Ruch lewostronny na świecie – w których krajach obowiązuje ruch lewostronny?
W Polsce i większości krajów europejskich obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że samochody poruszają się po prawej stronie jezdni. Nie jest to jednak normą na świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej samochody jeżdżą po lewej stronie. Gdzie jeszcze panują takie zasady? Warto to wiedzieć, zwłaszcza przy planowaniu wyjazdów turystycznych własnym autem.
Historia ruchu lewostronnego
Ruch po lewej stronie ma swoje korzenie już w średniowieczu. W czasach tych broń noszono zwykle przy lewym boku, dlatego dla bezpieczeństwa mijano się właśnie lewą stroną. Dzięki temu łatwiej było odeprzeć potencjalny atak. Praworęczni jeźdźcy dosiadali swoje konie z lewej strony, co było po prostu wygodniejsze.
Wszystko to przełożyło się z czasem na rozwój ruchu lewostronnego, który usankcjonowano w 1756 roku. Wówczas to Anglicy oficjalnie zarządzili ruch lewostronny na London Bridge. Dla porównania w starożytnym Rzymie poruszanie się po lewej stronie drogi było zwyczajem. Natomiast w 1300 roku papież Bonifacy VIII ustalił ruch prawostronny na moście św. Anioła w Rzymie. Anglicy, jak widać, poszli w zupełnie inną stronę.
W jakich państwach obowiązuje ruch lewostronny na świecie?
Obecnie ruch lewostronny obowiązuje na drogach w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W wielu brytyjskich koloniach i terytoriach zamorskich jest podobnie. Z ruchem lewostronnym można spotkać się w:
- Afryce – w Botswanie, Eswatini, Kenii, Malawi, Lesotho, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii, Republice Południowej Afryki, na Seszelach, w Tanzanii, Ugandzie, Zambii i Zimbabwe.
- Azji – Bangladeszu, Bhutanie, Brunei, Indiach, Indonezji, Japonii, na Malediwach, w Malezji, Nepalu, Pakistanie, Singapurze, na Sri Lance, w Tajlandii, Timorze Wschodnim czy regionach administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej, tj. w Hongkongu i Makau.
- Australii i Oceanii – w samej Australii, na Fidżi, Kiribati, Nauru, w Nowej Zelandii, w Papui-Nowej Gwinei, Samoa, Tonga, Tuvalu i na Wyspach Salomona.
- Ameryce Północnej – w Anguilli, Antigui i Barbudzie, Bahamach, Barbados, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, na Dominice, Grenadzie, jamajce, Kajmanach, Montserracie, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucii, Saint Vincent i Grenadynie czy na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
- Ameryce Południowej – na Falklandach, w Gujanie, Surinam i w Trynidadzie i Tobago.
Jeśli jedziesz samochodem do Irlandii czy Wielkiej Brytanii, ale i na Cypr czy Maltę, licz się z tym, że będzie tam panował ruch lewostronny. Jeśli jednak jedziesz do Chorwacji samochodem, nie masz się czego obawiać.
W jakich krajach obowiązywał ruch lewostronny?
W okresie kolonizacji Stanów Zjednoczonych swoje kolonie miały tam zarówno Wielka Brytania, jak i Francja. W UK obowiązywał ruch lewostronny, a we Francji – prawostronny. Kiedy Stany Zjednoczone ostatecznie wyzwoliły się spod panowania brytyjskiego, wprowadziły ruch prawostronny jako symboliczne odcięcie się od dawnego kolonizatora. Było to uzasadnione również i tym, że po drogach zaczęły jeździć coraz cięższe pojazdy transportujące różne towary i produkty rolne. Zaprzęgano do nich po cztery konie, z czego koń lewy dosiadany był przez furmana, który nie miał kozła do siedzenia na wozie. W tym wypadku poruszanie się w pobliżu lewej strony drogi okazało się niewygodne.
Choć lata wcześniej Stany Zjednoczone zdecydowały o obowiązywaniu ruchu prawostronnego na ich terytorium, to jeszcze przez wiele lat w samochodach kierownica umieszczona była również po prawej. Zmianę w tym zakresie wprowadził słynny wynalazca Henry Ford w 1908 roku.
Również i w Szwecji obowiązywał niegdyś ruch lewostronny. W 1967 roku zastąpił go prawostronny. Stało się to dokładnie 3 września. Od tego czasu dzień ten nazywany jest „Dagen H”, od słowa „högertrafik”, czyli prawostronny. Z dnia na dzień kierowcy w Szwecji musieli przystosować się do nowych warunków jazdy. Rząd Szwecji, który przez 4 lata przygotowywał się do tej zmiany, uzasadnił ją tym, że ruch prawostronny obowiązywał u szwedzkich sąsiadów, skąd sprowadzano wiele samochodów.
Także i w Polsce obowiązywał niegdyś w ruch lewostronny, choć nie na terytorium całego kraju, a jedynie w Małopolsce, do 1922 roku. Miało to związek z zaborami i tym, że zasady ruchu lewostronnego obowiązywały w Austro-Węgrzech, do których należały ówczesne tereny Galicji pod zaborami. Po rozpadzie Austro-Węgier zasady ruchu lewostronnego obowiązywały jeszcze na Węgrzech, w Austrii i w Czechosłowacji do 1939 roku. III Rzesza postanowiła ujednolicić reguły i wprowadziła ruch prawostronny.
Jakie są zasady ruchu lewostronnego?
Zasady związane z obowiązywaniem ruchu lewostronnego nakazują pojazdom poruszanie się po lewej stronie jezdni. W zmodyfikowanych warunkach taki ruch może obejmować także tramwaje czy kolej. Dla przeciętnego kierowcy z Polski ruch lewostronny to odwrotność wszystkich zasad, do których przyzwyczaił się, jeżdżąc po polskich drogach.
Niezależnie od rodzaju ruchu drogowego (lewo czy prawostronnego), wszędzie obowiązują pewne ograniczenia czy zasady pierwszeństwa na drodze, z którymi powinieneś się zapoznać przed wyjazdem autem, aby nie narażać się na mandaty za przekroczenie prędkości. Sprawdź także, czy musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. W wielu krajach policja jest w stanie sprawdzić ewidencję przebiegu pojazdu czy ewidencję uprawnień kierowców zdalnie, w systemie elektronicznym.