Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
W związku ze sprzedażą samochodu nowemu nabywcy należy przekazać ważną polisę OC. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz dostarczyć komplet wymaganych dokumentów.
Kupiłem samochód - co z OC?
Jednym z obowiązków sprzedającego samochód jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Jednak to nie koniec formalności. O zbyciu pojazdu należy także poinformować towarzystwo, w którym mieliśmy zakupioną polisę OC.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na nabywcę auta przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, jaką zawarł poprzedni właściciel. Polisa ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nowy posiadacz pojazdu wypowie umowę wcześniej. To kupujący sam decyduje, czy będzie kontynuował polisę OC w tym samym towarzystwie, czy skorzysta z innej oferty. Sprzedający natomiast ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta objętego polisą OC.
Częstą przyczyną przerwy w OC jest wygaśnięcie ochrony ubezpieczeniowej przekazanej nowemu właścicielowi przez sprzedającego. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu po zakupie, tj. po przeniesieniu prawa własności, będzie dalej obowiązywać, ale wyłącznie do dnia zakończenia umowy. Jeśli chcesz kontynuować współpracę z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym, to złóż wniosek i zawrzyj nową umowę ubezpieczenia.
Pamiętaj również o tym, że po przeniesieniu prawa własności do pojazdu zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki. Dlaczego? Możliwe, że sprzedający pojazd był doświadczonym kierowcą, od lat jeździł bezszkodowo, a nabywcą jest młoda osoba, która kupiła swój pierwszy pojazd. W takim przypadku koszt ochrony ubezpieczeniowej dla nowego posiadacza może być zdecydowanie wyższy. Kiedy zakład ubezpieczeń dokona rekalkulacji? Może tego w ogóle nie zrobić, a może o tym zdecydować nawet po kilku miesiącach od otrzymania informacji o przeniesieniu prawa własności do pojazdu. Jeśli zatem korzystasz z polisy OC przekazanej przy sprzedaży samochodu, to zwróć się sam do towarzystwa ubezpieczeniowego o rekalkulację. Jeżeli okaże się, że propozycja nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, to wówczas wypowiesz umowę, a pokryjesz jedynie koszt ewentualnej niedopłaty za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.
Pilnuj terminu
Termin, w jakim sprzedający powinien poinformować towarzystwo o sprzedaży pojazdu wynosi 14 dni od zbycia auta. Niedopilnowanie tego obowiązku powoduje, że dla ubezpieczyciela to sprzedający jest w dalszym ciągu właścicielem pojazdu i to on odpowiada za aktualną polisę OC. W umowie sprzedaży pojazdu warto dokładnie określić, kiedy nastąpiło przekazanie auta. Dlaczego? Jeśli nowy posiadacz w dniu przekazania pojazdu spowoduje wypadek i zbiegnie z miejsca zdarzenia, to możesz być jednym z podejrzanych o wyrządzenie szkody. Zapis w zawartej umowie będzie świadczył na Twoją korzyść.
Jakie dokumenty?
Przy zgłoszeniu sprzedaży auta, towarzystwo najczęściej prosi o takie dane jak: data zawarcia umowy, pełne dane zbywcy i nabywcy (w tym także ich numery PESEL), dane pojazdu oraz data sprzedaży. Najczęściej wszystkie te informacje są zawarte w umowie sprzedaży, więc ubezpieczycielom czasami wystarczy kopia tego dokumentu. Zgłoszenia można zazwyczaj wysłać na kilka sposobów: drogą mailową, faksem lub pocztą – na stronie internetowej ubezpieczyciela powinna znaleźć się stosowna informacja w tym zakresie.
Co ze zwrotem składki na OC?
Sprzedający nie może złożyć wypowiedzenia ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu. Nie może on otrzymać zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej – musi obowiązkowo przekazać polisę nowemu posiadaczowi.
Co jeszcze należy zrobić po podpisaniu umowy sprzedaży?
Poza koniecznością przekazania nowemu właścicielowi ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu zbywca w ciągu 30 dni musi poinformować wydział komunikacji, w którym zarejestrowany był samochód o jego zbyciu. Natomiast nabywca musi ten pojazd zarejestrować we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Również ma na to 30 dni. Kolejnym obowiązkiem kupującego jest złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Na złożenie deklaracji i opłacenie podatku ma on 14 dni.