UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

para przy nowym aucie

Kupiłeś nowy samochód i nie chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela? Nie martw się, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest proste. Wyjaśniamy, jak je złożyć krok po kroku.

W jakich sytuacjach wypowiadamy OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC składamy najczęściej w trzech przypadkach:

  • przed końcem okresu, na jaki została zawarta polisa (wówczas wypowiedzenie umowy ubezpieczenia składamy najpóźniej na jeden dzień przed upływem jej ważności);
  • w związku z automatycznym wznowieniem umowy ubezpieczenia (wtedy należy udokumentować, że posiadamy polisę w innym towarzystwie);
  • gdy nabyliśmy nowy pojazd (wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możemy wówczas złożyć w dowolnym terminie).

Ten ostatni przypadek wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC dotyczy kierowców, którzy zakupili nowy pojazd i nie chcą kontynuować umowy ubezpieczenia w towarzystwie poprzedniego właściciela auta. Wówczas, tak jak wspomnieliśmy powyżej, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia możemy złożyć w dowolnym momencie i nie obowiązują nas sztywne terminy. Co ważne, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami.

Uwaga! Jeśli nie zdecydowałeś się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC i dalej chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela auta, pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. To oznacza, że wraz z końcem okresu ochrony powinieneś zawrzeć nową polisę OC.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Jeśli natomiast chcesz zawrzeć umowę OC z nowym towarzystwem, musisz rozwiązać aktualną polisę. Zwróć uwagę, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC wymaga formy pisemnej, a więc nie wystarczy, że telefonicznie powiadomisz o niej ubezpieczyciela. Konieczne jest przygotowanie pisma. Na szczęście wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC jest łatwo dostępny w Internecie. Większość zakładów ubezpieczeń zamieszcza go na swoich stronach internetowych. Ewentualnie można skorzystać ze specjalnych kreatorów dokumentu, które po wprowadzeniu odpowiednich danych automatycznie wygenerują pismo umożliwiające wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • imię, nazwisko i adres ubezpieczonego;
  • dane ubezpieczonego pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny);
  • numer i seria wypowiadanej polisy.
  • podstawę prawną z jakiej składna jest rezygnacja (art.28, art.28a, art.31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych).

Uzupełniony i podpisany dokument można wysłać ubezpieczycielowi na kilka sposobów: pocztą, kurierem, faksem lub mailem. W tym ostatnim przypadku do maila należy dołączyć skan pisma z odręcznym podpisem ubezpieczającego. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możesz także dostarczyć osobiście do siedziby towarzystwa lub przekazać swojemu agentowi. Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – mimo że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym terminie, to należy zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Za brak ważnej polisy OC, choćby przez jeden dzień, grożą wysokie kary finansowe.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kierowca prowadzi auto

Ubezpieczenie OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie samochodu używanego po zakupie. Czy polisa OC zbywcy po kupnie samochodu pozostaje ważna?

Przy zakupie używanego samochodu istotną kwestią jest ważność ubezpieczenia OC. Musisz zweryfikować jego status, jeżeli nie chcesz zostać pociągnięty w przyszłości do odpowiedzialności finansowej. Ponadto, w przypadku zmiany właściciela auta, towarzystwo ma prawo rekalkulacji polisy OC, a nabywca – zmiany firmy ubezpieczeniowej. Powinieneś jednak uważać na sytuację, w której pojawić się może problem podwójnego OC. Zobacz również, co zrobić, jeśli decydujesz się na zakup auta bez ważnego OC.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Wypowiedzenie umowy OC w 2024 – kiedy i jak złożyć ubezpieczycielowi wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, po zakupie pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Aby mieć pewność, że dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne informacje, najlepiej skorzystaj z formularzy lub gotowych wzorów dostępnych na stronie firm ubezpieczeniowych.

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?

Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

 

Czytaj dalej
Auto jadące drogą

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w…

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi auto

Przedłużenie polisy OC – kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.

Czytaj dalej
Jazda ubezpieczonym autem

Rekalkulacja wysokości składki – kiedy stawka za ubezpieczenie może być wyliczona ponownie?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej
kobieta korzystająca z laptopa

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat