Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Winiety – kiedy należy je mieć, gdzie można je kupić?

Wybierasz się w podróż swoim samochodem poza granice Polski? Zanim to zrobisz, sprawdź, w których krajach potrzebne ci będą winiety. Upewnij się, ile one kosztują, gdzie możesz je kupić i ile za nie zapłacisz. W których państwach nie musisz ponosić takiego kosztu?

przejście graniczne

Winiety – co to jest?

Zanim wyruszysz w drogę, powinieneś dowiedzieć się, jakie niespodzianki mogą cię czekać w trasie. Warto znać m.in. lokalne przepisy, ale również mieć świadomość tego, gdzie musisz kupić winiety i ile za nie zapłacisz. Po co ci one? Ich zakup uprawnia cię do korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Nie wszystkie drogi tego rodzaju są jednak płatne. Tak, jak w Polsce musisz stanąć w kolejce i opłacić należność za przejechanie danego odcinka autostradą, tak w wielu krajach konieczny jest zakup winiety. Z jednej strony takie rozwiązanie wydaje się być lepsze od praktykowanego w naszym kraju, gdyż nie trzeba stać w korkach przed bramkami, które niestety bardzo często się tworzą.

Czy przejazd przez dany kraj jest jednoznaczny, z tym że musisz zapłacić za winiety? Nie ma takiej konieczności. Możesz przecież poruszać się po drogach, które nie są płatne. Problem tkwi jednak w tym, że wówczas podróż może trwać zdecydowanie dłużej i zaoszczędzone środki i tak wydasz na paliwo, a przy okazji stracisz mnóstwo czasu. Co ciekawe, w Europie możesz się spotkać z różnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Zaskakującym przykładem jest Norwegia, gdzie autostrady są bezpłatne, ale za to z opłatą wiąże się korzystanie z niektórych dróg dojazdowych.

Winiety w dalszym ciągu często mają formę nalepki na szybę, którą otrzymujesz po uiszczeniu danej kwoty. Stanowi ona potwierdzenie tego, że zapłaciłeś za korzystanie z trasy. Nie zawsze jednak otrzymasz taką naklejkę. W niektórych krajach możesz również skorzystać z elektronicznego systemu i wówczas dostaniesz jedynie potwierdzenie uregulowania opłaty, a do bazy operatora trafi informacja, że zapłaciłeś za winietę. Z takiego rozwiązania możesz skorzystać np. na Słowacji. Najczęściej winiety możesz kupić:

  • przy przejściu granicznym,
  • na stacji benzynowej,
  • przez Internet,
  • wysyłając SMS-a na odpowiedni numer.

W każdym kraju, gdzie wymagany jest zakup winiet, mogą być one dostępne na różne okresy. Najczęściej spotkasz się z takimi, które uprawniają do jazdy po wskazanych trasach przez 10, 30 lub 365 dni, ale dostępne są również inne warianty.

Winiety w Europie

Sprawdziliśmy, gdzie obecnie obowiązują winiety i ile kosztują. Oto na jakich zasadach możesz korzystać z płatnych dróg w poszczególnych krajach:

  • Winiety na Słowacji – od początku 2016 roku w kraju tym obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. W przypadku pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz pojazdów kategorii M1 (służących do przewozu osób, mających nie więcej niż 8 miejsc siedzących, nie licząc miejsca kierowcy) opłaty wynoszą: 50 euro za rok, 14 euro za 30 dni, 10 euro za 10 dni. Winietę należy wykupić dla pojazdu, a w przypadku zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony także dla przyczepy.
  • Winiety w Czechach – w 2020 roku w państwie tym nie ma nadal winiet elektronicznych, ale ich wprowadzenie jest planowane na 2021 rok. Można je kupić m.in. w placówkach pocztowych, niektórych sieciach supermarketów czy na stacjach benzynowych. Na winiecie należy wpisać numer rejestracyjnego swojego pojazdu i przylepić ją w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodowej. Uwaga: winieta, która nie zostanie przyklejona do szyby nie będzie ważna. Jeśli chodzi o cennik, to koszty są następujące: 1500 koron czeskich (CZK) to koszt winiety rocznej, 440 CZK – miesięcznej, a 310 CZK – dziesięciodniowej.
  • Winiety w Austrii – w tym kraju możesz skorzystać z winiety w formie naklejki, którą kupisz na przejściach granicznych czy przez Internet. Uwaga: elektroniczna wersja jest ważna dopiero po 18 dniach od nabycia. Na winiecie nie trzeba niczego pisać, tak jak robi się to w Czechach, ale należy ją przedziurkować tak, żeby wybrać datę rozpoczęcia korzystania z płatnych dróg w Austrii. Ceny winiet w Austrii są następujące: koszt za rok to 91,1 euro, za 2 miesiące – 27,4 euro, za 10 dni – 9,4 euro. Ceny są niższe w przypadku motocykli: 36,2 euro za rok, 13,7 euro za 2 miesiące, 5,4 euro za 10 dni.
  • Winiety we Włoszech – przejazd autostradami w tym kraju jest płatny, a należną kwotę należy uregulować na podobnej zasadzie jak w Polsce. Zatem nie obowiązuje tutaj system winietowy. Stawka zależy od tego, ile kilometrów na danym odcinku autostrady przejedziesz. Przy wjeździe pobierasz bilet i należność regulujesz opuszczając autostradę. Możesz zapłacić gotówką albo kartą. Ile może wynieść opłata za trasę? Np. z Brennero do Mirano/Dolo 25,6 euro za 345 km. Z Brennero do Grottammare – 44,5 euro za 640 km.
  • Winiety na Węgrzech – w państwie tym również można korzystać z płatnych autostrad. W przypadku samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony obowiązują e-winietki sprzedawane w formie wydruku elektronicznego. Koszt winiety zależy od tego, na jaki okres ją wykupujesz i dla jakiej kategorii pojazdu. Np. kategoria D1 to pojazdy o masie do 3,5 tony zarejestrowane jako osobowe, mające do 7 miejsc siedzących – w ich przypadku możesz kupić winietę na 10 dni za 3500 forintów węgierskich (HUF), miesięczną za 4780 HUF czy roczną za 42 980 HUF. Dostępna jest również winieta powiatowa, która obowiązuje jedynie w wybranym okręgu, a jej koszt to 5000 HUF.
  • Winiety w Chorwacji – na tym terenie również obowiązują opłaty za autostrady. Nie ma tam jednak winiet, a wdrożony jest system podobny do tego, który spotkamy w Polsce. Wysokość opłaty uzależniona jest od danego odcinka lub kategorii drogi. Zapłacić możesz gotówką, kartą płatniczą lub systemem ENC, czyli odpowiednikiem polskiego viaAUTO. Koszt winiety uzależniony jest od tego, z którego odcinka autostrady skorzystasz. Opłata wynosi najczęściej od kilkudziesięciu do kilkuset kun.
  • Winiety w Niemczech – pojawiały się już plany wprowadzenia w tym kraju winiet, jednak jak dotąd do tego nie doszło.
  • Winiety w Holandii – w Holandii jazda po autostradach jest bezpłatna. Cennik obowiązuje wyłącznie w przypadku przejazdu tunelami – Kil (N217 's Gravendeel - Dordrecht) i Westerschelde. Natomiast pojazdy handlowe o masie powyżej 12 ton muszą posiadać euro winietki, które uprawniają do poruszania się po drogach.
  • Winiety w Anglii – od 1 sierpnia 2020 roku do 31 lipca 2021 roku został zawieszony system winiet Wielkiej Brytanii. Decyzja ta ma pomóc branży transportowej w obliczu kryzysu spowodowanego epidemią. Zwolnienie dotyczy zarówno samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, jak również w innych krajach.

Jazda bez winiety – czy to dobry pomysł?

Nie musisz korzystać z płatnych dróg. Możesz pokonać trasę, omijając je. Niektórzy prowadzący pojazdy decydują się na jazdę trasami szybkiego ruchu i autostradami bez kupowania winiety. Nie jest to dobry wybór, gdyż w takich przypadkach grożą wysokie kary. Np. brak opłaty na autostradach w Czechach, tam, gdzie jest to wymagane, może się zakończyć mandatem w wysokości ponad 800 zł. To, że jesteś w innym kraju i zostałeś skontrolowany nie oznacza, że unikniesz kary. Na autostradach wykorzystywane są systemy monitoringu i wezwanie do zapłacenia mandatu możesz otrzymać na długo po powrocie z podróży.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC

Przed wyjazdem zagranicznym sprawdź również, czy w danym kraju wystarczające będzie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia w Polsce. Często konieczne jest posiadanie zielonej karty lub zakup ubezpieczenia granicznego. Nie mając wymaganej przez dany kraj ochrony, możesz się narazić na wysokie koszty nie tylko ewentualnego mandatu, ale przede wszystkim poniesiesz odpowiedzialność spowodowania wypadku czy kolizji nieubezpieczonym pojazdem.

Polskie ubezpieczenie OC obejmuje szkody, do których doprowadzono posiadanym pojazdem w Polsce, jak i na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Zalicza się do nich takie kraje jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

W przypadku innych państw potrzebna może być zielona karta albo ubezpieczenie graniczne. Pierwszy z tych dokumentów jest wystarczający w Czarnogórze, Macedonii, Albanii, Turcji czy Rosji. Natomiast ubezpieczenie graniczne jest jedynym rozwiązaniem w Kosowie. Co, jeśli zapomnisz o zielonej karcie? W takim przypadku nie wjeżdżaj na terytorium danego państwa bez ochrony. Koniecznie kup ubezpieczenie graniczne. Ile to kosztuje? W zależności od kraju:

  • Albania – 49 euro za 15 dni lub 65 euro za 30 dni,
  • Maroko – 57 euro za 15 dni lub 88 euro za 30 dni,
  • Macedonia – 50 euro za 15 dni lub 70 euro za 30 dni,
  • Rosja – 43 euro za 15 dni lub 65 euro za 30 dni.

A ile wynosi opłata za zieloną kartę? W naszym towarzystwie klienci, którzy korzystają z ubezpieczenia OC lub pakietu OC+AC otrzymują ubezpieczenie zielona karta za darmo. Jeśli nie korzystasz z naszej oferty ubezpieczeniowej, to wtedy składkę możesz wyliczyć za pomocą kalkulatora OC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna za kierownicą auta

Ubezpieczenie OC graniczne – ile kosztuje, kiedy należy je wykupić?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Nie może dopuścić nawet do jednego dnia przerwy w ochronie, gdyż jakakolwiek zwłoka jest już podstawą do nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jednak takie ubezpieczenie działa tylko w Polsce? Czy ochrona obowiązuje również za granicą? Czym jest ubezpieczenie graniczne i w jakich przypadkach należy posiadać taką polisę?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat