Wypłata odszkodowania z OC sprawcy
Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.
Uzyskanie odszkodowania w razie kolizji może być szybkie i proste, jeśli wiemy, jak postępować. Choć logika podpowiadałaby kontakt z własnym ubezpieczycielem (w razie wystąpienia szkody), w praktyce ciężar załatwienia formalności i wypłaty odszkodowania bierze na siebie zakład ubezpieczeń, z którym związany jest sprawca i właśnie z jego przedstawicielami powinniśmy się skontaktować.
Dane do wniosku o likwidację szkody
W celu uzyskania odszkodowania konieczne jest przekazanie ubezpieczycielowi danych dotyczących wszystkich uczestników kolizji lub wypadku oraz ich pojazdów, a także numeru polisy OC sprawcy. Ubezpieczyciel musi również znać okoliczności zdarzenia, które można opisać w oświadczeniu podpisanym przez uczestników zdarzenia. Jeżeli nie potrafią się oni porozumieć, konieczne jest wezwanie policji, która na miejscu ustali okoliczności zdarzenia i wskaże sprawcę. W tej sytuacji warto poszukać świadków wypadku, którzy uwiarygodnią zeznania stron. Wezwanie policji jest obowiązkowe również, jeśli w zdarzeniu ktoś odniósł obrażenia.
Kontakt z rzeczoznawcą
Od chwili, gdy zawiadomimy Ubezpieczyciela sprawcy o szkodzie, przysłowiowa piłeczka znajduje się po stronie ubezpieczyciela, który ma nam przyznać odszkodowanie z OC sprawcy. Pierwszym krokiem powinno być wysłanie rzeczoznawcy do poszkodowanego, który udokumentuje skutki kolizji i na tej podstawie sporządzi kosztorys. AXA w niektórych przypadkach daje możliwość przeprowadzenia szybkich oględzin online, bez konieczności spotykania się z rzeczoznawcą.
Kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę powinien uwzględniać cenę oryginalnych części, zwłaszcza jeśli samochód wciąż jest na gwarancji. Koszt części zamiennych może zostać uwzględniony w wycenie OC jedynie wtedy, gdy właściciel samochodu się na to zgodzi lub jeżeli w chwili wypadku części, które uległy zniszczeniu nie były oryginalne.
Odszkodowanie po miesiącu
Odszkodowanie z OC sprawcy powinno trafić na konto poszkodowanego w ciągu 30 dni od chwili zgłoszenia szkody. W razie wątpliwości, okres ten może się przedłużyć do 90 dni, zaś jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje proces karny lub cywilny (co zdarza się bardzo rzadko), termin wypłaty pieniędzy uzależniony jest od decyzji sądu.
Poszkodowany może wybrać jedną z dwóch form rozliczenia – gotówkową lub bezgotówkową. W pierwszym wypadku poszkodowany otrzymuje odszkodowanie na konto. Rozliczenie bezgotówkowe polega na wskazaniu warsztatu, w którym zostanie dokonana naprawa samochodu. To właśnie z tym warsztatem Ubezpieczyciel się rozliczy.
Odszkodowanie a uszczerbek na zdrowiu
Wspomniane przepisy stosują się również do sytuacji, gdy w trakcie zdarzenia doszło do uszczerbku na zdrowiu uczestniczących w nim osób. Mowa tutaj nie tylko o kierowcy pojazdu, ale również o pasażerach. W tym wypadku także następuje wypłata odszkodowania z OC sprawcy, które może objąć nie tylko całkowite koszty leczenia (szpital, rehabilitacja, leki), ale też koszty pogorszenia warunków bytowych poszkodowanego, wynikające na przykład z konieczności wynajęcia opiekunki do dziecka na czas pobytu w szpitalu.
Bezpośrednia likwidacja szkody
Gdy mamy do czynienia wyłącznie z kolizją, odszkodowanie z OC sprawcy można uzyskać na drodze bezpośredniej likwidacji szkody (BLS). Wówczas o załatwienie sprawy występujemy do własnego ubezpieczyciela, który już bez naszego udziału rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Ta droga jest możliwa w przypadku drobnych kolizji bez ofiar. Formalności są wtedy zdecydowanie prostsze. Ten sposób umożliwia szybsze otrzymania odszkodowania w stosunku do standardowego czasu oczekiwania.
W procesie uzyskiwania odszkodowania z OC sprawcy najważniejsze jest rzetelne udokumentowanie szkody, a także świadomość przepisów. Warto również pamiętać, że od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać.