UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Numer VIN - ciąg znaków

Pierwsze trzy znaki numeru VIN to WMI, międzynarodowy kod producenta – to z nich możemy wywnioskować, który z wielkich koncernów wyprodukował auto, a nawet, w jakim kraju to zrobił. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z numerem VIN rozpoczynającym się od liter „JMZ”, wiemy już, że chodzi o Mazdę wyprodukowaną w Japonii.

Kolejne sześć znaków w numerze VIN (VDS) stanowi spis podstawowych cech danego pojazdu. O kolejności i znaczeniu poszczególnych liter lub cyfr decyduje producent. W tej części numeru VIN zawarte są informacje o konstrukcji auta, rodzaju nadwozia, silnika, układzie przeniesienia napędu.

Ostatnie osiem znaków to numer seryjny VIS. Pierwsze pole to najczęściej kodowe oznaczenie roku produkcji, drugie – zakładu montującego pojazd (wyjątek stanowi Ford). Pola od dwunastego do siedemnastego stanowią numer fabryczny pojazdu. Numer VIN kończy się zawsze czterema cyframi.

Chcesz zweryfikować historię auta, ale nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN? Nie martw się – możesz to zrobić na kilka sposobów, w większości przypadków nie odchodząc nawet od ekranu komputera.

Gdzie sprawdzić VIN? Opcji jest kilka. Możesz skorzystać z bezpłatnej usługi MSW, zdać się na firmę wyspecjalizowaną w odtwarzaniu historii pojazdu albo udać się do autoryzowanego serwisu.

„Historia pojazdu”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło wyjść naprzeciw polskim kierowcom, którzy chcą kupić auto używane i nie wiedzą, gdzie sprawdzić VIN. Uruchomiło bezpłatną usługę „Historia Pojazdu” dostępną na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać VIN, datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny samochodu. Usługa pozwala sprawdzić m.in. czy auto ma ważne OC i czy było poddawane regularnym badaniom technicznym, a także czy pojazd nie jest kradziony. Zaletą takiego rozwiązania jest wiarygodność źródła (wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów), wadą – fakt, że jeżeli auto było użytkowane za granicą, kierowca nie będzie miał dostępu do jego pełnej historii. A zatem gdzie sprawdzić VIN auta importowanego?

Specjalistyczne firmy

Odpowiedzią na to pytanie mogą być raporty generowane na zamówienie przez komercyjne podmioty specjalizujące się w odtwarzaniu historii pojazdów. Z ich usług także można skorzystać online. Bazy takich firm obejmują dane spoza archiwów CEPiK, pozwalając na weryfikację aut użytkowanych także poza granicami Polski. Jeśli sam nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN i jak odczytać zakodowane w nim informacje, powierzenie tego zadania profesjonalistom może być dobrym pomysłem.

Autoryzowane serwisy

Nadal się zastanawiasz, gdzie sprawdzić VIN? Jeżeli nie przemawia do ciebie zdalna weryfikacja, możesz po prostu podjechać do autoryzowanego serwisu i tam podpytać o historię swojego auta. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie koncerny archiwizują dane na temat odbytych napraw i przeglądów - np. Opel w ogóle nie ma europejskiej ani krajowej bazy danych, więc ewentualnych informacji na temat pojazdu może udzielić tylko warsztat, który go zna. Warto też zapoznać się z polityką udzielania informacji przez daną firmę. Przykładowo, serwisy BMW mają dostęp do kompletnej historii aut serwisowanych w Polsce i Niemczech, ale przy jej podawaniu musi być obecny aktualny właściciel samochodu.

Gdzie znajdę numer VIN?

Potrzebujesz numeru VIN swojego auta, ale nie wiesz, gdzie go szukać? Podpowiemy, gdzie producenci najczęściej umieszczają numer VIN.

Aby odnaleźć numer VIN, musisz najpierw wiedzieć, jak go rozpoznać. VIN składa się z siedemnastu znaków (cyfr i liter). Pierwsze trzy to WMI, międzynarodowy kod producenta. Kolejne sześć stanowi VDS, czyli opis modelu. Ostatnie osiem znaków VIN to numer seryjny pojazdu.

Jak wygląda numer VIN?

Producentom wolno zamieszczać znaki oddzielające poszczególne człony numeru VIN pod warunkiem, że nie są znakami powszechnie wykorzystywanymi w systemie identyfikacji VIN (i nie można ich z tymi znakami pomylić). Umieszczony na aucie VIN powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów, przy czym ciągłość części WMI, VDS i VIS nie może być zakłócona.

Gdzie szukać VIN?

VIN najłatwiej znaleźć na tabliczce znamionowej, zwykle instalowanej na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta – tuż obok drzwi, bądź na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu. Inne popularne miejsca umieszczania VIN to: okolice prawego amortyzatora, przegroda czołowa, prawe nadkole, a także lewa strona obudowy deski rozdzielczej.

VIN w dokumentach

Numer VIN można także znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – w polu oznaczonym literą „E”. Tutaj nie może być znaków rozdzielających, VIN będzie miał formę ciągłą. Kupując używane auto koniecznie sprawdź, czy numer VIN w dokumentach zgadza się z numerem VIN umieszczonym na pojeździe!

Sprawdzenie VIN może nas uchronić przed zakupem używanego auta z „trudną” przeszłością. Nie chcesz paść ofiarą oszustwa? Sprawdź historię samochodu, i to zanim podpiszesz umowę.

Zanim przystąpimy do sprawdzenia VIN, upewnijmy się, że taki sam numer figuruje na wszystkich dokumentach i na samym pojeździe – nieuczciwi sprzedawcy mogą dublować numery VIN i fałszować papiery auta. Nieprawidłowości związane z VIN to dla nas pierwszy sygnał, że musimy być ostrożni. Jeżeli właściciel nie chce podać numeru VIN, lepiej w ogóle zrezygnować z zakupu.

Kto pomoże w sprawdzeniu VIN?

Badanie TNS OBOP i otoMoto.pl wykazało, że blisko połowa Polaków przy zakupie auta z drugiej ręki pomija sprawdzenie VIN. To błąd, którego mogą kiedyś pożałować. Sprawdzenie VIN nie jest trudne - na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które na podstawie VIN generują obszerne raporty na temat dokładnej historii kupowanego samochodu. Sprawdzenie VIN jest możliwe także na stronie udostępnionej przez MSW – www.historiapojazdu.gov.pl

Co może ujawnić sprawdzenie VIN?

Sprawdzenie VIN pozwala m.in. zweryfikować prawdziwy przebieg pojazdu, a także upewnić się, że auto nie jest kradzione. Dzięki sprawdzeniu VIN możemy się też dowiedzieć o ewentualnych naprawach i w ten sposób przekonać się, czy właściciel nie ukrył przed nami jakichś kolizji. VIN oznacza również dostęp do informacji o fabrycznym wyposażeniu – być może pewne elementy zostały wymienione na gorsze?

Czy sprawdzenie VIN zawsze chroni przed zakupem auta z defektem? Nie – gwarancji trafionej inwestycji nigdy nie dostaniemy. Jednak faktem jest, że sprawdzenie VIN znacząco zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia niewygodnych faktów z historii pojazdu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie OC na numer VIN - w jakim przypadku?

Każdy zarejestrowany pojazd w Polsce musi mieć ważną polisę OC. Jeśli dojdzie do wypadku ubezpieczenie pozwala kierowcy zabezpieczyć swoje finanse i nie pokrywać szkód z własnych pieniędzy. Czy jednak zawsze trzeba mieć numer rejestracyjny, by wykupić polisę? A może da się zakupić ubezpieczenie OC na numer VIN? Jeśli tak - w jakich przypadkach? Sprawdź!

Czytaj dalej
kompaktowe auto

Rodzaj nadwozia – jak wpływa na wysokość polisy OC?

Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC pojazdów ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników. Znaczenie ma m.in. to, jaki samochód zostanie objęty ochroną. Liczą się: marka, model, pojemność silnika, a często nawet aktualny i prognozowany przebieg. Czy na wysokość składki wpływa również rodzaj nadwozia? Co oznacza ten termin? Jakie są typy nadwozi samochodów?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jakie dane gromadzi?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system, w którym gromadzone są dane o pojazdach i kierowcach. Prowadzony on jest przez Ministra Cyfryzacji, a zasady jego działania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie dane gromadzone są w bazie? Jak możesz z nich skorzystać?

Czytaj dalej

Historia Pojazdu – sprawdź VIN bezpłatnie

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Czytaj dalej

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia finansów właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się przede wszystkim zakresem ochrony. Warto sprawdzić, co obejmuje m.in. ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

Czytaj dalej
kierowca zastanawia się czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat