Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Polisa ubezpieczeniowa – do czego uprawnia posiadacza?

Terminu polisa często używany jest zamiennie z pojęciem ubezpieczenie, ale jest to błąd. Określenia te, chociaż dotyczą tych samych kwestii, oznaczają coś innego. Co to jest polisa ubezpieczeniowa? Do czego uprawnia jej posiadacza?

 

kobieta wyciąga rękę do uścisku dłoni

Polisa ubezpieczeniowa – definicja

Definicję terminu polisa ubezpieczeniowa możesz znaleźć w art. 809 § 1. Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia. Nie kupujesz zatem polisy – decydujesz się na skorzystanie z ubezpieczenia, a następnie otrzymujesz dokument, który stanowi potwierdzenie zawarcia umowy, czyli polisę.

Czy to oznacza, że otrzymanie odszkodowania z danego ubezpieczenia wymaga posiadania polisy? Jak wspomnieliśmy, zaświadcza ona o zawarciu umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe może ci ją wysłać w formie tradycyjnej albo elektronicznej, najczęściej na adres e-mail, z reguły w formacie PDF. Dla ciebie jest to informacja, że umowa weszła w życie i ochrona działa. Natomiast potwierdzenia tego nie potrzebujesz, żeby otrzymać od ubezpieczyciela odszkodowanie. Najczęściej zgłaszając szkodę, będziesz proszony jedynie o podanie numeru polisy. Ubezpieczyciele nie wymagają polisy ubezpieczeniowej, gdyż w swoich bazach i tak mają informację o tym, że jesteś ich klientem.

Co zawiera polisa ubezpieczeniowa?

Na dokumencie potwierdzającym ubezpieczenie znajdziesz informacje odnośnie do zawartej umowy, takie jak:

  • nr polisy ubezpieczeniowej,
  • dane ubezpieczającego,
  • dane ubezpieczonego,
  • przedmiot ubezpieczenia,
  • rodzaj ubezpieczenia,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • ogólne warunki ubezpieczenia.

Dane na polisie uzależnione są m.in. od tego, jakiej ochrony ubezpieczeniowej dotyczy umowa. Na powyższej liście pojawiły się terminy: ubezpieczający i ubezpieczony. Czym różnią się te pojęcia? Otóż wykupić ubezpieczenie może inna osoba niż ta, którą ochrona ma obejmować. Najprostszym przykładem są ubezpieczenia szkolne – umowę zawiera rodzic lub opiekun, ale ubezpieczenie dotyczy dziecka.

Czy muszę posiadać potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia?

Jak wspomnieliśmy, do wypłacenia odszkodowania ubezpieczyciel nie będzie od ciebie wymagać posiadania potwierdzenia zawarcia umowy. Wystarczy, że podasz numer polisy. Nie zawsze jednak tak było. Przez lata prowadzący pojazdy mieli obowiązek wozić ze sobą druk polisy. Nie musiał to być oryginał otrzymany pocztą tradycyjną czy w oddziale ubezpieczyciela. Wystarczył wydruk dokumentu. Za jego brak groził mandat w wysokości 50 zł, podobnie zresztą jak za nieokazanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Obecnie wymagane jest tylko posiadanie przy sobie potwierdzenia uprawnień do prowadzenia pojazdów. Nie musisz pamiętać o zabieraniu polisy. Dlaczego? Policja może sprawdzić, czy zawarłeś umowę obowiązkowego OC na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu. Jeśli okaże się, że auto nie jest objęte ochroną, to przypadek ten zostanie zgłoszony przez funkcjonariuszy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nałoży na ciebie karę w wysokości uzależnionej od czasu przerwy w OC, rodzaju pojazdu i najniższego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. Jeśli okaże się, że trwa ona powyżej 14 dni, to w przypadku posiadania samochodu osobowego zapłacisz tyle, ile wynosi 200 proc. płacy minimalnej w Polsce w danym roku.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
auto z kierownicą po prawej stronie

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce – ile kosztuje w 2024 roku?

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. Niemiec, Francji czy Anglii. Dane instytutu Samar wskazują, że tylko w sierpniu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 78 735 zagranicznych samochodów używanych, osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Używane auta z innych państw często są tańsze, choć należy zwracać uwagę na ich stan techniczny. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup pojazdu za granicą. Jak wygląda ubezpieczenie „anglika” w Polsce w 2024 roku? Co warto…

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Samochód bez prawa jazdy – jakie auta można prowadzić?

Żeby prowadzić w Polsce samochód osobowy, musisz posiadać do tego uprawnienia. Jeśli ich nie masz, to licz się z ryzykiem nałożenia kar. Czy nie istnieją wyjątki od tej reguły, na podstawie których można prowadzić samochód bez prawa jazdy? A może istnieją pojazdy, którymi można kierować bez uprawnień?

Czytaj dalej
kluczyki do auta

Użyczenie samochodu – jak wpływa na ubezpieczenie OC i AC?

Bezpłatne korzystanie z auta rodziców przez dziecko lub pożyczenie pojazdu przyjacielowi na weekend to dosyć powszechne zjawisko. Jednak nie każdy właściciel jest świadomy, że takie działanie nazywamy użyczeniem samochodu. Co w sytuacji, gdy biorący wyrządzi pojazdem szkodę - kto za to odpowiada? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC? Na czym polega umowa użyczenia samochodu i co należy w niej zawrzeć?

Czytaj dalej
Na drodze stoi trójkąt ostrzegawczy, w tle widać uszkodzony samochód.

Jak ustala się wysokość odszkodowania z polisy AC przy szkodzie całkowitej? Czy ubezpieczenie pokryje odszkodowanie przy szkodzie całkowitej z OC sprawcy?

Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC lub OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowania biorą pod uwagę także sposób spowodowania zdarzenia.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat