Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę? Polisa OC i AC czy Assistance za granicą?
Przed wyruszeniem za granicę warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione ubezpieczenie auta na wyjazd. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku krajów spoza struktur Wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek awaryjnych sytuacji, wykupując pakiet Assistance na wyjazd i Autocasco. Zobacz, jakie ubezpieczenia są obowiązkowe przy wyjeździe za granicę własnym samochodem.
Osoby, planujące wyjazd samochodem za granicę, często zastanawiają się, czy posiadane przez nich ubezpieczenie będzie uznawane w innych krajach. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się, gdzie obowiązuje polskie OC oraz rozważyć wybór dodatkowych polis, które zapewnią pomoc w razie kłopotów. Przede wszystkim należy jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych zdarzeń oraz właściwie przygotować się do wyjazdu.
Jak mawia stare przysłowie – „co kraj, to obyczaj”. Podobnie jest z przepisami i regulacjami prawnymi. Na szczęście, od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, wiele z nich zostało zunifikowanych, dzięki czemu na terenach różnych państw obowiązują te same zasady.
GDZIE OBOWIĄZUJE POLSKIE UBEZPIECZENIE OC? GDZIE POTRZEBNA JEST ZIELONA KARTA CZY GRANICZNE UBEZPIECZENIE AUTA?
Czy polskie OC działa za granicą? Polisa OC, wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela, jest ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza struktur. Poniżej przedstawimy pełną listę:
Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gibraltar, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspa Man, Wyspy Normandzkie i Wyspy Owcze.
Jeśli więc wybierasz się do Chorwacji na wakacje samochodem, polskie ubezpieczenie OC za granicą będzie honorowane tak samo jak i w Polsce. Analogicznie nie jest wymagana dodatkowa polisa w Norwegii.
W przypadku wyjazdu do niektórych krajów Europy (i poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany inaczej Zieloną Kartą. Musisz mieć ten dokument, jeśli celem Twojego wyjazdu są: Albania, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Uwaga!
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało w 2022 roku dwustronne umowy z Rosją i Białorusią, w wyniku czego od 1 czerwca 2023 roku Zielone Karty wydawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce nie są uznawane w tych krajach. Kierowcy muszą wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne na wjazd do tych krajów – w przeciwnym wypadku pojazd będzie nieubezpieczony.
Zielona Karta to międzynarodowy dokument, który potwierdza, że posiadasz ważne ubezpieczenie OC w kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd. Dzięki niemu nie musisz nabywać oddzielnej polisy na każdej przekraczanej granicy.
Czy wiesz, że…?
Tego typu dokument w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest wydawany bezpłatnie. Należy tylko wspomnieć ubezpieczycielowi, że planujesz podróż do kraju, gdzie jest on niezbędny – mówi nasz ekspert.
Ubezpieczenie Zielona Karta w UNIQA jest wydawane w standardzie do każdego pakietu OC oraz OC AC. Polisa chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas podróży samochodem. W krajach, w których taki dokument nie obowiązuje, powinieneś zakupić tzw. ubezpieczenie graniczne. Możesz to zrobić podczas przekraczania granicy.
Bardzo istotne jest, aby przed wyjazdem za granicę samochodem sprawdzić ważność polis – w szczególności OC (oraz Zielonej Karty). Jeśli nie opłacisz ubezpieczenia w terminie, będziesz narażony na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W najgorszym wypadku pokryjesz szkody z własnej kieszeni.
Wiesz już, czy OC obowiązuje za granicą, a teraz dowiedz się, jakie dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne mogą pomóc Ci poczuć się bezpieczniej podczas wyjazdów.
WAŻNE PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH OBECNIE NA TERENIE UKRAINY
Na wyjazd na terytorium Ukrainy musisz mieć Zieloną Kartę. Autocasco może obejmować ochroną różne zdarzenia, o ile rozszerzyłeś ochronę o terytorium Europy. Assistance nie obejmuje natomiast zdarzeń powstałych na terenie Ukrainy. Organizacja pomocy assistance mogłaby być bowiem utrudniona lub niemożliwa.
AUTOCASCO – UBEZPIECZENIE AC OD USZKODZENIA LUB KRADZIEŻY AUTA NA WYJEŹDZIE ZA GRANICĄ
Ubezpieczenie autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, może natomiast być nieocenione podczas zagranicznej podróży. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z Twojej winy czy też w przypadku zdarzeń od Ciebie niezależnych. W zależności od wybranego wariantu chroni zarówno przed kosztami drobnych szkód (np. stłuczki, uszkodzenia pojazdu wskutek wandalizmu), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, kradzież pojazdu).
Uwaga!
Sprawdź, czy Twoje Autocasco obejmuje kradzież. Niektóre towarzystwa oferują ochronę od tego ryzyka jako dodatkową opcję do AC. Mając jednak w planach wyjazdy zagraniczne, warto rozważyć możliwie najszerszy wariant.
Upewnij się, czy Autocasco chroni na terenie tylko Polski, ale również poza jej granicami. Ile kosztuje AC na tydzień? Nie ma możliwości wykupienia tej polisy tylko na czas podróży, np. na 1 czy 2 tygodnie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozszerzenie, obowiązuje ono do końca okresu trwania ubezpieczenia. Rozszerzenia zakresu AC na Europę możesz dokonać w UNIQA do 6 miesięcy od rozpoczęcia ochrony w ramach aktualnie obowiązującej umowy.
W zależności od zakresu ubezpieczenie AC Europa obejmuje różne kraje. Polisa zawarta w UNIQA na okoliczność uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu działa na terenie całej geograficznej Europy. Ubezpieczenie od kradzieży nie obowiązuje natomiast na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Warto również pamiętać, że zakres Autocasco w Polsce i za granicą jest identyczny, z jednym tylko wyjątkiem – klient będący za granicą może dokonać we własnym zakresie naprawy (bez uprzedniego kontaktu z UNIQA) do określonej w umowie ubezpieczenia wysokości i tylko wtedy, jeśli jest to konieczne do bezpiecznego kontynuowania podróży. Wówczas wystarczy, że po powrocie do kraju ubezpieczony przedstawi rachunki i faktury za wykonane usługi. Praktyka pokazuje jednak, że w sytuacji awaryjnej zawsze warto skontaktować się z ubezpieczycielem, gdyż przyspiesza to procedurę uzyskania odszkodowania.
UBEZPIECZENIE ASSISTANCE – SPOKÓJ PODCZAS PODRÓŻY NA WAKACJE ZA GRANICĘ Z DODATKOWYM UBEZPIECZENIEM
Ubezpieczenie Assistance jest z kolei bardzo wygodnym rozwiązaniem na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych, które spotkają nas w drodze. Zapewnia pomoc mechanika w razie awarii lub wypadku, holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, nocleg w razie nieprzewidzianych problemów z autem czy opiekę medyczną i prawną. Rolą ubezpieczyciela jest zorganizowanie pomocy i pokrycie jej kosztów.
Polisa ta jest szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów, w tym także wakacyjnych, ponieważ w obcym państwie znacznie trudniej niż w Polsce zorganizować pomoc na własną rękę. Często nie znamy realiów, procedur i przepisów obowiązujących w danym kraju, nie jesteśmy przygotowani na dodatkowe koszty (czasem barierą jest po prostu nieznajomość języka). W takim wypadku ubezpieczyciel zapewnia przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy doradzą, co należy zrobić na miejscu zdarzenia, oraz zorganizują odpowiednie wsparcie. Firmy ubezpieczeniowe współpracują ze sprawdzonymi partnerami i mają liczne kontakty do hoteli, placówek medycznych oraz adwokatów.
W przypadku ubezpieczenia assistance UNIQA w wersji Premium i Prestiż ochrona działa na geograficznym obszarze Europy (z wyjątkiem Białorusi, Mołdawii i Ukrainy). Co obejmuje assistance za granicą?
W przypadku awarii samochodu gdzieś za granicą, w ramach Assistance możesz liczyć na pełne wsparcie ze strony firmy ubezpieczeniowej, zapewnienie samochodu zastępczego czy też pomoc tłumacza, zwrot kosztów leczenia czy holowanie przez określoną liczbę kilometrów od miejsca zdarzenia w razie awarii lub wypadku.
Niekiedy w towarzystwach masz możliwość ubezpieczenia auta poprzez Assistance tylko na krótki czas. To takie ubezpieczenie turystyczne samochodu, trwające tyle, co Twoja podróż zagraniczna. Assistance krótkoterminowe może być kosztowną opcją, dlatego warto porównać wysokość składki z ceną pełnego, rocznego dodatkowego ubezpieczenia assistance za granicę.
Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? W zależności od wybranego wariantu cena składki na dodatkowe AC, Assistance za granicę czy NNW będzie inna. Wykupując ochronę online, możesz uzyskać nawet 15% zniżki.
STŁUCZKA. CO ZROBIĆ?
Nawet jeśli poza granicami kraju przydarzy Ci się stłuczka, nie trzeba wpadać w panikę. Sposób postępowania jest taki sam jak w Polsce. W pierwszej kolejności należy zebrać dane kontaktowe sprawcy zdarzenia i spisać oświadczenie, w którym wyjaśnisz, jak doszło do zdarzenia.
Taki dokument nie wymaga specjalnego formularza. Wystarczy, że zawrzesz w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących kolizji, a przede wszystkim: datę i miejsce zdarzenia, dane pojazdów (w tym nazwy marek i numery rejestracyjne), numer polisy OC i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, dane osobowe kierowcy (a jeśli nie jest on właścicielem pojazdu – również dane właściciela) oraz opis przebiegu zdarzenia.
Jeśli do zdarzenia doszło z Twojej winy, jesteś zobowiązany udostępnić poszkodowanemu wszelkie wspomniane informacje. Pamiętaj, aby oświadczenie było sporządzone w języku angielskim lub kilku wersjach językowych, tak aby dokument był zrozumiały dla wszystkich uczestników stłuczki. Nie zapomnij też o własnoręcznych podpisach kierowców. Polecamy przed podróżą pobrać i wydrukować dwujęzyczne „Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym” dostępne na stronie UNIQA w zakładce „Ważne dokumenty”. Możesz zrobić to online. Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz się autem na wyjazd za granicę.
Uczestnicy kolizji często zastanawiają się, czy wzywać policję. Również tutaj zasady są proste. Jeśli w wyniku zdarzenia są osoby ranne lub gdy istnieje wątpliwość co do tego, kto był faktycznym sprawcą, należy wezwać funkcjonariuszy. Podobnie gdy podejrzewasz, że jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jednak jeśli chodzi jedynie o uszkodzenie auta, a wszyscy uczestnicy kolizji czują się dobrze, nie ma wątpliwości co do sprawcy zdarzenia, wezwanie policji nie będzie konieczne.
Aby uzyskać odszkodowanie, zgłoś szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do polskiego oddziału reprezentującego dane towarzystwo. Możesz jednak z tym poczekać do powrotu do kraju. Jeśli będziesz mieć problem z ustaleniem reprezentanta ubezpieczyciela, zgłoś się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. PBUK zajmie się sprawą również wtedy, kiedy taki reprezentant w ogóle nie jest ustanowiony.
JEŚLI TO MY JESTEŚMY SPRAWCĄ KOLIZJI… PRZYDATNE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU NA WYJAZD ZA GRANICĘ - AC I ASSISTANCE
W większości krajów zakres ochrony OC samochodu jest podobny do tego, który obowiązuje w Polsce. To oznacza, że jeśli polski kierowca spowoduje wypadek za granicą, poszkodowany otrzyma odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Warunkiem jest posiadanie ważnej polisy. Pamiętaj, że OC gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko poszkodowanemu. Jeżeli to Ty jesteś winny całej sytuacji, o zwrot kosztów naprawy swojego pojazdu możesz ubiegać się tylko wtedy, gdy posiadasz AC. Warto wówczas jak najszybciej poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela. Co do zasady autocasco chroni również przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak deszcz czy wichura, a także kradzieżą pojazdu.
Warto upewnić się przed wyjazdem za granicę, jaki zakres ma ubezpieczenie OC samochodu oraz jak należy postąpić w razie szkody za granicą.
MINIMALIZUJMY RYZYKO
Planując podróż zagraniczną, należy przede wszystkim zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Oto kilka rad, których zastosowanie pozwoli lepiej czuć się podczas podróży:
- Sprawdź stan techniczny samochodu. Zadbaj o właściwy poziom płynów eksploatacyjnych – oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego, płynu do spryskiwaczy. Skontroluj działanie klimatyzacji, ciśnienie powietrza w oponach i kole zapasowym, oraz oświetlenie samochodu.
- Sprawdź, czy masz wyposażenie awaryjne, które jest konieczne w danym kraju m.in. apteczkę, rękawiczki ochronne, komplet żarówek, kamizelkę ochronną, a nawet komplet bezpieczników (np. na Słowacji).
- Skontroluj terminy badań technicznych i przeglądów. Pierwsze obowiązkowe badanie techniczne wykonujesz po trzech latach od zakupu nowego samochodu, drugie – po dwóch, a następnie – co roku. Datę najbliższego znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj też o przeglądach zalecanych przez producenta. Jeśli zbliża się jego termin lub do wykonania zostało niewiele kilometrów, lepiej zadbaj o to przed urlopem.
- Sprawdź termin ważności polisy OC oraz innych ubezpieczeń – nieopłacenie ich na czas wiąże się z przykrymi konsekwencjami, a dokonanie przelewów zza granicy czasem jest utrudnione.
- Zapoznaj się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie – pozwoli to uniknąć mandatów (często bardzo wysokich).
- Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez NFZ. Znacznie uprości ona korzystanie z publicznej służby zdrowia za granicą. Wniosek o kartę można złożyć w internecie: www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz-wypoczynek. Karta wydawana jest całkowicie bezpłatnie.
- Trzymaj w portfelu inne karty z informacjami mogącymi pomóc służbom ratunkowym w razie wypadku: I.C.E (in case of emergency), zawierającą dane kontaktowe osoby, która powinna być powiadomiona o wypadku; kartę z grupą krwi oraz oświadczenie woli (tzw. karta dawcy, tj. zgoda na pobranie narządów w razie śmierci).
- W razie kolizji lub wypadku za granicą nigdy nie podpisuj oświadczeń i dokumentów napisanych w języku, którego nie rozumiesz! Możesz przez to mieć później poważne kłopoty – prawne i finansowe.
- Zapisz numer na infolinię do ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś ubezpieczenia, aby w razie zdarzenia nie szukać numeru Assistance.
- Dobrze, jeśli przed wyjazdem spiszesz w telefonie komórkowym lub na kartce numer do agenta ubezpieczeniowego. Wtedy w każdej awaryjnej sytuacji będziesz mógł liczyć na pomoc eksperta.