UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Polisa AC – jak się zachować po szkodzie?

W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.

W stresujących sytuacjach często tracimy głowę. Dlatego, o ile to możliwe, lepiej przygotować się na nie zawczasu. Jeżeli Twoje auto chroni polisa AC, już teraz sprawdź, jak należy postępować w przypadku ewentualnej szkody.

O zaistniałej szkodzie trzeba jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela – to podstawowy krok, jaki należy wykonać np. po wypadku. Sama procedura zgłaszania szkody jest szczegółowo opisana w OWU. W tym samym dokumencie znajdziemy też jednak listę innych, mniej oczywistych obowiązków, które nakłada na nas polisa AC. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Polisa AC: obowiązki kierowcy przed szkodą

Jeszcze przed zgłoszeniem, a nawet wystąpieniem zdarzenia, które obejmuje ochroną jego polisa AC, kierowca jest zobowiązany ratować przedmiot ubezpieczenia, czyli w tym przypadku - swoje auto, za pomocą wszelkich dostępnych mu środków. Celem jest uniknięcie szkody lub zmniejszenie jej rozmiarów. Przykładowo, zalaniu silnika podczas deszczu nawalnego- możemy zapobiec, przerywając podróż i wyłączając samochód.

Polisa AC: obowiązki kierowcy na miejscu zdarzenia

Jeśli już doszło do kolizji lub awarii, polisa AC obliguje ubezpieczonego do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku – oczywiście w miarę możliwości. Jeżeli w wypadku są ofiary lub istnieje podejrzenie, że szkoda powstała w wyniku przestępstwa, należy ponadto zawiadomić policję lub inne odpowiednie organy. W razie kolizji z innym pojazdem, kierowca powinien też odnotować jego numer rejestracyjny, a także dane kontaktowe i numer polisy kierowcy.

Polisa AC: obowiązki kierowcy po szkodzie

Kierowca nie powinien także dokonywać żadnych zmian i napraw w uszkodzonym aucie aż do czasu, kiedy obejrzy go przedstawiciel ubezpieczyciela, u którego została wykupiona polisa AC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której naprawa była konieczna dla kontynuowania bezpiecznej jazdy. Kierowca może też zlecić naprawę auta, jeśli ubezpieczyciel odstąpił od oględzin lub nie przeprowadził ich w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Polisa AC: obowiązki kierowcy bez względu na szkodę

Niezależnie od wystąpienia szkody, kierowca powinien poinformować ubezpieczyciela o utracie lub skopiowaniu kluczyków – albo innego urządzenia, jeżeli pozwala ono na uruchomienie silnika lub odblokowanie zabezpieczeń przeciw kradzieżowych w aucie, które chroni polisa AC.

Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie samochodu

OC już od 321 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat