Rekalkulacja składki OC – na czym polega rekalkulacja OC? Wysokość składki na ubezpieczenie OC po zakupie samochodu
Zanim zawrzesz umowę z towarzystwem, najpierw ubezpieczyciel dokona kalkulacji składki OC, czyli wyliczy, ile będzie Cię kosztować ochrona. W pewnych przypadkach jej wysokość może się zmienić na skutek rekalkulacji. Kiedy towarzystwo jej dokona?
Rekalkulacja składki – co oznacza?
Definicja rekalkulacji składki wskazuje, że jest to ponowne przeliczenie wysokości składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC pojazdu, np. z powodu sprzedaży auta czy podania nieprawidłowych danych w poprzedniej kalkulacji.
Efektem może być zwrot części zapłaconej przez Ciebie, lub byłego właściciela auta, składki lub naliczenie dodatkowej płatności do wcześniejszej ceny OC. Do zweryfikowania opłaty dochodzi zwykle, kiedy zmieniają się pewne czynniki, które mają wpływ na koszt ubezpieczenia OC. Natomiast to, czy składka wzrośnie, czy zmaleje, zależy od parametrów, które kształtują cenę za ochronę.
Na czym polega rekalkulacja składki OC? Nie powinna być utożsamiana wyłącznie z koniecznością dopłacenia do ceny ubezpieczenia. Zdarza się, że towarzystwo obniży Ci składkę, np. z uwagi na Twoje bogate doświadczenie za kierownicą czy bezszkodowy przebieg polisy w ostatnich latach.
Rekalkulacja składki na ubezpieczenie OC ze względu na błędne dane
Powodem, przez który towarzystwo dokona rekalkulacji, może być podanie przez Ciebie nieprawidłowych danych przy zawieraniu umowy, np.
- Ukrycie tego, że z pojazdu będą korzystać inni kierowcy – ubezpieczyciel zawsze pyta, czy auto będzie prowadzić wyłącznie właściciel, czy również inni użytkownicy. Szczególnie interesuje go, czy samochód będzie do dyspozycji młodego kierowcy. Jeśli taka osoba będzie używać pojazdu i spowoduje szkodę, to firma wypłaci odszkodowanie, ale możliwe, że dokona rekalkulacji OC, uwzględniając dodatkowego użytkownika pojazdu, co poskutkuje wyższą składką.
- Podanie innego, głównego miejsca użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela kluczowe znaczenie ma nie to, gdzie samochód jest zarejestrowany, lecz to, gdzie nim jeździsz. Jeśli posiadacz korzysta z auta w małej miejscowości, to najczęściej zapłaci za OC mniej, niż gdyby poruszał się pojazdem po dużym mieście. Tymczasem często jest tak, że właściciel samochodu mieszka w małej miejscowości, ale codziennie dojeżdża do dużego miasta i tam głównie korzysta z pojazdu
Jak uniknąć rekalkulacji składki? Przy podawaniu danych do ubezpieczenia zawsze przekazuj informacje zgodne ze stanem faktycznym. Wtedy towarzystwo nie będzie mieć powodu do rekalkulacji.
Rekalkulacja składki OC po zakupie auta
Ubezpieczyciele najczęściej decydują się na rekalkulację składki OC, gdy pojazd zmienił właściciela. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprzedający ma obowiązek przekazania polisy OC nabywcy. Nie ma znaczenia, ile czasu pozostało do zakończenia ochrony. Dzięki temu kupujący oszczędza – nie musi od razu sam zawierać umowy OC i w jego kieszeni pozostaje nawet kilkaset złotych, a w pewnych przypadkach nawet więcej.
Tylko czy na pewno nabywca będzie płacić taką samą składkę? Przecież sprzedający może być doświadczonym kierowcą z bardzo dobrą historią przebiegu ubezpieczenia, a kupujący – osobą młodą, która ubezpiecza pierwszy pojazd. Różnica w cenie OC dla tych posiadaczy może wynosić nawet kilkaset złotych lub więcej.
Czy zatem w takim przypadku dojdzie do rekalkulacji składki OC po zakupie auta? Najczęściej nie, ale ubezpieczyciel ma do tego prawo.
Informację o rekalkulacji OC możesz otrzymać po kilku tygodniach, ale równie dobrze po kilku miesiącach od zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu. Jakie kroki powinieneś wówczas podjąć? Jeśli okaże się, że masz obowiązek dopłacić, to wcale nie oznacza, że powinieneś wypowiedzieć umowę i szukać nowego ubezpieczyciela. Z reguły opłaca się pozostać przy tym samym. Jednak, czy można wypowiedzieć OC po rekalkulacji?
Uwaga!
Jeśli uznasz, że zmiana towarzystwa będzie dla ciebie korzystniejsza, to możesz złożyć wypowiedzenie i jedynie uregulować podwyższoną składkę za wykorzystany czas ochrony. Przy niesatysfakcjonującej rekalkulacji rozważ poszukiwanie korzystniejszych ofert.
Jeśli jednak chcesz mieć pewność, czy dopłata nie będzie konieczna, to możesz złożyć wniosek o rekalkulację składki OC od razu po zakupie pojazdu. Wtedy towarzystwo zweryfikuje, czy cena musi się zmienić. Na tej podstawie możesz ocenić, czy opłaca Ci się kontynuować współpracę, czy jednak lepiej wypowiedzieć umowę. Najczęściej jednak rekalkulacja OC nie jest dokonywana i możesz korzystać z ochrony sprzedającego do końca umowy.
Rekalkulacja na koniec trwania umowy ubezpieczenia pojazdu
Jak już wiesz, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki na dowolnym etapie trwania polisy. Równie dobrze możesz otrzymać wezwanie do zapłaty wyższej składki na kilka dni przed zakończeniem ochrony. Co możesz zrobić? Ubezpieczyciel ma jak najbardziej prawo ponownie wyliczyć składkę na OC, dopóki polisa nie wygaśnie. Możesz jednak odwołać się od jego decyzji. Jak się odwołać od rekalkulacji składki OC? Złóż wniosek o wyjaśnienie przyczyn rekalkulacji.
Najlepiej dla jasności sytuacji złóż wniosek o rekalkulację składki OC od razu po zakupie pojazdu z ważnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Wtedy nawet jeśli okaże się, że cena jest zaskakująco wysoka, możesz złożyć wypowiedzenie i dopłacisz jedynie za wykorzystany czas ochrony.
Uwaga!
Pamiętaj żeby nie dopuścić do przerwy w ochronie i w odpowiednim czasie zawrzeć nową umowę. W przeciwnym wypadku narażasz się na naliczenie wysokich kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Jeśli zrezygnujesz z usług ubezpieczyciela, to w takim przypadku nie otrzymasz zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony. Środki te trafią do poprzedniego posiadacza pojazdu.