Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wada ukryta samochodu – czym jest, jakie prawa ma kupujący?

Wielu kierowców decyduje się na zakup pojazdu z rynku wtórnego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zdarza się bowiem, że samochody używane mają wady ukryte, o których sprzedający nas nie powiadomił. Czym jest wada ukryta samochodu? Ile jest czasu na zwrot zakupionego auta w przypadku jej wykrycia?

kobieta dzwoni po pomoc drogową

Czym jest wada ukryta samochodu?

Wada ukryta samochodu to defekt pojazdu, o którym kupujący nie został poinformowany przez sprzedawcę. Oczywiście przed sfinalizowaniem transakcji powinniśmy dokładnie zapoznać się ze stanem pojazdu. Wadą ukrytą będzie jednak coś, czego nie mogliśmy zauważyć na pierwszy rzut oka. 

Wady ukryte samochodu można podzielić na:

  • wady fizyczne - dotyczące technicznych wad/usterek, np. „cofnięty licznik” lub zatuszowanie uszkodzeń powypadkowych;
  • wady prawne, np. brak możliwości zarejestrowania zakupionego pojazdu lub zakup pojazdu pochodzącego z kradzieży.

Najczęściej jednak, mówiąc o wadzie ukrytej samochodu, mamy na myśli uszkodzenie fizyczne. Wadą ukrytą samochodu używanego będzie brak właściwości, o których sprzedawca nas zapewniał, np. bezwypadkowość.

Kto odpowiada za wadę ukrytą samochodu?

Odpowiedzialność za wadę ukrytą samochodu ponosi nieuczciwy sprzedawca, który ją przed nami zataił. Aby ubiegać się o swoje prawa, najpierw musimy dowieść, że sprzedane nam auto nie jest tym, które nam zaprezentowano, bo posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. W tym celu potrzebna będzie opinia eksperta, np. mechanika samochodowego. Nie należy naprawiać usterki na własną rękę, ale wskazać ją sprzedawcy i odpowiednio udokumentować. Będzie on miał dwa tygodnie na usunięcie wady.  

Jazda autem z wadą ukrytą wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kolizji. Za ewentualny wypadek w pierwszej kolejności odpowiada osoba kierująca niesprawnym pojazdem. Utrzymanie pojazdu w stanie, który nie zagraża innym uczestnikom ruchu, to obowiązek każdego kierowcy. Konieczne jest wykonywanie okresowych badań technicznych i wykupienie ubezpieczenia OC samochodu. Jeśli dojdzie do wypadku, samochód powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, a szkoda zgłoszona, aby można było skorzystać z polisy. W przypadku, gdy zdołamy udowodnić, że to właśnie wada ukryta przyczyniła się do kolizji, odpowiedzialnością możemy obciążyć sprzedawcę i na drodze sądowej domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Prawa kupującego w przypadku wady ukrytej samochodu

W dochodzeniu swoich praw w przypadku wady ukrytej samochodu ważne jest ustalenie, kto jest osobą sprzedającą, a kto kupującą. 

Sprzedającym może być przedsiębiorca - osoba prawna, np. komis samochodów używanych. Wówczas kupujący ma status konsumenta. Ale możliwe jest też kupno samochodu od osoby prywatnej - w takiej sytuacji kupujący jest osobą fizyczną niebędącą konsumentem. Należy mieć na uwadze, że łatwiej dochodzić swoich praw, mając status konsumenta, czyli zawierając umowę z przedsiębiorcą, a nie osobą prywatną. Podczas podpisywania umowy w komisie, zwróć uwagę na to, czy stroną umowy na pewno jest firma, czy może właściciel komisu jako osoba prywatna. W każdej z opisanych sytuacji osoba kupująca samochód jest zabezpieczona przepisami dotyczącymi rękojmi określonymi w art. 556 Kodeksu cywilnego.

Jeżeli kupujący stwierdził wadę ukrytą samochodu, powinien najpierw zawiadomić sprzedającego, a następnie złożyć stosowne oświadczenie.

Do jakich roszczeń ma prawo kupujący?

  • Obniżenie ceny.
  • Żądanie naprawy lub wymiany pojazdu.
  • Odstąpienie od umowy, zwrot samochodu do komisu i odzyskanie poniesionych kosztów.

Zgodnie z prawem roszczenia konsumenta są uzasadnione, jeżeli przedsiębiorca nie odniesie się do nich w przeciągu 14 dni od chwili ich otrzymania. Jeżeli ugodowe rozwiązanie sporu nie jest możliwe, sprawa powinna zostać skierowana do sądu. 

Jak długo obowiązuje rękojmia na samochód używany?

Do roszczeń z tytułu rękojmi przy sprzedaży samochodu ma się prawo w ciągu 2 lat od chwili wydania rzeczy kupującemu, czyli zazwyczaj od momentu zawarcia umowy sprzedaży. W tym czasie powinniśmy powiadomić sprzedającego o stwierdzeniu wady ukrytej samochodu.

Następnie należy wysłać oświadczenie z żądaniem obniżenia ceny pojazdu lub odstąpienia od umowy kupna samochodu. Ile dni mamy na wysłanie takiego pisma? Od momentu stwierdzenia wady mamy rok na złożenie oświadczenia, ale najlepiej uczynić to niezwłocznie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
samochody na parkingu

Umowa zamiany samochodu zamiast kupna pojazdu. Jaki jest wzór umowy? Czy trzeba zapłacić podatek?

Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat