UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – co powinna zawierać umowa?

W Polsce pracuje i mieszka coraz więcej obcokrajowców – według danych z GUS w 2019 roku było to ponad 2 miliony osób. Zatem przestaje być dziwne, że chcą oni kupować nieruchomości czy auta. Jednak sprzedaż samochodu obcokrajowcowi nadal może budzić pewne wątpliwości, ponieważ sprzedawcy mogą nie wiedzieć, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży, co z rejestracją auta i ubezpieczeniem OC? Poniżej wyjaśniamy te kwestie.

uścisk dłoni

Umowa sprzedaży samochodu zawierana z obcokrajowcem – jak powinna wyglądać?

Jeśli auto jest sprzedawane w Polsce, umowa powinna być w języku polskim. Może się jednak zdarzyć, że kupujący będzie chciał podpisać umowę w języku obcym czy w obecności notariusza. Nie powinno nas to niepokoić, aczkolwiek jeśli nie znamy języka, w którym jest sporządzona umowa, najlepiej poprosić o jej tłumaczenie lub sporządzić dokument w dwóch wersjach językowych. W internecie można znaleźć wzory takich umów, najczęściej w językach polsko-angielskim lub niemieckim i ostatnio także ukraińskim. 

Oczywiście najprościej dla sprzedającego jest użyć standardowej umowy sprzedaży samochodu w ojczystym języku, wtedy to kupujący będzie musiał ją przetłumaczyć na język, którym się posługuje. 

Zanim podpiszemy umowę, należy potwierdzić dokument tożsamości, jakim posługuje się kupujący, najlepiej porównać dwa dokumenty paszport, dowód osobisty, prawo jazdy czy kartę stałego pobytu. 

Na umowie muszą być wpisane dane osobowe obu stron:

  • imię i nazwisko;
  • adres zameldowania lub zamieszkania; 
  • PESEL lub inny numer identyfikacyjny;
  • numery dokumentów tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i informacja, jaki organ i kiedy je wydał;
  • data i miejsce zawarcia umowy, niekiedy sprzedający podają dokładną godzinę transakcji;
  • cena sprzedaży w formie liczbowej i pisemnej,

oraz wszelkie dane przedmiotu sprzedaży:

  • marka i model samochodu;
  • kolor;
  • rok produkcji;
  • numery rejestracyjne;
  • numer VIN;
  • aktualny przebieg.

Warto w umowie umieścić klauzulę z informacją, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu, oraz oświadczenie, że w chwili sprzedaży samochód spełnia warunki techniczne dopuszczenia do ruchu drogowego. Często do umowy jest dopisane oświadczenie kupującego, że jest jedynym właścicielem i ma prawo dysponowania sprzedawanym samochodem.

Oczywiście umowa musi zostać czytelnie podpisana przez obie strony. 

Sprzedający musi przekazać kupującemu wszelkie dokumenty dotyczące pojazdu, takie jak: dowód rejestracyjny z pieczątką informującą o aktualnym badaniu technicznym, kartę pojazdu, polisę OC i książeczkę serwisową. 

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi a ubezpieczenie

Trzeba pamiętać, że sprzedając samochód, zawsze trzeba przekazać polisę OC nowemu właścicielowi – ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie właściciela. Nabywca samochodu decyduje, czy będzie kontynuował polisę, czy ją wypowie i ubezpieczy się gdzie indziej. Aczkolwiek to na sprzedającym ciąży obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu – wg ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych ma na to 14 dni od chwili zbycia samochodu.

Można przypuszczać, że obcokrajowiec, szczególnie jeśli nie zna dobrze języka polskiego, nie będzie zajmował się wypowiadaniem umowy ubezpieczeniowej. Zatem warto zgłosić sprzedaż auta obcokrajowcowi jak najszybciej – chociażby, aby odzyskać nadpłaconą składkę AC i NNW. Warto wiedzieć, że dodatkowe pakiety, takie jak ubezpieczenie assistance czy ubezpieczenie szyb, nie przechodzą na nowego właściciela samochodu, zatem towarzystwo ubezpieczeniowe powinno nam zwrócić niewykorzystane składki. Niestety ta sytuacja nie dotyczy OC – chyba że kupujący wypowie polisę.

W dobie globalizacji i przemieszania się ludzi z kraju do kraju nie należy obawiać się sprzedaży samochodu obywatelom innych państw. Wszystkie czynności wykonuje się tak samo, jak w przypadku zawierania umowy z Polakami. Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi może jedynie generować większe prawdopodobieństwo, że przyjdzie nam do zapłaty mandat z zagranicy, jeśli nowy właściciel, jadąc na starych tablicach rejestracyjnych, przekroczył prędkość lub popełnił inne wykroczenie. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że taka sytuacja może mieć miejsce po sprzedaży auta komukolwiek. 

Pamiętajmy, że po sprzedaży pojazdu za wszelkie powstałe szkody odpowiada jego nowy właściciel. Dlatego ważne jest dopełnienie wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – czy umowa kupna i sprzedaży samochodu ma wpływ na ubezpieczenie pojazdu?

Firma SAMAR poinformowała, że w 2020 roku w Polsce w urzędach zostało zarejestrowanych ponad 3 mln aut, czyli o 12,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Oznacza to, że około 3 mln razy zawarto umowy kupna-sprzedaży pojazdów. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców wskazuje, że w 2021 roku zarejestrowano w naszym kraju 446 680 nowych samochodów osobowych, czyli dokładnie o 4,27 proc. więcej rok do roku. Instytut Samar prognozuje, że w 2022 roku będzie ich 485 tys. Co dzieje się z ubezpieczeniem OC po…

Czytaj dalej

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – do czego zobowiązuje?

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu zabezpiecza interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego pojazd. Na jej podstawie obie strony zobowiązują się do zawarcia transakcji w późniejszym terminie. Jak napisać ją poprawnie? Co jest lepsze: umowa przedwstępna sprzedaży samochodu z zaliczką czy zadatkiem? Jakie konsekwencje grożą stronom za niedotrzymanie jej warunków? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania w naszym poradniku.

Czytaj dalej
auta zaparkowane na parkingu

Umowa sprzedaży samochodu w 2024 – co powinien zawierać dokument umowy kupna i sprzedaży samochodu? Jaki płaci się podatek od sprzedaży auta?

Umowa sprzedaży samochodu jest dokumentem, który potwierdza prawo przeniesienia własności auta. Dlatego też jest niezwykle istotne, aby zawierała wszelkie niezbędne informacje i dane, aby jej ważność nie została podważona przez urzędy. Niezależnie od tego, czy umowa została spisana odręcznie, czy strony posługują się gotowym wzorem, należy pamiętać o najważniejszych elementach. Jakich? Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży pojazdu?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę