić? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Czytaj dalej
automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów – jak działa?

Automatyczna czy manualna? Samochód, z jaką skrzynią biegów wybrać? Standardowe skrzynie z przekładnią mają wielu zwolenników, ale ci, którzy odważyli się przesiąść do aut z popularnym automatem twierdzą, że bardzo łatwo się je obsługuje. Sprawdźmy, jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów i jakie oznaczenia są wykorzystywane przez różnych producentów samochodów?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę