Światła pozycyjne – do czego służą, kiedy należy je włączać?
W zakresie obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu w Polsce znajduje się oświetlenie zewnętrzne, w tym światła pozycyjne. Kiedy należy ich używać i czym różnią się one od świateł mijania?
Czym są światła pozycyjne?
Oświetlenie pojazdu odgrywa szereg ról. Ma przede wszystkim sprawiać, że samochód będzie dobrze widoczny na drodze, zwłaszcza po zmroku i w czasie niekorzystnej aury, np. ulewnego deszczu czy mgły i śnieżycy. Światła pozycyjne zaliczane są do obowiązkowych świateł pojazdu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym obligatoryjnego wyposażenia samochodu. Te same przepisy mówią też o konieczności posiadania:
- świateł drogowych,
- świateł mijania,
- kierunkowskazów,
- świateł stopu – hamowania,
- oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej,
- odblasków,
- oświetlenia awaryjnego,
- lamp cofania,
- lamp przeciwmgielnych tylnych.
Podstawową funkcją świateł pozycyjnych, od której wzięły one swoją nazwę, jest określanie pozycji pojazdu na drodze. Dzięki nim inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzą, gdzie znajduje się pojazd, gdzie kończy się tylna część auta, a gdzie zaczyna przednia. Dlatego wyróżnić można światła pozycyjne przednie i światła pozycyjne tylne.
Lampy pozycyjne z przodu są białe, a z tyłu czerwone.
Kiedy używane jest oświetlenie pozycyjne?
Światła pozycyjne używane są po zmierzchu, tj. w warunkach ograniczonej czy znacznie ograniczonej widoczności na drodze. Jednak przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują, w jakich sytuacjach kierowca powinien włączyć światła pozycyjne. Ma on obowiązek zrobić to w przypadku:
- holowania pojazdu,
- postoju spowodowanego uszkodzeniem pojazdu silnikowego lub przyczepy na drodze ekspresowej, autostradzie i na drogach poza obszarem zabudowanym.
Jeśli kierowca chce ręcznie włączyć światła pozycyjne, powinien nacisnąć włącznik oznaczony symbolem dwóch świecących reflektorów, które skierowane są do siebie tyłem.
Światła pozycyjne wykorzystywane są podczas postoju pojazdu czy holowania, podczas gdy świateł mijania trzeba używać w czasie jazdy przez całą dobę.
Ile świateł pozycyjnych mają pojazdy mechaniczne?
Od 2010 roku prawo dopuszcza do ruchu pojazdy wyposażone w dwie białe lampy przednie pozycyjne oraz dwie czerwone lampy z tyłu tego samego rodzaju. Jeśli chodzi o samochody oraz przyczepy o długości przekraczającej 6 metrów ponadto muszą mieć one dodatkowe światło żółte pozycyjne boczne. Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości przynajmniej 300 metrów.
Nie tylko samochody, ale i motocykle, a nawet rowery mają swoje światła pozycyjne. Z przodu i z tyłu powinny być w ich przypadku pojedyncze światła pozycyjne. Motocykliści dzięki światłom tego typu muszą być widziani na drodze z odległości co najmniej 300 metrów, a rowerzyści – 150 metrów, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i bardzo dobrej widoczności.
Czym różnią się światła pozycyjne i światła postojowe?
Część kierowców może nie być świadomych tego, że światła postojowe i pozycyjne choć podobne pod względem nazewnictwa, nie są tym samym. O ile pozycyjne przednie i tylne są na wyposażeniu każdego samochodu i jest to uregulowane prawnie, to światła postojowe są dodatkowym wyposażeniem. Światła postojowe można znaleźć w pojazdach, których długość nie przekracza 6 m, a szerokość 2 m. Świecić mogą one z obu stron auta lub tylko z jednej – prawej lub z lewej. Także i one mają zapewnić bezpieczeństwo podczas postoju w trudnych warunkach atmosferycznych, ale światła postojowe nie mogą zastępować świateł pozycyjnych, kiedy jest to wymagane prawnie.