Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Tabliczka znamionowa w samochodzie – czego można się z niej dowiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy samochód przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. Jej brak powoduje, że auto nie przejdzie corocznego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Co właściwie powinno znajdować się na tabliczce znamionowej?

Kobieta stoi przy samochodzie i sprawdza, gdzie znajdzie tabliczkę znamionową

Czym jest tabliczka znamionowa?

Przepisy wskazują, że każdy samochód musi mieć tabliczkę znamionową, czyli dosłownie niewielką plakietkę, wykonaną z trwałego materiału zabezpieczonego przed korozją, na którym informacje zostaną umieszczone w sposób trwały. Bardzo często taka tabliczka jest zabezpieczana za pomocą plomb ochronnych.

W zdecydowanej większości przypadków ma ona formę metalowej płytki o kształcie prostokąta, ale zdarza się, że jest ona po prostu etykietą samoprzylepną.

Informacje na tabliczce znamionowej

Producent samochodu ma obowiązek umieścić tabliczkę znamionową w aucie, ale to nie on decyduje o tym, co się na niej znajdzie. Wszystkie informacje, jakie powinny być wybite lub wskazane na tabliczce znamionowej określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Zgodnie z prawem (załącznik 4 par. 2 ust. 1 ) tabliczka znamionowa powinna zawierać:

  • nazwę producenta, tj. markę samochodu,

  • numer świadectwa homologacji pojazdu,

  • numer VIN pojazdunumer identyfikacyjny pojazdu, a w razie jego braku – numer podwozia/nadwozia,

  • maksymalną masę całkowitą pojazdu,

  • maksymalną masę całkowitą zespołu pojazdów w przypadku samochodu, który jest przeznaczony do ciągnięcia przyczepy,

  • maksymalne obciążenie osi podane w kolejności od przodu do tyłu.

W przypadku tabliczek znamionowych motocykli i motorowerów zamiast maksymalnej masy całkowitej podaje się poziom hałasu zewnętrznego na postoju, który wyrażany jest w decybelach dB (A) przy prędkości obrotowej.

Natomiast w przypadku przyczepy i naczepy podawane jest maksymalne obciążenie pionowe na urządzenia sprzęgające. Jeśli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe od dopuszczalnych, to trzeba je zapisać w dwóch kolumnach – jedna ma dotyczyć dopuszczalnych wartości, a druga maksymalnych.

Niezależnie od pojazdu, producent może również podać na tabliczce znamionowej dodatkowe informacje, ale poza prostokątem z wymaganymi danymi z rozporządzenia. W nagłówku lewej kolumny tabliczki podaje się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany, ale dotyczy to tylko tych, które są po raz pierwszy rejestrowane po 1 maja 2016 roku.

Gdzie instalowana jest tabliczka znamionowa?

O miejscu montażu tabliczki znamionowej decyduje producent pojazdu, zanim wprowadzi auto na rynek. Powinien on wskazać w książce serwisowej, gdzie można znaleźć tabliczkę znamionową. Najczęściej jest ona na słupku B, który jest ważnym elementem nadwozia odpowiadającym za solidne podtrzymywanie dachu pojazdu. To słupek pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami bocznymi auta.

W starszych modelach samochodów osobowych zdarzało się, że tabliczka znamionowa była umieszczana pod maską, ale producenci zrezygnowali z tego, ponieważ była ona narażona na szybkie zniszczenie w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych.

Ponadto tabliczki te montowane są w okolicach kielichów zawieszenia pojazdu, w ścianie grodziowej lub na podszybiu. Powinny one być łatwo dostępne dla kierowcy czy osoby przeprowadzającej badanie techniczne auta.

Jesteś właścicielem pojazdu? Wybierz ubezpieczenia samochodowe, które uchronią Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji przeróżnych szkód.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Mandaty za przekroczenie prędkości i nie tylko - zobacz nowy taryfikator mandatów 2022

Przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierowcę na drodze w Polsce powoduje, że przy kontroli drogowej lub wykonaniu zdjęcia fotoradarem zostanie ukarany mandatem. Jego wysokość oraz liczba punktów karnych przyznanych w związku z wykroczeniem drogowym lub przestępstwem jest zależna od aktualnego taryfikatora mandatów 2022. Sprawdź, ile zapłacisz za dwukrotne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, a jaki mandat będzie musiał zostać opłacony za spowodowanie kolizji.

Czytaj dalej

Czy homologacja pojazdu wpływa na ubezpieczenie OC?

Homologacja pojazdu dotyczy zatwierdzenia, czy spełnia on normy techniczne występujące w danym kraju. Procedura ta może dotyczyć zarówno producentów chcących wprowadzić na rynek nowy pojazd, jak i właścicieli aut, którzy dokonali poważnej przeróbki w konstrukcji auta, np. zamontowali instalację gazową.

Czytaj dalej

Historia Pojazdu – sprawdź VIN bezpłatnie

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat