Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie GAP – czym jest, czy warto wykupić polisę?

Kupując auto z salonu, należy liczyć się z dużą utratą wartości pojazdu - uśredniając, w ciągu 3 lat jego wartość rynkowa spada o około 40-50%. Warto pomyśleć więc o ubezpieczeniu GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) - zapewnia ochronę konsumentowi, który kupił samochód na kredyt lub skorzystał z opcji leasingu i doświadczył szkody całkowitej. Ile kosztuje polisa GAP i co należy wiedzieć o tym produkcie ubezpieczeniowym?

mężyczna w salonie samochodowym

Co to jest ubezpieczenie GAP?

GAP to ubezpieczenie straty finansowej - zapewnia pełną ochronę kredytobiorcom i leasingobiorcom w razie wystąpienia szkody całkowitej. O szkodzie całkowitej mówimy wówczas, gdy auto zostanie skradzione, uszkodzone lub zniszczone do tego stopnia, że jego dalsze użytkowanie jest niemożliwe - naprawa nie ma sensu ze względu na to, że jej koszt przekracza 70% wartości rynkowej auta. Jakie pojazdy mogą być objęte tego typu ochroną? Dzięki polisie GAP można ubezpieczyć zarówno nowy, jak i używany samochód osobowy, a także np.:

  • pojazdy zabytkowe, 
  • pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych,
  • pojazdy uprzywilejowane,
  • motocykle, quady, 
  • pojazdy ciężarowe i rolnicze, które są przedmiotem leasingu.

Jakie rodzaje ubezpieczenia GAP wyróżniamy? Są to:

  • GAP fakturowy - pokrywa różnicę między wartością zakupu nowego samochodu a wartością rynkową auta z dnia szkody całkowitej, 
  • GAP indeksowy - to najczęściej wybierana opcja, zapewnia odszkodowanie na poziomie 20-30% wartości rynkowej samochodu w dniu zdarzenia,
  • GAP finansowy - pokrywa różnicę pomiędzy kwotą leasingu pozostałą do spłaty (na dzień wypłaty odszkodowania) a wartością rynkową pojazdu.

Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa GAP?

Cena polisy GAP wynosi od 0,4% do 1,2% wartości pojazdu w skali roku (zwykle najdroższym wariantem jest finansowy, a najtańszym - fakturowy). Od czego zależy cena ubezpieczenia GAP? Wysokość składki jest obliczana przy uwzględnieniu wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, liczby miesięcy okresu ochrony ubezpieczeniowej oraz stawki składki - to iloczyn tych trzech składowych. Znaczenie ma również rodzaj pojazdu. W wyjątkowych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może również wziąć pod uwagę inne, indywidualne kryteria. Warto wspomnieć, że o ile OC można rozłożyć na więcej, niż jedną składkę, o tyle w przypadku ubezpieczenia GAP towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga jednorazowej płatności z góry. 

Polisa GAP - szkoda całkowita i wypłata odszkodowania

Jak postępować w przypadku szkody całkowitej? Osoba, która podpisała umowę ubezpieczeniową, powinna zgłosić szkodę w ciągu 7 dni od zdarzenia lub od dnia uzyskania informacji o niej oraz umożliwić towarzystwu ustalenie okoliczności powstania szkody, aby potwierdzić zasadność i wysokość odszkodowania. Żeby móc zgłosić szkodę, należy wypełnić specjalny wniosek o odszkodowanie z ubezpieczenia GAP i dostarczyć go mailowo lub pocztą tradycyjną wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentem potwierdzającym wystąpienie szkody sporządzonym przez ubezpieczyciela OC lub AC. Odszkodowanie z polisy GAP zostanie wypłacone w ciągu 30 dni liczonych od dnia otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu. Może okazać się, że ubezpieczyciel potrzebuje nieco więcej czasu na ustalenie okoliczności - w takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone w ciągu 14 dni od wyjaśnienia niejasności. Natomiast bezsporna część odszkodowania zostanie wypłacona w ciągu wspomnianych wyżej 30 dni.

Ubezpieczenie GAP a możliwe wyłączenia

W jakich sytuacjach nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa? Polisa GAP nie zadziała, jeśli:

  • powstała szkoda całkowita jest efektem celowych działań użytkownika pojazdu lub tzw. rażącego niedbalstwa, 
  • szkoda całkowita jest skutkiem użytkowania samochodu przez osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi,
  • do zdarzenia doszło w chwili, gdy kierujący pojazdem był w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu (zgodnie z przepisami Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w Polsce),
  • w chwili wypadku, sprawca prowadził pojazd, będąc po spożyciu narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • zniszczony lub uszkodzony samochód był użytkowany jako narzędzie przestępstwa,
  • szkoda całkowita dotyczy samochodu zarejestrowanego lub nielegalnie wprowadzonego na terytorium Polski.

Ubezpieczyciel nie ponosi również odpowiedzialności z tytułu szkody całkowitej, jeśli ma ona związek z wadą produkcyjną wykonania pojazdu lub powstałą podczas używania samochodu do nauki jazdy. Oczywiście nie są to wszystkie możliwe wyłączenia, a jedynie część z nich. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaznaczyć, że okres eksploatacji pojazdu w chwili zakończenia umowy nie może przekroczyć np. 9 lat. Chcąc uniknąć rozczarowań warto dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), zanim wybierzemy konkretną ofertę ubezpieczenia GAP.

Czy warto posiadać ubezpieczenie GAP?

Z ubezpieczenia GAP powinni skorzystać szczególnie Ci kierowcy, którzy planują zakup nowego samochodu na kredyt lub w leasingu. Dlaczego? Ponieważ w przypadku wystąpienia szkody całkowitej (np. kradzież, pożar, wypadek drogowy) polisa GAP zabezpieczy wartość samochodu - chroniąc interesy kierowcy przez okres trwania umowy leasingowej/umowy kredytowej (minimum od 3 do 60 miesięcy) lub 12 miesięcy. Mimo że przy finansowaniu zakupu auta za pomocą kredytu lub leasingu poza obowiązkowym OC, nabywca musi również wykupić dodatkową polisę AC - często oba te produkty nie są w stanie pokryć wszystkich strat związanych z wystąpieniem szkody całkowitej i tu przydaje się właśnie GAP.

Podsumowując, ubezpieczenie GAP chroni przed stratą finansową - zabezpieczając interesy osoby, która bierze samochód w leasing lub na kredyt. Warto pomyśleć o tego typu dodatkowej ochronie, mimo posiadania polis OC i AC, które mogą okazać się niewystarczające w sytuacji stwierdzenia szkody całkowitej pojazdu. 

Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat