UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
ochrona ubezpieczeniowa

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy? Czym jest karencja w ubezpieczeniach?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu korzystasz w pełni z ochrony. Co więcej, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Czym jest karencja ubezpieczenia?

Karencja to okres po zawarciu umowy ubezpieczenia, kiedy TU nie ponosi odpowiedzialności w pełnym zakresie ryzyk. W ten sposób firmy chronią się przed finansowymi skutkami zdarzeń, do których może dojść w krótkim czasie po zawarciu umowy. Przykładem jest ubezpieczenie turystyczne – ochrona najczęściej nie obowiązuje od razu, tylko po pewnym okresie. Zakład ubezpieczeń eliminuje w ten sposób ryzyko, że klient zawrze umowę, gdy poważnie zachoruje na wakacjach albo będzie chciał zrezygnować z podróży na kilka dni przed jej rozpoczęciem.

Karencja w ubezpieczeniach jest zgodna z prawem i dopuszczalna w takim zakresie, jaki zostanie ustalony w umowie zawartej pomiędzy klientem a towarzystwem. Należy przy tym pamiętać, że może wyłączyć na pewien okres jedynie część ryzyk (nie wszystkie).

Okres karencji bardzo rzadko występuje w ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie ma o nim mowy w komunikacyjnym OC, ale istnieje w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia upraw. Tutaj odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się:

  • po 14 dniach – w przypadku takich ryzyk jak powódź, susza, grad czy przymrozki wiosenne;
  • od razu w dniu zawarcia umowy, o ile zawarto ją w terminie do dnia 1 grudnia.

Karencja jest stosowana przede wszystkim po to, żeby zapobiegać wyłudzeniom. Zgłoszenie szkody w okresie jej obowiązywania nie spowoduje, że otrzymasz odszkodowanie – wtedy odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wykluczona. Dlatego o zawarciu umowy powinieneś pamiętać, zanim będziesz potrzebować ochrony. Przykładowo, jeśli zawrzesz umowę ubezpieczenia turystycznego, będąc za granicą, to ochrona może zacząć obowiązywać, np. dopiero po 3 dniach od dnia jej wykupienia

Karencja w ubezpieczeniu zdrowotnym i ubezpieczeniu na życie

Okres, w którym towarzystwo jest zwolnione z odpowiedzialności, może dotyczyć różnych polis, ale szczególnie warto tutaj wspomnieć o ubezpieczeniu na życie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z ochrony, zapoznaj się z treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (dokument OWU). Znajdziesz tam informację, ile wynosi okres karencji dla poszczególnych ryzyk.

W przypadku urodzenia dziecka okres ten wynosi od 3 do 12 miesięcy, ale najczęściej to 9 miesięcy. Przyjście na świat potomka wiąże się z otrzymaniem środków od zakładu ubezpieczeń, ale najczęściej nie wtedy, jeśli kobieta, podpisując umowę, będzie już w ciąży. Inne przykładowe okresy karencji:

  • poważne zachorowanie – od 3 miesięcy,
  • opieka medyczna w czasie ciąży – najczęściej 9 miesięcy,
  • pobyt w szpitalu – często jest to miesiąc,
  • samobójstwo, np. 24 miesiące,
  • operacja chirurgiczna – od 3 do 6 miesięcy.

Są to tylko przykładowe okresy – w umowie możesz natrafić na inne. Jaki jest cel tak długiego czasu karencji, np. w przypadku samobójstwa? Towarzystwo ubezpieczeniowe chce zminimalizować ponoszone przez siebie ryzyko i uniknąć wypłaty wysokiego odszkodowanie z polisy na życie. Okresy karencji są efektem wieloletnich doświadczeń ubezpieczycieli. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2022 roku tylko w zakresie ubezpieczenia na życie doszło do ujawnionych prób wyłudzeń na kwotę 51,7 mln zł.

Okres karencji pojawia się również w innych ubezpieczeniach, takich jak:

  • Ubezpieczenie zwierząt – zakłady ubezpieczeń chcą się zabezpieczyć na wypadek ubezpieczenia zwierzęcia, które było chore już w dniu zawarcia umowy.
  • Ubezpieczenie domu i mieszkania – często karencja obejmuje ryzyko powodzi.
  • Ubezpieczenia medyczne – może zakładać, np. 6 miesięcy karencji na wszystkie ryzyka.

Pamiętaj o okresie karencji

Świadomość istnienia okresu karencji jest bardzo ważna choćby z tego powodu, żeby nie zwlekać z zawarciem umowy ubezpieczenia. Jeśli lubisz rezerwować wakacje na ostatnią chwilę i korzystasz z ofert last minute, to pamiętaj, że zakup ubezpieczenia w dniu wyjazdu może Ci nie zapewnić ochrony od pierwszego dnia urlopu. Ubezpieczeniem warto zainteresować się wcześniej również z tego względu, żeby mieć możliwość zapoznania się z OWU. Sprawdź, ile wynosi karencja. Zapłać składkę na ubezpieczenie, poczekaj na upływ okresu wyczekiwania (karencji) i korzystaj w pełni z ochrony ubezpieczeniowej. 

Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Auto jadące drogą

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w…

Hanna Klimek23-10-2019
Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi auto

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z…

Ilona Sonnenberg23-10-2019
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie samochodu

OC już od 321 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat