Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kupiłeś nowy samochód i nie chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela? Nie martw się, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest proste. Wyjaśniamy, jak je złożyć krok po kroku.
W jakich sytuacjach wypowiadamy OC?
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC składamy najczęściej w trzech przypadkach:
- przed końcem okresu, na jaki została zawarta polisa (wówczas wypowiedzenie umowy ubezpieczenia składamy najpóźniej na jeden dzień przed upływem jej ważności);
- w związku z automatycznym wznowieniem umowy ubezpieczenia (wtedy należy udokumentować, że posiadamy polisę w innym towarzystwie);
- gdy nabyliśmy nowy pojazd (wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możemy wówczas złożyć w dowolnym terminie).
Ten ostatni przypadek wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC dotyczy kierowców, którzy zakupili nowy pojazd i nie chcą kontynuować umowy ubezpieczenia w towarzystwie poprzedniego właściciela auta. Wówczas, tak jak wspomnieliśmy powyżej, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia możemy złożyć w dowolnym momencie i nie obowiązują nas sztywne terminy. Co ważne, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami.
Uwaga! Jeśli nie zdecydowałeś się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC i dalej chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela auta, pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. To oznacza, że wraz z końcem okresu ochrony powinieneś zawrzeć nową polisę OC.
Jak złożyć wypowiedzenie OC?
Jeśli natomiast chcesz zawrzeć umowę OC z nowym towarzystwem, musisz rozwiązać aktualną polisę. Zwróć uwagę, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC wymaga formy pisemnej, a więc nie wystarczy, że telefonicznie powiadomisz o niej ubezpieczyciela. Konieczne jest przygotowanie pisma. Na szczęście wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC jest łatwo dostępny w Internecie. Większość zakładów ubezpieczeń zamieszcza go na swoich stronach internetowych. Ewentualnie można skorzystać ze specjalnych kreatorów dokumentu, które po wprowadzeniu odpowiednich danych automatycznie wygenerują pismo umożliwiające wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.
Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
- nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
- imię, nazwisko i adres ubezpieczonego;
- dane ubezpieczonego pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny);
- numer i seria wypowiadanej polisy.
- podstawę prawną z jakiej składna jest rezygnacja (art.28, art.28a, art.31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych).
Uzupełniony i podpisany dokument można wysłać ubezpieczycielowi na kilka sposobów: pocztą, kurierem, faksem lub mailem. W tym ostatnim przypadku do maila należy dołączyć skan pisma z odręcznym podpisem ubezpieczającego. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz także dostarczyć osobiście do siedziby towarzystwa lub przekazać swojemu agentowi. Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – mimo że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym terminie, to należy zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Za brak ważnej polisy OC, choćby przez jeden dzień, grożą wysokie kary finansowe.