Profil kandydata na kierowcę – jak złożyć wniosek?
Kiedyś rozpoczęcie nauki jazdy wymagało zapisania się na kurs. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wyrobienie profilu kandydata na kierowcę (PKK). Co to oznacza, ile kosztuje i co musisz zrobić, żeby go uzyskać?
Co to jest profil kandydata na kierowcę?
Nowe procedury dotyczące prawa jazdy obowiązują od 2014 roku. Obecnie nie możesz zacząć kursu w szkole nauki jazdy, jeśli nie masz założonego profilu kandydata na kierowcę. Zanim jednak uzyskasz PKK, idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców, by otrzymać orzeczenie lekarskie potwierdzające, że możesz prowadzić pojazdy. Jaki jest cel posiadania PKK? Otóż na tej podstawie będziesz rozpoznany w systemie szkoły jazdy czy systemie ośrodka ruchu drogowego. Mając już ten numer, możesz się udać na kurs, a następnie do ośrodka egzaminacyjnego.
Wniosek o profil kierowcy
Wiesz już, czym jest PKK. Jeśli zamierzasz rozpocząć kurs nauki jazdy, to powinieneś złożyć wniosek o profil kierowcy. Czy będzie to wymagać wizyty w urządzenie? Jest to jedna z możliwości, ale masz również inną. Możesz założyć profil kandydata na kierowcę online. Oto co musisz zrobić:
- Załóż konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca.
- Po pomyślnej rejestracji i zalogowaniu się, kliknij „Złóż nowy wniosek”.
- Wypełnienie wniosku o profil kierowcy nie powinno ci sprawić trudności. Możesz skorzystać z kreatora. Musisz wybrać sprawę, której dotyczy wniosek. Następnie twoje dane zostaną zweryfikowane.
- Na etapie składania wniosku konieczne będzie dodanie wymaganych załączników.
- Na koniec należy podpisać dokument za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Wniosek o profil kierowcy możesz również złożyć w urzędzie. Żeby uzyskać numer PKK, należy dostarczyć:
- Wypełniony wniosek.
- Kolorowe aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5 cm.
- Dowód osobisty lub paszport, a ewentualnie legitymację szkolną, jeśli nie jesteś pełnoletni.
- Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem.
Jaka jest opłata za założenie profilu kandydata na kierowcę? Usługa ta jest bezpłatna, natomiast koszt wydania prawa jazdy wynosi 100,5 zł.
Kiedy otrzymasz numer profilu kierowcy?
PKK może być wydany w różnych terminach, w zależności od danego przypadku. Otrzymasz go:
- Natychmiast – o ile w twoim wniosku niczego nie brakuje.
- Do 2 dni – jeśli urząd będzie musiał dodatkowo skontrolować twoje dane.
- Do 30 dni – jeśli sytuacja będzie wymagać wyjaśnienia.
Jeżeli wniosek o PKK złożyłeś pocztą, to tą samą drogą otrzymasz numer.
Czas oczekiwania na prawo jazdy
Kiedy zdasz egzamin, to WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) poinformuje o tym urząd. Prawo jazdy będzie gotowe najpóźniej w ciągu 9 dni roboczych od dnia, w którym ten urząd otrzymał potwierdzenie wspomnianych 100,5 zł za wydanie prawa jazdy.
Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu
Kiedy będziesz już posiadał uprawnienia do prowadzenia pojazdów, to z pewnością zaczniesz myśleć o zakupie pierwszego auta. Pamiętaj, że będąc właścicielem samochodu, obowiązkowo musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Jako młody, niedoświadczony kierowca zapłacisz za ochronę więcej niż prowadzący pojazdy z dłuższym stażem i dobrą historią ubezpieczenia. Jeśli chcesz wpłynąć na obniżenie kosztu ochrony, to nie rozkładaj zapłaty za składkę na raty i wybierz małe auto, o niewielkiej pojemności silnika. Kolejne lata bezszkodowej jazdy wpłyną na obniżenie opłaty za ubezpieczenie OC.