UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak uzyskać, jak długo przysługuje?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków, które najczęściej wiążą się z paraliżującym stresem u poszkodowanych oraz sprawców. Aby zmniejszyć lęk i zdenerwowanie, warto wiedzieć, na co możemy liczyć, gdy do niebezpiecznego zdarzenia nie doszło z naszej winy. Dowiedz się, na jakich warunkach można uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy oraz od kiedy i przez jak długi czas możesz nim jeździć.

Widok z wnętrza samochodu zastępczego z OC sprawcy na mokrą, leśną drogę podczas deszczu, z kroplami na szybie

Czym jest OC?

Obowiązkowa polisa OC to jedyne wymagane przez polskie prawo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. To oznacza, że każda osoba, która posiada własny pojazd, musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku braku wyżej wspomnianej polisy właścicielowi grozi wysoka kara. Dlaczego ubezpieczenie OC jest takie istotne? Przede wszystkim chroni nas przed odpowiedzialnością cywilną za ewentualne szkody, które mógłbyś wyrządzić innym użytkownikom ruchu drogowego, gdy poruszasz się swoim pojazdem. Aktualnie w Polsce wielu ubezpieczycieli oferuje korzystne oferty. Należy również wiedzieć, że koszty polisy OC są bardzo indywidualne, zależą bowiem od doświadczenia właściciela pojazdu, jego bezwypadkowej jazdy oraz marki, modelu, przebiegu i roku produkcji samochodu, którym się porusza. Z wyższymi cenami polisy OC muszą się liczyć przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy przez niewielkie doświadczenie częściej doprowadzają do różnych kolizji czy wypadków drogowych. Firmy ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na bezwypadkową jazdę i chociaż przez lata byliśmy bezpiecznymi kierowcami, to może się zdarzyć, że po jednym wydarzeniu stracimy naszą zniżkę.

Kiedy możemy ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy?

Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym lub kolizji, do których nie doszło z twojej winy? Na szczęście natychmiast możesz zacząć ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy, wliczając w nie również samochód zastępczy. Kiedy możesz poprosić o pojazd zastępczy z polisy OC sprawcy? To zależy przede wszystkim od uszkodzeń Twojego samochodu. Jeżeli nie da się nim poruszać, to samochód zastępczy z OC będzie Ci przysługiwał od momentu szkody. Jeśli możesz nim jeździć, ale wymaga koniecznie zawiezienia do warsztatu, to samochód zastępczy będzie Ci przysługiwał od dnia zawiezienia uszkodzonego auta do naprawy.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia?

Niestety wciąż zdarza się, że sprawca kolizji lub wypadku komunikacyjnego nawet nie wysiada ze swojego pojazdu i odjeżdża, zanim zdążymy zrobić przynajmniej zdjęcie rejestracji. Czasem poszkodowany może być w takim szoku, że nie zapamięta nawet wyglądu samochodu sprawcy. Czy w takiej sytuacji nie uda się uzyskać odszkodowania z polisy OC sprawcy? Nic bardziej mylnego, zaistniałe wydarzenie musisz zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeń, gdzie pracownicy pomogą Ci przygotować niezbędną dokumentację oraz uzyskać odszkodowanie.

W jaki sposób uzyskamy auto zastępcze z OC sprawcy?

Na szczęście uzyskanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie jest długą i żmudną procedurą. Krok po kroku opiszemy, co zrobić, aby szybko i sprawnie dostać samochód zastępczy po wypadku, bez zbędnego stresu. Żeby uzyskać pomoc oraz dostać samochód zastępczy z polisy OC sprawcy, wystarczy zadzwonić na numer ubezpieczyciela, który zawsze znajduje się na jego stronie internetowej. Można również wykorzystać formularz online, napisać maila lub osobiście udać się do biura ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Pamiętaj, że znajomość własnych praw to podstawa w każdym aspekcie życia i nie inaczej jest tutaj. Niektóre firmy mogą Cię przekonywać, że nie należy Ci się samochód zastępczy. Koniecznie musisz się wybronić dobrą argumentacją, dokładnym opisem zdarzenia oraz obecnego stanu swojego samochodu. U większości ubezpieczycieli nie powinno być z tym jednak żadnego problemu, szczególnie jeśli zgłaszasz się do większych firm, które współpracują z wypożyczalniami samochodów w całej Polsce.

Na jaki pojazd zastępczy możesz liczyć?

Jeżeli Twój pojazd został całkowicie zniszczony lub uszkodzony i teraz nie można się nim bezpiecznie poruszać, to koniecznie powinieneś rozważyć wynajem auta zastępczego z OC sprawcy kolizji. W ten sposób nie stracisz mobilności oraz oszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na taksówki, komunikację miejską lub wynajmując samochód zastępczy prywatnie. Jaki pojazd z OC będzie Ci przysługiwał? Wszystko zależy od auta, którym posługiwałeś się w momencie kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Najbardziej możliwa jest sytuacja, w której dostaniesz samochód zastępczy tej samej klasy. Czasami może się zdarzyć, że będzie to auto niższej klasy, na przykład wtedy, gdy w wypożyczalni brakuje określonych pojazdów. 

Jak długo możemy jeździć samochodem zastępczym z OC sprawcy?

Na jak długo otrzymasz samochód zastępczy z OC sprawcy? To zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych pytań po wypadku. Jeżeli sprawcą kolizji lub wypadku komunikacyjnego jest osoba ubezpieczona, to przysługuje Ci pojazd zastępczy z OC na czas konieczny do wykonania całkowitej naprawy uszkodzonego samochodu lub na cały potwierdzony czas likwidacji szkody, pod warunkiem, że Twój pojazd nie nadaje się już do jazdy. Każdy przypadek zostaje rozpatrzony indywidualnie, abyś miał pewność, że auto zastępcze będzie przydzielone na potrzebny Ci okres.

Jak wybrać wypożyczalnie samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnego najmu w konkretnej sieci ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Jednak jeżeli chcesz skorzystać z wypożyczalni, którą znajdziesz sam, to pamiętaj, że usługa nie może kosztować więcej niż kwota oferowana przez ubezpieczyciela sprawcy. Wszystkie informacje uzyskasz w trakcie zgłaszania szkody. W wielu przypadkach możliwe jest wybranie auta z firmy współpracującej z ubezpieczycielem, wiążę się to z dodatkowymi korzyściami, na przykład:

  • Twój samochód zastępczy z polisy OC sprawcy wypadku zostanie bezpłatnie i szybko podstawiony, a później odebrany z wybranego przez Ciebie miejsca. Dopuszczalna jest również opcja podstawienia i odebrania samochodu z dwóch różnych miejsc;
  • bardzo istotny jest brak wpłacania jakiejkolwiek kaucji, ubezpieczyciel nie zablokuje również żadnych środków na Twoim koncie;
  • nie będziesz musiał się martwić o limit kilometrów, ponieważ jest nieograniczony;
  • pojazdem zastępczym bezproblemowo przejedziesz przez granicę kraju; 
  • wynajmując z wypożyczalni ściśle współpracujących z ubezpieczycielem, nie musisz się martwić o nieprzewidziane koszty najmu, które mogłyby przekroczyć płaconą przez ubezpieczyciela sprawcy kwotę;
  • zyskujesz bezpieczeństwo i doradztwo, jeśli nie jesteś pewien zasad najmu samochodu zastępczego.

Na co jeszcze możesz liczyć po wypadku?

Po wypadku komunikacyjnym możesz postarać się o zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Co znaczą te pojęcia? Czym się różnią?

  • Zadośćuczynienie możemy dostać za szkody niematerialne, czyli możemy się o nie ubiegać, jeśli w wyniku wypadku zaczęliśmy odczuwać ból i cierpienie psychiczne, w związku z czym potrzebujemy pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Powodem może być doświadczenie traumy, która skutkuje strachem przed ponownym wejściem do samochodu.
  • Odszkodowanie do zdecydowanie dużo bardziej znany termin, który polega na zrekompensowaniu strat materialnych. W przypadku wypadków komunikacyjnych takie straty to najczęściej zniszczony samochód, sprzęt, który przewoziliśmy oraz wszelkie obrażenia, których nabawiliśmy się w wyniku wypadku. Odszkodowanie pokryje naprawę lub zakup nowych rzeczy oraz koszty leczenia i rehabilitacji, jeśli będzie potrzebna.

Gwarancja zwrotu wszystkich kosztów

Poza sytuacjami, gdy nie ponosimy najmniejszej winy, może się zdarzyć, że również jesteśmy częściowo odpowiedzialni za wypadek drogowy lub kolizję. Często skutkuje to tym, że nie otrzymamy wystarczającej kwoty od ubezpieczyciela głównego sprawcy wypadku. Jest jeszcze gorzej, gdy to my ponosimy winę w pełni. Jak ubezpieczyć się w razie takiej sytuacji? Podstawowe ubezpieczenie OC nam wtedy nie pomoże, ponieważ jest zobowiązane do wypłaty środków jedynie poszkodowanemu, chyba że rozszerzymy własne OC. Ubezpieczyciele pozwalają rozszerzyć ubezpieczenie o wiele różnych opcji dodatkowych, które będą bardzo przydatne, jeśli nie mamy jeszcze ubezpieczenia ACJaką dodatkową ochronę możemy uzyskać? Warto wybrać zwiększenie limitu holowania naszego samochodu oraz wykupić opcję samochodu zastępczego, jeśli to my jesteśmy sprawcami zdarzenia lub nasz pojazd został skradziony. Przyda się również ubezpieczenie opon i szyb, a także ubezpieczenie od pożaru i kradzieży. Podstawowy pakiet OC można też rozszerzyć o świadczenia na skutek uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dużo więcej opcji oferuje bardzo popularny pakiet OC plus AC, który nie kosztuje dużo więcej od podstawowego OC. Wszystkim znane Autocasco to ubezpieczenie, które gwarantuje naprawę lub zwrot wszystkich kosztów, także gdy trzeba kupić nowy samochód. W ten sposób jesteśmy ubezpieczeni przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami losowymi, takimi jak: groźne warunki atmosferyczne, kradzieże, wandalizm, stłuczki i inne wypadki. I chociaż przez polisę jesteśmy chronieni już w podstawowym pakiecie OC, to dodatkowe bezpieczeństwo na drodze jest niesamowicie istotne każdego dnia.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu?

Niezależnie od wykupionego pakietu, ważne aby w przypadku zdarzeń drogowych móc uzyskać podstawową pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu, 24 godziny na dobę. Jak uzyskać takie ubezpieczenie? Możesz udać się do oddziału firmy, załatwić wszystko telefonicznie lub w ciągu pięciu minut wykonać to online.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
zderzenie dwóch aut w tle

Kolizja drogowa a ubezpieczenie OC

Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy decydują się na opuszczenia miejsca zdarzenia, co może się dla nich zakończyć kosztownymi konsekwencjami. Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja drogowa?

Czytaj dalej
Sprawca kolizji drogowej podpisuje oświadczenie

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je poprawnie napisać? Sprawdź, jak wygląda wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym!

Wystarczy ułamek sekundy, chwila nieuwagi, aby doprowadzić do stłuczki. Kolizja może doprowadzić do znacznych strat i uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu drogowego, a te może pokryć ubezpieczenie OC sprawcy. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Przyspieszy to proces likwidacji szkody, a także ułatwi pracę ubezpieczycielowi. Jak sporządzić taki dokument? Czy wszystkie koszty poniesione przez poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę