Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przedłużenie polisy OC – kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.

mężczyzna prowadzi auto

Przyzwyczailiśmy się do tego, że polisa ubezpieczeniowa OC przedłuża się automatycznie, a towarzystwa zawsze wysyłają nam wcześniej informację o kolejnym okresie ochrony. Jednak i od tej reguły są wyjątki. W jakich sytuacjach nie powinniśmy spodziewać się nowej oferty?

W większości przypadków rzeczywiście nic nie musimy robić, żeby nadal korzystać z obowiązkowej ochrony pojazdu po końcu roku ubezpieczeniowego. Po zakończeniu umowy polisa ubezpieczeniowa OC zostanie automatycznie przedłużona – chyba że sami złożymy wypowiedzenie. Wcześniej ubezpieczyciel wyśle nam nową ofertę. Informacja o ubezpieczeniu na kolejny rok powinna zostać wysłana nie później niż 14 dni przed upływem okresu ubezpieczeniowego, natomiast kierowca na złożenie wypowiedzenia ma czas do końca trwania umowy.

Polisa OC i zaległości na niej

Jeśli Towarzystwo ubezpieczeniowe odnotowało zaległość na aktualnej polisie nie przedłuży jej automatycznie na kolejny rok. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj przy zawarciu ubezpieczenia na raty. Ważne jest ,aby dotrzymywać terminów płatności. W dowolnym momencie trwania polisy można skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, w celu sprawdzenia jak wyglądają płatności. W niektórych Towarzystwach takie dane można sprawdzić także samodzielnie w indywidualnym koncie klienta.

Polisa ubezpieczeniowa OC „z drugiej ręki”

W taki sposób przepisy regulują jednak tylko kwestię umów, które zawarliśmy samodzielnie (pod warunkiem że w trakcie roku polisowego nie miała miejsca sprzedaż auta). Jeżeli dana polisa ubezpieczeniowa OC została wykupiona jeszcze przez poprzedniego właściciela auta, a na nas prawa i obowiązki ubezpieczającego przeszły w wyniku jego zakupu, sprawy będą się miały nieco inaczej. Polisa OC nie przedłuży się automatycznie, w związku z czym ubezpieczyciel nie prześle nam informacji o kolejnym okresie ubezpieczeniowym.

Polisa ubezpieczeniowa OC - ryzyko dla zapominalskich

Przyzwyczajonym do innych zasad kierowcom, którzy zakupili używane auto, zdarza się zapomnieć, że potrzebna im teraz nowa polisa ubezpieczeniowa OC. Bywa, że nie sprawdzają, nawet kiedy dokładnie kończy się ochrona „odziedziczona” po poprzednim właścicielu. W konsekwencji kierowcy ci jeżdżą bez OC. A należy pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa OC chroni nas przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonym osobom trzecim - jeśli jej nie mamy, będziemy musieli ewentualne szkody pokryć z własnej kieszeni.

Polisa ubezpieczeniowa OC a kary za jej brak

Jest jeszcze jeden powód, dla którego polisa ubezpieczeniowa OC nie powinna nam wypaść z głowy. Kierowca samochodu osobowego, który przez dwa tygodnie jeździł bez OC, zapłaci w 2022 r. karę w wysokości 6020 zł. To więcej niż w ubiegłym roku, wzrosła bowiem granica minimalnego wynagrodzenia, na podstawie którego UFG wylicza wysokość opłat. Pamiętaj! Im krótsza przerwa w ciągłości ubezpieczenia, tym mniejszą karę zapłacisz (przykładowo, za dwa dni bez OC należy się „tylko” 1200 zł). Co istotne, aby zostać ukaranym za brak polisy nie trzeba już być zatrzymanym przez policję – UFG sam wykrywa przerwy w ubezpieczeniu.

Pamiętaj: Jeśli znalazłeś się w jednej z powyższych sytuacji możesz przedłużyć ubezpieczenie w każdej chwili samodzielnie poprzez kalkulatory dostępne na stronach internetowych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Warto nową polisę zawrzeć tak, aby uniknąć przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli jednak masz świadomość, że i tak nie unikniesz już przerwy, to należy zawrzeć polisę jak najszybciej, aby była ona jak najkrótsza, a tym samym kara za brak polisy OC jak najniższa.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy? Czym jest karencja w ubezpieczeniach?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu korzystasz w pełni z ochrony. Co więcej, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Czytaj dalej

Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie – co oznaczają?

Znaczenie terminów nad- i niedoubezpieczenie przydaje się przy szacowaniu wartości naprawy szkody oraz wysokości odszkodowania. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza kwotę ubezpieczenia, przekraczającą wartość pojazdu. Z kolei niedoubezpieczenie jest pojęciem odwrotnym – oznacza ubezpieczenie pojazdu na wartość niższą niż realna wartość pojazdu.

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat