Wypowiedzenie umowy OC w 2024 – kiedy i jak złożyć ubezpieczycielowi wypowiedzenie polisy OC?
Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, po zakupie pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Aby mieć pewność, że dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne informacje, najlepiej skorzystaj z formularzy lub gotowych wzorów dostępnych na stronie firm ubezpieczeniowych.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC W 2024 – KIEDY I W JAKI SPOSÓB?
Najczęściej z polisy rezygnuje się przed końcem okresu ochrony, ale nie tylko – wypowiedzenie jest możliwe w kilku innych przypadkach. Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w 2024 roku, wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie jej trwania, ale zostanie rozwiązana z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta. Dzięki temu nie odnowi się automatycznie na kolejne 12 miesięcy.
Z możliwością wypowiedzenia OC mamy do czynienia również w sytuacji zakupu używanego samochodu. Dotychczasową umowę nabywca otrzymuje od zbywcy i może ją wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania.
Czy wiesz, że...?
Zasady wypowiedzenia umowy OC na koniec okresu ubezpieczenia określa art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
WYPOWIEDZENIE UMOWY UBEZPIECZENIA OC PRZY ZAKUPIE PRZEZ INTERNET
Zawieranie umów na odległość, np. przez internet lub telefonicznie, jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wielu kierowców decyduje się na zakup OC komunikacyjnego online ze względu na wygodę. Jest to opcja dostępna 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Co jednak ważne, zgodnie z art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta, przy zakupie ubezpieczenia na odległość konsument ma prawo, w terminie 30 dni od momentu potwierdzenia zawarcia, odstąpić od umowy. Należy w tym celu dostarczyć ubezpieczycielowi stosowne oświadczenie.
WYPOWIEDZENIE POLISY OC PRZED UPŁYWEM OKRESU OCHRONY
Ile dni wcześniej trzeba wypowiedzieć umowę OC? Pamiętaj, że powinieneś dostarczyć swojemu ubezpieczycielowi odpowiedni dokument - najpóźniej na 1 dzień przed końcem okresu ochrony. W przeciwnym razie umowa zostanie automatycznie zawarta na kolejny rok. Nie zwlekaj też z wykupieniem nowej polisy, bo za każdy dzień braku ochrony możesz zapłacić karę do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).
Czy wiesz ...?
Ile wynosi kara za brak OC pojazdu? Wyliczana jest na nowo po każdej zmianie poziomu płacy minimalnej, ponieważ bazuje na minimalnym wynagrodzeniu za pracę. OD 1 lipca 2024 roku wynosiło ono 4300 zł brutto, a pełna kara za brak ubezpieczenia OC to dwukrotność tej sumy. Są jednak trzy progi kar, które zależą od okresu, przez jaki dany pojazd nie miał ochrony i typu pojazdu.
Oto kary, z jakimi powinni liczyć się właściciele samochodów osobowych:
- do 3 dni braku ciągłości OC – 20% pełnej kary, czyli 1720 zł;
- od 4 do 14 dni – 50% pełnej kary, czyli 4300 zł;
- 14 dni i więcej – 100% pełnej kary, czyli 8600 zł.
Warto pamiętać o utrzymaniu ciągłości ubezpieczenia. Na szczęście, poza kilkoma wyjątkami, umowa przedłuża się automatycznie. Jeśli jednak planujesz zmianę ubezpieczyciela, musisz pamiętać, aby w odpowiednim terminie złożyć wypowiedzenie.
KIEDY ZŁOŻYĆ WYPOWIEDZENIE OC POJAZDU?
Jak już wiesz, najpóźniej możesz to zrobić skutecznie na jeden dzień przed końcem ochrony. Jeżeli zrobisz to później, ubezpieczyciel już może domagać się zapłaty za automatycznie wznowione ubezpieczenie OC. Jeśli dzień przed końcem trwania ochrony wypada akurat w dzień ustawowo wolny od pracy, termin wydłuża się do następnego dnia roboczego.
KIEDY POLISA WZNAWIA SIĘ AUTOMATYCZNIE (I POTRZEBNE JEST WYPOWIEDZENIE OC)?
Polisa OC jest automatycznie zawierana na kolejny rok, kiedy to Ty ją wykupiłeś (a nie, np. poprzedni właściciel auta) i opłaciłeś pełną składkę. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, a chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz złożyć w swoim obecnym towarzystwie wypowiedzenie OC. Umowa nie wznowi się, jeżeli dostałeś ją od zbywcy wraz z zakupem auta, albo nie zapłaciłeś pełnej składki.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC PRZY PODWÓJNYM UBEZPIECZENIU
Postanowiłeś zmienić ubezpieczyciela swojego auta i kupić polisę OC w innym towarzystwie? Pamiętaj aby wypowiedzieć umowę, która się kończy. W przeciwnym wypadku, jeśli nie złożysz wypowiedzenia, umowa zostanie automatycznie zawarta na kolejny okres ubezpieczenia.
Kupiłeś nową polisę, a zapomniałeś zrezygnować ze starej? Nie martw się. Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe. Złóż je, a zapłacisz jedynie za okres ochrony od przedłużenia do dnia, w którym nastąpiło wypowiedzenie umowy.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC ZBYWCY POJAZDU
Jeżeli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu ochrony przewidzianego w umowie. Uwaga! Umowa ubezpieczenia wtedy nie przedłuży się automatycznie. Oczywiście, możesz też wykupić własne OC, a z polisy zbywcy zrezygnować. Wypowiedzenie jest możliwe do końca trwania umowy. Składając je, o dołączeniu umowy zakupu auta.
Uwaga!
Jeśli postanowisz jednak korzystać z ubezpieczenia, które wykupił poprzedni właściciel auta, musisz liczyć się z ewentualną rekalkulacją składki (choć nie dzieje się tak we wszystkich przypadkach). Może się okazać, że wtedy cena ochrony wzrośnie. Na jej wysokość wpływają nie tylko informacje o samochodzie, lecz także o właścicielu, w tym: jego wiek, dotychczasowa historia przebiegu ubezpieczenia, czas posiadania prawa jazdy czy stan cywilny.
Jeśli po tych przeliczeniach składka będzie dla Ciebie za wysoka, w dalszym ciągu możesz zrezygnować z umowy. Zapłacisz jedynie dodatkową kwotę za dotychczasowy czas obowiązywania ochrony.
Warto też dodać, że jeśli samochód, a tym samym także przypisane do niego ubezpieczenie OC, zmieni właściciela, to tylko nowy posiadacz może rozwiązać umowę z danym towarzystwem. Zbywca auta nie może tego zrobić. Co jednak ważne, to osoba, która sprzedała auto a nie nowy właściciel, musi zgłosić jego zbycie do ubezpieczyciela. Ma na to 14 dni od zmiany własności pojazdu. Jeśli nowy właściciel pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia, zbywca otrzyma zwrot niewykorzystanej składki.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC PO WYREJESTROWANIU POJAZDU
Rozwiązanie umowy OC auta na skutek jego wyrejestrowania najczęściej wiąże się z utratą pojazdu – kradzieżą lub przekazaniem do złomowania. Bywa też, że samochód jest sprzedawany za granicę. Wówczas należy poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie, umowa zostanie rozwiązana a niewykorzystana składka zwrócona. Nie zapomnij, by w takiej sytuacji przedstawić ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie, które otrzymasz w urzędzie. Dowodem może być też zaświadczenie o zezłomowaniu auta, które wystawi stacja demontażu. Aby rozwiązać umowę ubezpieczenia po wyrejestrowaniu pojazdu możesz także wypełnić odpowiedni formularz na stronie ubezpieczyciela. Jeśli po rozwiązaniu umowy należy CI się zwrot niewykorzystanej składki złóż dyspozycję jej zwrotu wraz z numerem rachunku bankowego co przyspieszy cały proces.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC – JAK TO ZROBIĆ? JAK WYSŁAĆ WYPOWIEDZENIE?
Wypowiedzenie umowy OC można złożyć na wiele sposobów. Jeśli chcesz dostarczyć dokument osobiście, możesz złożyć go w siedzibie towarzystwa lub u agenta. Równie dobrze możesz wypełnić właściwy formularz na stronie towarzystwa lub przesłać podpisany własnoręcznie skan dokumentu w wiadomości e-mail. O dacie złożenia decyduje dzień, w którym dokument został dostarczony towarzystwu.
Uwaga!
Wyjątkiem jest sytuacja, w której dokumentacja została wysłana Pocztą Polską – wtedy liczy się data stempla pocztowego.
JAKIE INFORMACJE ZAWIERA WZÓR WYPOWIEDZENIA UMOWY OC?
Wiele osób, które chcą zmienić ubezpieczyciela i kupić polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, obawia się formalności z tym związanych. Tymczasem tego rodzaju procedura nie jest skomplikowana. Jeśli tylko będziesz pamiętać o podstawowych zasadach i terminach, możesz zmienić OC szybko i skutecznie.
Najpierw jednak złóż wiążące wypowiedzenie OC u poprzedniego ubezpieczyciela. Dobrze, jeśli dokument będzie zawierać poniższe informacje:
- nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeń;
- dane osoby wypowiadającej umowę OC (imię, nazwisko, adres);
- dane pojazdu, którego dotyczyła umowa (numer rejestracyjny, marka);
- numer wypowiadanej polisy (znajdziesz go na polisie);
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy,
- odręczny podpis wypowiadającego (lub wypowiadających, jeśli samochód jest współwłasnością).
Wypowiedzenie OC trzeba następnie dostarczyć do towarzystwa, jak już wspominaliśmy masz wiele możliwości: formularz na stronie, mail, telefon, osobiście u agenta czy w siedzibie ubezpieczyciela lub pocztą.
W każdym wzorze dokumentu znajdziesz treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia. W przypadku rezygnacji z OC przed upływem ważności umowy jest to zwykle następujący tekst:
„Zgodnie z art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) wypowiadam umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych o następującym numerze polisy …”.
Ubezpieczeni mogą powoływać się także na inne artykuły ustawy. W zależności od okoliczności będą to np. art. 31 ustawy (gdy umowę wypowiada nabywca pojazdu) i 28a (wypowiedzenie składane w związku z podwójnym ubezpieczeniem OC na dany pojazd).
WZÓR WYPOWIEDZENIA UMOWY OC - GDZIE MOŻNA GO ZNALEŹĆ?
W internecie zamieszczonych jest wiele tego rodzaju dokumentów, które możesz bezpłatnie pobrać i wydrukować.
Większość towarzystw zamieszcza wzór wypowiedzenia umowy OC na swoich stronach internetowych. Dokument jest zazwyczaj przygotowany w formacie DOC lub PDF. Wystarczy go pobrać, wydrukować, uzupełnić i przekazać naszemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi. Wzór wypowiedzenia umowy OC jest dostępny również u agentów ubezpieczeniowych lub w siedzibie towarzystwa. Całość procesu nie jest więc trudna, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz poprosić o pomoc doradców ubezpieczeniowych.