Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego – co obejmuje polisa OCP?

Firmy, które zajmują się transportem drogowym muszą zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, tak jak każdy posiadacz pojazdów. Przedsiębiorcy z branży transportowej mogą się również zdecydować na OC przewoźnika. Ta ochrona ubezpieczeniowa jest dobrowolna, jednak biorąc pod uwagę fakt, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za ładunek, skorzystanie z takiego ubezpieczenia wydaje się być niezbędne.

autobus

Ubezpieczenie OCP – co to jest?

Ubezpieczenie OC przewoźnika nazywane jest w skrócie ubezpieczeniem OCP. Przedsiębiorca, który oferuje usługi przewozowe jest ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw. Od chwili przyjęcia towaru od zlecającego transport do momentu jego przekazania odbiorcy, to właśnie przewoźnik jest odpowiedzialny za ładunek. Rzeczy często przewożone są do odległych krajów, podczas transportu zmieniają się warunki atmosferyczne, a przedmioty zlecającego mogą zostać uszkodzone lub utracone. To tylko wybrane powody, ze względu na które polisa OCP jest niemal niezbędna w działalności transportowej.

OCP zabezpiecza przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością ponoszoną przez niego w związku z zawartą umową przewozową. Zatem jeśli w czasie transportu ładunek zostanie utracony albo uszkodzony, to wtedy zakład ubezpieczeń poniesie odpowiedzialność finansową – zlecający otrzyma odszkodowanie. Przewoźnik powinien być świadomy tego, że korzystanie z takiej ochrony ubezpieczeniowej jest dla niego zabezpieczeniem biznesu.

Odpowiedzialność przewoźnika określana jest przez konwencję CMR oraz ustawę Prawo przewozowe.  Jeśli nie posiada on OC przewoźnika drogowego, to może ponosić odpowiedzialność z tytułu szeregu zdarzeń. Powinien zadbać o:

  • Właściwe zabezpieczenie ładunku podczas transportu. Nie chodzi wyłącznie o zastosowanie odpowiednich pasów, ale m.in. także o przewożenie rzeczy, które tego wymagają, w odpowiedniej temperaturze. Dotyczy to m.in. artykułów żywnościowych.
  • Solidne zabezpieczenie ładunku podczas postoju. Kierowca powinien wybierać takie miejsca na postój, które wydają się być bezpieczne – oświetlone, w zasięgu kamer. Dodatkowo powinien sprawować nadzór nad pojazdem.
  • Odpowiednie przygotowanie towarów do rozładunku.
  • Wydanie ładunku osobom do tego uprawnionym.
  • Jazdę zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Ważne jest m.in. respektowanie czasu pracy. Jednym z wielu powodów wypadków jest przemęczenie kierowców.

Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie przewoźnika?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty, powinieneś się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zwróć szczególną uwagę na:

  • Sumę gwarancyjną – czyli górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Weź pod uwagę wartość ładunków, które przewozisz. Ważne, żeby to była suma gwarancyjna obowiązująca dla jednego zdarzenia. Spotkać się możesz z takimi ofertami, w których suma ta wynosi np. 100 tys. euro i po zgłoszeniu szkody zostanie ona pomniejszona o kwotę wypłaconego odszkodowania. Zatem w przypadku zdarzenia poszkodowany może już nie otrzymać od ubezpieczyciela odszkodowania pokrywającego całą szkodę.
  • Zasady parkowania – czy kierowca będzie mógł parkować pojazd z ładunkiem wyłącznie w miejscach strzeżonych?
  • Zasięg terytorialny obowiązywania OCP – czy jest  to OC przewoźnika drogowego w ruchu krajowym, czy także w międzynarodowym?
  • Rozszerzenie zakresu odpowiedzialności na wykonawców – jeśli korzystający z OC przewoźnika zleci wykonanie pracy podwykonawcy, to standardowo ochrona nie będzie obowiązywać. Warto jednak zapytać o możliwość rozszerzenia ubezpieczenia.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – zwróć uwagę na to, w jakich przypadkach ubezpieczenie OC przewoźnika nie zapewnia ochrony. Jednym z podstawowych wyłączeń są te szkody, do których doszło w wyniku działania siły wyższej. Ubezpieczyciel może nie odpowiadać za szkody powstałe w związku z przewożeniem dzieł sztuki i wartości pieniężnych, a także za szkody, do których doszło w następstwie rozboju czy przewozu żywych zwierząt. Możliwe, że dostępne jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o wybrane ryzyka po opłaceniu dodatkowej składki.

Ubezpieczenie OC przewoźnika – cena

Koszt ubezpieczenia OCP zależy od wielu czynników, w tym od:

  • sumy ubezpieczenia,
  • historii przebiegu ubezpieczenia – liczby zgłoszonych szkód w ramach tego ubezpieczenia,
  • dodatkowych klauzul w zakresie ochrony.

OCP w ruchu krajowym może kosztować od kilkuset złotych rocznie. W przypadku sumy gwarancyjnej wynoszącej kilkaset tysięcy euro może to być już kwota rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak jedynym sposobem na sprawdzenie, ile wyniesie składka, jest wyliczenie jej dla konkretnego przypadku przewoźnika. 

OCP to nie wszystko

Jeśli jesteś osobą korzystającą z usług firmy transportowej to pamiętaj, że sam również powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu ładunku. OC przewoźnika ma pewne ograniczenia, m.in. dotyczące maksymalnej wysokości odszkodowania za kilogram wagi brutto ładunku. Poza tym istnieją okoliczności, w których odpowiedzialność transportującego jest wyłączona, np. w przypadku szkody spowodowanej przez siłę wyższą.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla ubezpieczenia samochodu firmowego

Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie więcej niż jedno auto, mogą liczyć na atrakcyjne warunki zakupu polisy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat