Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

mechanik poleruje szybę

Przyczyny rys na szybie samochodowej

Przyczyn pojawiania się rys na szybie auta może być mnóstwo. Nawet jeśli bardzo dbamy o pojazd, nie jesteśmy w stanie zapobiec każdemu defektowi. Piasek sypany na drogę w zimie, który wydostaje się spod kół innych samochodów jadących przed nami, to tylko jeden z przykładów. Porysowana szyba w samochodzie może być też skutkiem zbyt długiego zwlekania z wymianą wycieraczek lub nieostrożnego odszraniania w mroźny poranek. Rysy na szybie mogą pojawić się też po wizycie w myjni automatycznej lub być aktem wandalizmu. Inne możliwe przyczyny to przejście po szybie kota, ptaka lub gradobicie. Warto pamiętać, że z upływem czasu również szyba stopniowo się zużywa wraz z eksploatowaniem auta (im starszy pojazd, tym więcej będzie posiadał rys oraz innych defektów, usterek).

Należy podkreślić, że jeśli policjant podczas rutynowej kontroli zauważy, że jeździmy, samochodem z uszkodzoną szybą, zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 66, pkt. 1 i 5) może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i wystawić mandat o wysokości do 500 złotych. Porysowana szyba nie tylko wpływa na estetykę auta, lecz także stanowi zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów. W czasie jazdy pod słońce światło rozprasza się na powstałych rysach – nawet drobne uszkodzenia na szybie czołowej pogarszają widoczność oraz odkształcają rzeczywistość. Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Polerowanie porysowanej szyby w samochodzie

Polerowanie porysowanej szyby to tańsza alternatywa dla jej wymiany. Mimo że w wielu sklepach motoryzacyjnych znajdziemy zestawy do samodzielnego polerowania szyb samochodowych – jeśli nie mamy w tym dużego doświadczenia, rozsądniejszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Wbrew pozorom naprawa porysowanej szyby nie jest prosta – wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, w przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej ją uszkodzić, zamiast pozbyć się defektu. Wykwalifikowani pracownicy serwisu naprawy szyb samochodowych z pewnością lepiej poradzą sobie z usuwaniem rys z szyby (używając do polerowania np. tlenku ceru). Ile kosztuje polerowanie szyb samochodowych? Średnio 150–200 złotych.

Warto mieć świadomość, że usługi polerskie nie są rekomendowane w przypadku szyby czołowej (inaczej przedniej). Dlaczego? Ponieważ obraz może ulec załamaniu, co wpłynie negatywnie na rzeczywistą widoczność tego, co dzieje się na drodze (obraz widziany przez kierowcę będzie zakłamany, nietrudno wtedy o kolizję lub poważny wypadek drogowy). W przypadku głębokich rys na szybie i pęknięć również zalecana jest jej wymiana, a nie polerowanie.

Wymiana porysowanej szyby w samochodzie 

Najprostszym i niekiedy koniecznym, ale też najmniej korzystnym finansowo rozwiązaniem dla kierowcy jest wymiana porysowanej szyby na nową. W zależności od modelu samochodu, nowa szyba może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Natomiast koszt usługi montażu szyby czołowej zwykle wynosi około 150–300 złotych i trwa od 2 do 4 godzin. To zadanie należy powierzyć szklarzowi samochodowemu.

Uszkodzona szyba w aucie a rozszerzone ubezpieczenie OC

Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed tzw. szkodą szybową, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia szyb do polisy OC. W sytuacji, gdy uszkodzenie szyby będzie następstwem wypadku ubezpieczeniowego, odszkodowanie pokryje koszty związane z usługą montażu i zakupem szyby samochodowej. Ubezpieczenie szyb (przedniej, tylnej i bocznych) w ramach ubezpieczenia OC kosztuje około 80 zł/rok. Z dodatkowej polisy z ochroną szyb powinni skorzystać szczególnie Ci kierowcy, którzy nie posiadają obligatoryjnego ubezpieczenia AC

Podsumowując, polerowanie przedniej szyby nie jest zalecane przez większość specjalistów – ze względów bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na jej wymianę na nową. Głębokie rysy również dyskwalifikują opcję skorzystania z usług polerowania. Polerować możemy szyby boczne oraz szybę tylną, ale tylko w przypadku drobnych defektów, powierzając to zadanie profesjonalistom. Pamiętajmy, aby nigdy nie bagatelizować uszkodzeń na szklanej powierzchni, gdyż rysy na szybie mogą prowadzić do załamywania się światła, a tym samym obniżać komfort oraz bezpieczeństwo jazdy kierowcy i pasażerów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Porysowana szyba w aucie – czy ubezpieczenie to pokryje?

Ubezpieczenie OC pokryje wymianę czy naprawę porysowanych szyb, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Natomiast z ubezpieczenia szyb, które jest dodatkową opcją, porysowane szyby w samochodzie mogą być naprawione lub wymienione na nowe, zgodnie z oceną ich stanu przez ubezpieczyciela.

Czytaj dalej
przednia szyba

Wymiana przedniej szyby – jaka polisa pokryje koszty naprawy? Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia AC?

Uszkodzenie szyby czołowej często wymaga wymiany na nową. Jest konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ślad po uderzeniu zaczyna pękać, co wpływa negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób znajdujących się w samochodzie. Jak wymienić przednią szybę? Ile kosztuje usługa wstawiania szyb samochodowych?

 

Czytaj dalej
mechanicy naprawiają szybę

Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?

Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat