UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy

Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.

Mężczyzna spisujący dokument zdarzenia drogowego

Uzyskanie odszkodowania w razie kolizji może być szybkie i proste, jeśli wiemy, jak postępować. Choć logika podpowiadałaby kontakt z własnym ubezpieczycielem (w razie wystąpienia szkody), w praktyce ciężar załatwienia formalności i wypłaty odszkodowania bierze na siebie zakład ubezpieczeń, z którym związany jest sprawca i właśnie z jego przedstawicielami powinniśmy się skontaktować.

Dane do wniosku o likwidację szkody

W celu uzyskania odszkodowania konieczne jest przekazanie ubezpieczycielowi danych dotyczących wszystkich uczestników kolizji lub wypadku oraz ich pojazdów, a także numeru polisy OC sprawcy. Ubezpieczyciel musi również znać okoliczności zdarzenia, które można opisać w oświadczeniu podpisanym przez uczestników zdarzenia. Jeżeli nie potrafią się oni porozumieć, konieczne jest wezwanie policji, która na miejscu ustali okoliczności zdarzenia i wskaże sprawcę. W tej sytuacji warto poszukać świadków wypadku, którzy uwiarygodnią zeznania stron. Wezwanie policji jest obowiązkowe również, jeśli w zdarzeniu ktoś odniósł obrażenia.

Kontakt z rzeczoznawcą

Od chwili, gdy zawiadomimy Ubezpieczyciela sprawcy o szkodzie, przysłowiowa piłeczka znajduje się po stronie ubezpieczyciela, który ma nam przyznać odszkodowanie z OC sprawcy. Pierwszym krokiem powinno być wysłanie rzeczoznawcy do poszkodowanego, który udokumentuje skutki kolizji i na tej podstawie sporządzi kosztorys. AXA w niektórych przypadkach daje możliwość przeprowadzenia szybkich oględzin online, bez konieczności spotykania się z rzeczoznawcą.

Kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę powinien uwzględniać cenę oryginalnych części, zwłaszcza jeśli samochód wciąż jest na gwarancji. Koszt części zamiennych może zostać uwzględniony w wycenie OC jedynie wtedy, gdy właściciel samochodu się na to zgodzi lub jeżeli w chwili wypadku części, które uległy zniszczeniu nie były oryginalne.

Odszkodowanie po miesiącu

Odszkodowanie z OC sprawcy powinno trafić na konto poszkodowanego w ciągu 30 dni od chwili zgłoszenia szkody. W razie wątpliwości, okres ten może się przedłużyć do 90 dni, zaś jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje proces karny lub cywilny (co zdarza się bardzo rzadko), termin wypłaty pieniędzy uzależniony jest od decyzji sądu.

Poszkodowany może wybrać jedną z dwóch form rozliczenia – gotówkową lub bezgotówkową. W pierwszym wypadku poszkodowany otrzymuje odszkodowanie na konto. Rozliczenie bezgotówkowe polega na wskazaniu warsztatu, w którym zostanie dokonana naprawa samochodu. To właśnie z tym warsztatem Ubezpieczyciel się rozliczy.

Odszkodowanie a uszczerbek na zdrowiu

Wspomniane przepisy stosują się również do sytuacji, gdy w trakcie zdarzenia doszło do uszczerbku na zdrowiu uczestniczących w nim osób. Mowa tutaj nie tylko o kierowcy pojazdu, ale również o pasażerach. W tym wypadku także następuje wypłata odszkodowania z OC sprawcy, które może objąć nie tylko całkowite koszty leczenia (szpital, rehabilitacja, leki), ale też koszty pogorszenia warunków bytowych poszkodowanego, wynikające na przykład z konieczności wynajęcia opiekunki do dziecka na czas pobytu w szpitalu.

Bezpośrednia likwidacja szkody

Gdy mamy do czynienia wyłącznie z kolizją, odszkodowanie z OC sprawcy można uzyskać na drodze bezpośredniej likwidacji szkody (BLS). Wówczas o załatwienie sprawy występujemy do własnego ubezpieczyciela, który już bez naszego udziału rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Ta droga jest możliwa w przypadku drobnych kolizji bez ofiar. Formalności są wtedy zdecydowanie prostsze. Ten sposób umożliwia szybsze otrzymania odszkodowania w stosunku do standardowego czasu oczekiwania.

W procesie uzyskiwania odszkodowania z OC sprawcy najważniejsze jest rzetelne udokumentowanie szkody, a także świadomość przepisów. Warto również pamiętać, że od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kobieta podpisuje dokument

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Zgodnie z przepisami prawa, poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona poszkodowanemu z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. By jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez poszkodowanego i sprawcę.

Czytaj dalej
Sprawca kolizji drogowej podpisuje oświadczenie

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je poprawnie napisać? Sprawdź, jak wygląda wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym!

Wystarczy ułamek sekundy, chwila nieuwagi, aby doprowadzić do stłuczki. Kolizja może doprowadzić do znacznych strat i uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu drogowego, a te może pokryć ubezpieczenie OC sprawcy. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Przyspieszy to proces likwidacji szkody, a także ułatwi pracę ubezpieczycielowi. Jak sporządzić taki dokument? Czy wszystkie koszty poniesione przez poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel…

Czytaj dalej
rozbity samochód

Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Czytaj dalej
kierowca zastanawia się czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę