Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Spalanie paliwa – jak poprawnie obliczyć średnie zużycie paliwa? Kalkulator spalania paliwa

Zużycie paliwa jest jednym z najwyższych kosztów użytkowania pojazdu. To, ile ono wynosi, zależy od wielu czynników m.in. stylu jazdy czy wieku auta. Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu, spalanie może być jednym z kryteriów wyboru. Jak obliczyć, ile wynosi?

Zdjęcie przedstawia długi korek na ulicy

Zużycie paliwa a informacje od producenta

Szukasz odpowiedniego samochodu dla siebie? Interesuje Cię auto z przyciemnianymi szybami, a może szyberdachem? Jeśli racjonalnie podchodzisz do kwestii zakupu auta, w pierwszej kolejności sprawdzisz zużycie paliwa na 100 km. Takie informacje znajdziesz na stronach WWW producentów oraz serwisach skupiających posiadaczy konkretnych marek.

Uwaga!

Czy powinieneś jednak traktować te dane jako wyznacznik realnego zużycia paliwa? Jak producenci to wyliczają? Wyniki spalania, które uzyskasz przy użytkowaniu auta, najpewniej będą inne od wskazań producenta. Różnice wynikają przede wszystkim z procedury homologacyjnej.

Otóż jednym z testów, które przeprowadza się przed dopuszczeniem pojazdu do sprzedaży, jest wykonanie prób na hamowni podwoziowej. Wtedy okazuje się, czy dana jednostka spełnia wymagania dotyczące emisji szkodliwych substancji, a także jakie jest jej zużycie paliwa.

Problem tkwi jednak w tym, że takie badania muszą być przeprowadzane w określonych, kontrolowanych warunkach. Temperatura komory musi wynosić od 20 do 30 stopni Celsjusza. Wymagana jest również odpowiednia wilgotność bezwzględna i spełnienie wielu innych warunków.

Problem różnic między danymi producenta a rzeczywistymi wynikami nie jest niczym nowym. Dlatego też w połowie 2017 roku wprowadzono WLTC, czyli zmodernizowany cykl jezdny, dzięki któremu dane o spalaniu ujawniane przez producentów mają być dokładniejsze. Jest on obligatoryjny dla wszystkich od 2019 roku i wprowadzono w nim wiele zmian w stosunku do dotychczas praktykowanych rozwiązań.

Musisz jednak pamiętać, że żadne testy nie będą nigdy w 100 proc. odzwierciedlać tego, ile będzie palić Twoje auto. Przede wszystkim korzystasz z niego w zróżnicowanych warunkach – zarówno w czasie upałów, jak i mrozów. Jeździsz, kiedy jest bezwietrznie oraz kiedy mocno wieje – wszystko to przekłada się na zużycie paliwa.

Co wpływa na zużycie paliwa? Najczęściej zadawane pytania o średnie spalanie paliwa

Spalanie w pojeździe jest uzależnione od wielu czynników m.in. stylu jazdy i ewentualnych usterek mechanicznych. Oto co może powodować większe zużycie:

  • niskie ciśnienie w oponach,
  • jazda z włączoną klimatyzacją,
  • dodatkowe wyposażenie lub przewożenie ciężkich rzeczy,
  • miejsce użytkowania pojazdu – spalanie w mieście niemal zawsze będzie wyższe niż na trasie szybkiego ruchu,
  • źle dobrany olej silnikowy,
  • zużyte świece zapłonowe,
  • uszkodzona klimatyzacja samochodowa,
  • awarie sterownika wtryskiwacza paliwa,
  • usterka przepływomierza powietrza,
  • styl jazdy,
  • uszkodzenia powypadkowe.

Jeśli Twój pojazd nagle zaczyna więcej palić, to zacznij obserwować, czy po każdym tankowaniu sytuacja się powtarza, czy jednak podwyższone spalanie było chwilowe i wynikało, np. z tego, że więcej jeździłeś po mieście. Jeśli nie wiesz, jaka jest przyczyna, skonsultuj to z mechanikiem. Być może problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązania.

Licznik spalania w pojeździe – czy średnie spalanie samochodu jest wiarygodne?

Wiele pojazdów jest wyposażonych w licznik spalania, co oznacza, że na ekranie wyświetla Ci się, ile w danym momencie wynosi zużycie paliwa, a także jakie jest średnie zużycie. Czy jednak te dane są zgodne z rzeczywistością? Nie zawsze, przy czym wyniki w nowych pojazdach mogą odbiegać od realnych o zaledwie 10 proc. Nieścisłości pojawiają się w przypadku starszych samochodów, ale też wcale nie są one duże. Jeśli auto spala średnio 7 l na 100 km, a oszacowana wartość jest zawyżona o 10 proc., to 7,7 l i tak daje mniej więcej świadomość, ile wynosi zużycie paliwa w Twoim aucie.

Jeśli masz auto wyposażone w licznik spalania, możesz jak najbardziej zawierzyć temu pomiarowi, szczególnie w przypadku nowych i kilkuletnich pojazdów. Oczywiście, warto przetestować, czy aby na pewno prezentowane wyniki są zgodne z rzeczywistością. Jak policzyć, ile pali auto?

Kalkulator spalania paliwa – jak szybko obliczyć spalanie paliwa?

Obliczenie spalania paliwa jest dosyć łatwe i nie powinieneś mieć żadnych problemów. Jak to zrobić?

  • Zatankuj do pełna samochód.
  • Spisz stan licznika.
  • Przejedź pewną liczbę kilometrów, np. 10.
  • Ponownie zatankuj do pełna.

Dzięki temu uzyskasz dane niezbędne do obliczenia spalania. Podziel ilość zatankowanego za drugim razem paliwa przez przejechane kilometry i pomnóż przez 100. To prosty sposób na kalkulację spalania. Aby wszystko było jasne, posłużmy się konkretnym przykładem.

Załóżmy, że przejechałeś 50 km. Na stacji zatankowałeś do pełna 4 litry benzyny. Zatem, żeby wyliczyć średnie spalanie, dzielisz 4/50 i mnożysz przez 100. Wynik spalania w Twoim aucie w takim przypadku to 8 l/100 km.

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć spalanie pojazdu, to postaraj się to zrobić na podstawie większej liczby przejechanych kilometrów, np. po kilku dniach jazdy po mieście. Branie pod uwagę, np. 10 km nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż taki pomiar trudno byłoby traktować jako wyznacznik faktycznego zużycia paliwa. Wystarczy, że jechałeś poza godzinami szczytu, dzięki czemu daną trasę mogłeś pokonać płynnie, bez wielokrotnego zatrzymywania się, a to już ma duży wpływ na spalanie. Uzyskane informacje możesz wykorzystać do obliczenia kosztu paliwa, np. miesięcznie czy rocznie.

Spalanie paliwa a ubezpieczenie OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, wyliczając składkę na obowiązkowe OC pojazdu. Czy spalanie jest jednym z nich? Nie bezpośrednio, ale posiadacze aut wyposażonych w silniki o dużej pojemności muszą mieć świadomość, że więcej zapłacą za OC niż właściciele małych aut miejskich, w tym samochodu bez prawa jazdy kat. B, za to z kategorią AM . Owa pojemność silnika rzutuje zaś na spalanie. Oczywiście, nie jest tak, że każdy pojazd o dużej pojemności silnika będzie charakteryzować się wysokim zużyciem paliwa i jednocześnie wyższą składką na OC.

Wpływ na to mają różne elementy m.in. to, jak korzystasz z auta, jak długo masz prawo jazdy, czy ile masz lat.

Dowiedz się, ile kosztuje prawo jazdy, wyrób sobie odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a następnie wybierz ekonomiczne auto, które z jednej strony będzie miało niskie spalanie paliwa, a z drugiej jego składka na OC nie będzie zbyt wygórowana.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Karta paliwowa dla Twojej firmy - transakcje flotowe pod kontrolą - zobacz interpretację ogólną i najczęściej zadawane pytania

Polskie przedsiębiorstwa utrzymują często szeroką flotę samochodową. Zalicza się do niej pojazdy osobowe i ciężarowe, w tym TIR-y. Mogą one być własnością firmy lub też być finansowane z wykorzystaniem leasingu lub kredytów. Wszystkie wymagają niezmiennie ponoszenia wydatków na utrzymanie, łącznie z kosztem eksploatacji i paliwa. Dużym ułatwieniem przy korzystaniu z samochodów firmowych są karty paliwowe. Sprawdź, na czym polega ich specyfika.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą auta

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC

Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat