UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Porysowana szyba w aucie – czy ubezpieczenie to pokryje?

Ubezpieczenie OC pokryje wymianę czy naprawę porysowanych szyb, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Natomiast z ubezpieczenia szyb, które jest dodatkową opcją, porysowane szyby w samochodzie mogą być naprawione lub wymienione na nowe, zgodnie z oceną ich stanu przez ubezpieczyciela.

Widziana z boku delikatnie porysowana szyba w aucie w kolorze czerwonym

Od widoczności zapewnionej kierowcy w dużej mierze zależy bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Powinien on między innymi przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić stan szyb – nie mogą być zaśnieżone czy zaparowane. Natomiast zarysowania na jej powierzchni mogą ograniczać widoczność i rozpraszać kierowcę. Czy takie uszkodzenia musisz naprawić na własną rękę, czy możesz liczyć na pokrycie szkody przez ubezpieczyciela?

Porysowane szyby a pełna widoczność na drodze

O tym, w jakim stanie zawsze powinny znajdować się szyby samochodu, mówią przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zostało ono wydane na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.

W § 8 niniejszego rozporządzenia możesz zapoznać się z tym, jakim warunkom technicznym powinno odpowiadać wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób i jakie wymagania muszą spełniać szyby pojazdu. Minister infrastruktury wskazuje, że:

  • Nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia, a przednia szyba powinna Ci zapewnić pełną i wyraźną widoczność, bez zniekształcenia obrazu.
  • Powinny być umocowane w odpowiedni sposób lub wyprodukowane z tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu.
  • Powinny być odpowiednio ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz.
  • Przednie i przednie boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 proc.
  • Nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Porysowana, wyszczerbiona czy rozbita przednia szyba pojazdu może zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi. W przeciwnym wypadku nie powinieneś poruszać się po drogach takim autem. Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant zauważy, że jeździsz z uszkodzoną szybą, może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Z czego wynika porysowanie szyby w aucie?

Wiele czynników może spowodować powstanie mniejszych i większych rys na karoserii oraz szybach pojazdu. Zalicza się do nich:

  • opady atmosferyczne, głównie gradu,
  • odpryskujące kamienie na drodze,
  • kolizje i wypadki na drodze,
  • celowe działanie osób trzecich (akty wandalizmu),
  • korzystanie ze zużytych wycieraczek samochodowych,
  • nieprawidłowe czyszczenie pojazdu.

O ile zarysowania nie są głębokie i nie doszło do poważnego uszkodzenia szyby, nie musisz jej wymieniać. W przeciwnym wypadku miej świadomość, że jazda z pękniętą szybą jest niezwykle ryzykowna, dlatego należy niezwłocznie ją wymienić.

Zarysowania na szybie mogą prowadzić do ograniczenia widoczności, ale i do całkowitego jej uszkodzenia. Dlatego powinieneś je zabezpieczyć lub usunąć. Jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie samochodu uwzględniające ochronę szyb, koszty ich naprawy lub wymiany pokryje Twoja firma ubezpieczeniowa.

Ochrona szyb jako element ubezpieczenia komunikacyjnego

Przy ubezpieczaniu samochodu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb, chroniące przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za tzw. szkodę szybową. W sytuacji, gdy w czasie trwania ochrony dojdzie do uszkodzenia szyby w wyniku następstwa wypadku, w której jesteś osobą poszkodowaną, odszkodowanie z OC sprawcy pokryje koszty związane z jej wymianą.

Natomiast jeśli szyba zostanie porysowana w wyniku działania czynników zewnętrznych lub osób trzecich, to dzięki ubezpieczeniu pomożemy zorganizować wymianę szyby na nową i poniesiemy wszystkie koszty z tym związane.

Ubezpieczenie ochrona szyb gwarantuje pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany:

  • szyby przedniej samochodu, nazywanej również czołową,
  • szyb bocznych,
  • szyby tylnej, jeśli nie jest ona zintegrowana z dachem pojazdu.

Najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje okien dachowych, czyli dachów panoramicznych i szyberdachów czy innych elementów szklanych, w tym lusterek lub reflektorów, ale takie uszkodzenia można likwidować w ramach dobrowolnego autocasco.

Usługa ujęta w ubezpieczeniu polegająca na wymianie zniszczonej szyby w Twoim pojeździe na nową nie musi dotyczyć wyłącznie identycznego produktu, ze znakiem producenta. Będzie to szyba alternatywna, jednak spełniająca wszystkie wymogi techniczne.

Naprawa czy wymiana szyby z ubezpieczenia?

Czy porysowana szyba w aucie będzie naprawiona czy wymieniona na nową, zdecyduje ubezpieczyciel po oględzinach auta. Są one realizowane, jeśli zgłosisz szkodę z polisy.

Szyby porysowane mogą być wypolerowane i naprawione, o ile jest to technologicznie możliwe. Jeśli jednak w ocenie ubezpieczyciela szyba jest na tyle porysowana, że jej naprawa jest niemożliwa, zostanie ona wymieniona.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mechanik poleruje szybę

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

Czytaj dalej
mechanicy naprawiają szybę

Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?

Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat